Bougainvillea - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

elenafles

Active Member
Gabiuta a spus:
Elena:un NU hotarit! :D
Am inteles.Nu o tund pana la primavara.Astazi m-am uitat la ea si am descoperit ca in varf apar flori desi frunze nu mai are.O tin la fereastra.Ar trebui sa o tin la intuneric pana in martie?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bravo Corina!
Ale mele se repauzeaza.Sper sa nu fie total ca nu le ud de loc :) asa ca le e tocmai bine. :)
 

popescu gp

Well-Known Member
bouga

Neavand lumina puternica si caldura mare le ud doar din cand in cand ,pana primavara cand incep sa-si faca frunzulite noi si atunci cresc cantitatea de apa si periodicitatea udarii si cum se duce dezghetu( prin aprilie)le scot la acomodat la soare
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iudit le-am bagat in casa pe 1 decembrie .Erau deja ude si fiind la racoare, bine de tot chiar, abia am reusit prin afinarea pamintului sa se zvinte putin pe deasupra.Ghivecele sunt destul de mari si retin umezeala.Abia cind vor fi uscate aproape complet le voi mai da putina apa.
Am pierdut destule prin udare pe timp de iarna asa ca acum suflu si in iaurt desi............daca e sa se duca....aleluia,na :mrgreen:
 

tranda09

Member
Am trei bougainvillea - Isla Bonita, le tin la 10 grade si le ud cam la 3 zile. Toate au frunze verzi, nu au pierdut decat cateva frunzulite.In varful ramurilor au aparut frunzulite noi.
 

popescu gp

Well-Known Member
bouga

Astazi am taiat doar varfurile cu florile uscate de la o bouga roz batuta;acum s-au trecut si sateau foarte urat;pentru ca nu au lumina suficienta si caldura in jurul a 15 grade isi pierd frunzele una cate una;de abia astept p[rimavara sa le scot la aer.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ale mele ,cam toate incep sa dea frunzulite noi.E adevarat ca au lumina multa si sunt can la 15 grade.Cum primavara nu ma rabdare sa se incalzeasca bine afara si le scot prea repede,atunci isi pierd frunzele iar.Ce sa fac?Nu ma pot abtine sa nu le scot.
 

Tulipa

Member
Imi place Buga foarte mult, de vreo 3 ani imi tot propun sa o achizitionez, dar mi s-a tot spus ca e foarte pretentioasa si nu merita. Ce sfat imi dati?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus