Bougainvillea - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Doina si Iudit trei din cele mari ale mele nici nu viseaza la flori.Cele micute sunt mai vrednice si se pregatesc de inflorit Una alba si una galbioara.Cred :?
Nu le-am pus eticheta :( Asa ca mai avem sperante.A fost o vara nebuna si pentru ele :(
 

popescu gp

Well-Known Member
bouga

Daca in casa exista conditii bune:lumina,caldura si ceva apa continua inflorirea daca nu incet isi leapada frunzele si intra in hibernare pana la primavara;iarna se uda in aceste conditii neprielnice foarte putin si foarte rar
 

popescu gp

Well-Known Member
bouga

Desi afara inca bouga roz,rosie si dubla culoare,inca mai au flori,putine dar inca mai au( au fost temperaturi bune in Dobrogea)spre sfarsitul saptamanii se anunta vreme rece si daca vineri sper sa inchei cu impachetatul albinelor,sambata si duminica duc la iernat ultimele flori de afara:bouga;lendrii si cateva brugmansii
 

adrianam

Well-Known Member
Eu le las pana da inghetul ca sunt un pic mai ferite de tavanul balconului si mai beneficiaza de lumina. Dupa ce le duc in beci, le cad frunzele si trec in hibernare, din care sper sa se trezeasca! Anul trecut bouag rosie nu a rezistat, doar pe cea clasica am scos-o in viata!
 

ghia_don

Active Member
Astea se intrec pe sine ..dupa ce toata vara nu prea au avut floricele...
Azi le-am bagat si eu mai la adapost , ca se anunta nopti mult mai reci in urmatoarele zile...
 

popescu gp

Well-Known Member
felicitare

Frumoasa combinatia dintre hibi si bouga, felicitari pentru poza artistica;eu mai am bouga rosie si cyclam in floare si cea in dublu culori dar vad ca din cauza vreii de noapte au inceput sa-si lepede o parte din frunze;dar pana sa se ajunga la+ 5 grade noaptea nu le bag la iernat
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu daca le pierde pe toate , toamna le arunca pe cele ne-necesare sau si mai rau daca e f ud pamantul si f uscat in camera
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Unul din puii de bouga s-a conformat anotimpului :rofl:

Dooooooamne doamne.Cind am vazut-o azi ... :eek: celelalte incep sa isi dea jos hainutele de vara iar ea.......s-a gindit sa infloreasca :mrgreen:
 

popescu gp

Well-Known Member
bouga

Am pus noi poze cu plantele din octombrie si noiembrie pe albumul meu http://popescugp.sunphoto.ro incapand cu pagina 26 unde sunt si bougile in ultima inflorire.Si la mine au inceput sa-si lepede frunzele dar la primavara revin cu noi forte;temperatura cca 12 grade udate foarte rar si ceva umezeala in atmosfera-astea sunt conditiile florilor mele in iarna
 

nick1971

Active Member
eu as vrea s-o tund acum si sa pun butasul la prins. e ok perioada :? e ditamai batul, in primavara a inceput sa infloreasca din martie si nu m-am indurat, apoi toata vara a stat inflorita, acum am bagat-o in viitoarea sera (e o camera cu peretii din polistiren pe exterior, pe interior inca nimic, cu multe ferestre, ca acoperis policarbonat si nici o sursa de incalzire momentan, orientare nord-vest), i-au picat frunzele. asa arata la inceputul lui septembrie
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus