Brugmansia

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
A dat vremea mai racoroasa si au innebunit brugmansiile! Altele mele duble infloresc mereu. Ele au fost cele mai harnice. Cea roz-portocalie simpla a avut o inflorire masiva la final de august pe care am ratat-o fiind in concediu, iar acum o pregateste pe a doua. Pana si cea mai puturoasa brugmansie, cea crem simpla e plină de boboci pentru prima oara in acest an. Daca vremea le va permite inflorirea, ramane de vazut.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Soluția ta e logica, dar greu de pus in aplicare cu gigantele mele. Ori vor apuca sa infloreasca afara, ori vor fi tunse si adapostite in beci. Nu am loc in coridor pentru plante de doi metri jumate in inaltime si mai mult de atat in circumferinta. Unde mai pui ca sunt un fel de ridiche uriasa. Caci plantele mele stau si in ghiveci si in gradina. Pentru a nu le schimba ghiveciul care si asa e destul de greu de manevrat am apelat la un truc. Am asezat ghiveciul fără farfurie direct pe sol pentru a permite radacinilor sa se extinda si plantei sa se dezvolte mai bine. Au avut si mai mare stabilitate astfel. Le-a mers exceptional, insa in momentul mutarii, radacinilor având de suferit va trebui sa reduc proportional si din părțile aeriene. Deci sper ca vremea sa le permita cat mai mult sa stea afara.
 

happy

Well-Known Member
Adina-Ioana a spus:
Unde mai pui ca sunt un fel de ridiche uriasa. Caci plantele mele stau si in ghiveci si in gradina. Pentru a nu le schimba ghiveciul care si asa e destul de greu de manevrat am apelat la un truc. Am asezat ghiveciul fără farfurie direct pe sol pentru a permite radacinilor sa se extinda si plantei sa se dezvolte mai bine.
Excelenta idee Adina.La anul voi experimenta si eu trucul,in felul asta ingrasamantul se duce exclusiv la radacinile brugmansiei.Chiar au 2,5 m ale tale?Vrem poze ca nu te credem!:hipnotizat:
 

attila

Member
Buna ziua
Cam demult nu am avut timp sa ma uit an acest topic dar m-am distrat de minune cu idei chiar inedite :D
Voi va plengeti de ele ca aveti ghicei mari si este greu de manuit ce sa spun eu ,eu le am an niste ghiveci de 120 de litri si ce sa mai spun ca le tin an pinita .
Pai pana ce reusec sa le conving sa mearga la culcare ami trebuie 2 zile odata tunse pana la 1,5 metri ca beciul din pacate este cam stramt si altfel nu intra si a doua ca sunt grele al dracului dar merita de tinut ca toata gradina este plina de parfum .
La mine deja au anflorit a trea oara anul acesta este drept ca am udat erau zile si de 4 ori si cand a trebuit sa pun angrasamant sau dus 4 litri de concentrat la o udare .
Anul viitor sigur am sa fac ceva cu udatul ca altfel sigur nu voi rezista cu ele .
Geodezia bine zicea eu si personal am vazut niste exemplare de peste 4 metri este drept ca avea un butoi de peste 500 sute de litri chiar m-am speriat cand am zarit-o.
In cancluzie doar parerea mea este ca merita de tinut ca este o podoaba an gradina omului doar rabdare cu ele si multa forta fizica si atentie la hernie :D
 

happy

Well-Known Member
Chiar intri foarte rar,Attila:eek: La ce minunatii detii este pacat sa nu ne arati si noua cate ceva.O poza cu brugmansiile tale ar fi bune de vazut si invatat cate ceva! :D
Eu am acum doua brugmansii carte au boboci multi si inca nu stiu ce culori sunt!Daca nu vine bruma in 2 saptamani o sa vad si florile! :ros_unghii:
 

attila

Member
Buna happy
Vin rar ca am foarte mult acum an perioada asta de mutare si pe langa asta mai si lucrez si mai am si alte hobby uri si nu mai zic de Agneska ami face ea program :D
Eu tot fac poze si cand vine frigul si zapada mare voi veni sa ma mandresc cu ele :rofl:
Apropo vad ca si la tine sunt pline cu boboci ca si la mine varianta Portocalie tripla are vreo 30 de boboci mari eu deja daca scade temperatura la 5 grade voi duce an sera la cald ca altfel nu voi putea sa ma bucur de flori ca la frig se cam opresc si cad jos cel pitin asa era la mine anul trecut ca a venit frigul de pe o zi la alta
 

MASCHA

Active Member
Asa arata brugmansia cea plantata in gradina
http://mascha.sunphoto.ro/brugmansia/82173632
poza surprinde doar o parte din ea,este uriasa si are o multime de boboci.Celelalte le am in ghivece si nu sunt asa de dezvoltate mai ales ca au fost atacate in vara de paianjen,abia acum isi formeaza bobocii.
Daca as avea loc le-as planta pe toate in gradina caci oricit ingrasamant le pun si oricat le-as uda nu se dezvolta ca in gradina :)
 

geodezia

Well-Known Member
Draga Mascha nu vreau sa interpretezi gresit dar cind o vei duce in iarna la culcare ramura care este aproape orizontala poti sa o tai ca sa iti ramina ramura verticala sa ii formezi coroana .. asa se va duce in sus mult mai usor ..la ramura verticala ii poti taia cei 2 craci nou formati si sa iti ramina doar batul principal ..pe el iti vor da o multime de noi ramurele pe care in primavara le sortezi ce si cum in ce directie sau ce corana vrei sa ii formezi
 

kerkyra

Well-Known Member
Simt ca ma paste o noua pasiune, tot vazand pozele de pe aici :rofl: Deja mi s-a pus pata pe datura, asa ca nu sunt departe nici cu brugmansiile... Poate faptul ca inteleg ca sunt setoase sa ma tempereze, dar daca le-as tine in ghiveci, afara...
 

MASCHA

Active Member
Geo multumesc pentru sfat,dar sa stii ca de multi ani tund brugmansiile inainte de a le baga la culcare,altfel unde ar incapea toate la cat sunt de mari si in ultimul timp m-am convins ca o planta arata mai bine daca este tanara si face si mai multe flori asa ca la 2-3 ani le intineresc ;-)
 

ghia_don

Active Member
Doamne Mascha, ce frumoase si mari sint ale tale!! :D
Eu m-am chinuit cu o brugmansie si o datura toata vara, cu udatul si cu ingrasatul... si abia acum au boboci, dar nici intr-un caz nu sint asa mari ca ale tale... :D
Daca le trec si peste iarna asta, la anul le plantez si eu in gradina...
 

geodezia

Well-Known Member
Ghia vasul mai mare si sa stii ca li se aplica si lor treaba ca la hibiscusi adica prima data lucreaza la radacini si apoi sus la coroana si pe urma flori ..sunt stan patitu anul asta ca tot la fel dupa salvare ce am mai putu salva de-abia acum au inceput afurisitele sa infloreasca la caldura in casa
 

happy

Well-Known Member
Geodezia,daca le mut acum in ghiveci si au boboci oare se vor deschide daca le bag in casa?Am una de 1,5 m care nu a inflorit deloc si nu ii stiu culoarea si imi este teama ca in urmatoarele 2 saptamani apare bruma!
 

vicustan

New Member
Re:

mymo a spus:
irinabv a spus:
Poti sa o pui si in gradina dar toamna trebuie bagata la loc in casa. A mea nu s-a dezvoltat bine in gradina si a mai prins-o si frigul si a murit :(
Super tare! la fel am patit si eu......si ma bazam pe tine :cry:
geodezia,ale mele au fost in soare plin si le-a mers super....uite dovada :)
buna seara.aveti lastari brugmansia galben intens?numai bine va doresc
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Vicustan, oamenii de pe acest forum sunt foarte generosi, de multe ori daruiesc plante, nu le vand, dar e neplacut cand iti intra cineva in casa si nici nu-ti da buna-ziua ci doar iti cere ceva...
Poate dupa ce te cunoastem si stam de vorba cu tine va fi altfel :D , daca doresti poti sa te prezinti aici:
viewforum.php?f=25
 

vicustan

New Member
Adina-Ioana a spus:
Tare de mult nu ati mai scris pe aici! Sa intelg ca si pentru voi anul acesta e dezamagitor in ce priveste brugmansiile?
In ce le priveste pe ale mele cele albe duble le-am scos tare afectate din pivnita, asa ca au fost puternic taiate si o vreme a durat regenerarea. Cu toate acestea din iunie au inceput sa faca sporadic flori, iar acum deja infloresc masiv:


Cu totul altfel sta situatia celor doua simple crem si roz-portocaliu. Au iesit din iarna mult mai putin sifonate decat celelalte. Nu au catadicsit deloc sa infloresca ci doar au crescut gigantic. Abia acum aproape in prag de toamna una singura debuteaza cu un prim val de flori (multe ce-i drept) si probabil cu sanse mici de reinflorire.



Si ca sa fiu pe deplin "multumita" in ce le priveste, asta s-a trezit sa infloreasca tocmai cand voi lipsi de acasa, iar cealalta a produs ditamai planta fix un boboc! :evil:
buna seara.aveti lastari brugmansia galben intens??
 
Sus