Bougainvillea - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Tulipa

Member
Va multumesc mult! Chiar ma ajuta informatiile! :D O sa mai dau eu search ca sa aflu amanunte, dar ain mare, stiu ce am de facut.
 

Roxana

Active Member
Si eu am Bouga condusa pe un semicerc si cand este infrunzita si inflorita arata superb!

Multumesc pentru sfaturile pentru inmultire, popescu! :hug:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
In perioada asta ,vad ca merge sa inradacinam butasi.Am pus in banuti de turba,date prin gel Clonex,cu pet in cap.Pe calorifer am pus o caramida si pe ea stau peturile cu butasi.In 2 saptamani vad ca au facut radacini.Asa ca....apucati-va de treaba!
 

Roxana

Active Member
atunci o sa-i pun si eu la inradacinat sa scap de grija. :) si sa-i pun deasupra caloriferului, sa aiba caldura? (eventual sa pun pe calorifer niste farfurii cu apa, daca ajuta)
 

vist

Member
iudit a spus:
In perioada asta ,vad ca merge sa inradacinam butasi.Am pus in banuti de turba,date prin gel Clonex,cu pet in cap.Pe calorifer am pus o caramida si pe ea stau peturile cu butasi.In 2 saptamani vad ca au facut radacini.Asa ca....apucati-va de treaba!
...ideea e ...geniala!!!...nu m-am gandit!!! Multumesc !!!
 

Simina

Active Member
Dupa ce ca in decembrie bouga mea si-a scuturat toate florile si frunzele, acum incepe sa fomeze frunze noi. Ma bucur ca a "inviat".
 

Tulipa

Member
Asta e chiar o problema. Si eu tot la asta m-am referit cand am intrebat cum trebuie "condusa" planta. Ma gandeam ca exista mai multe optiuni, mai ales ca ea devine ca un fel de copacel. Cat e tanara merge si semicercul, ca la Passi, dar cand imbatraneste? Voi, cei ce aveti bougi mai in varsta, ce faceti cu ele?
 

LauraT

Member
Eu am una mov cumparata de-a gata avand forma de bonsai si alte doua ( rosu + lila) puse intr-o jardiniera mai mare conduse pe tutori de bambus
 

Roxana

Active Member
cand sunt prea batrane si nu mai pot fi conduse pe semicerc, ar fi frumos sa le tunzi sub forma de pomisor....dar cred ca ar fi cam greu si mult de munca.
 

LauraT

Member
LauraT a spus:
Eu am una mov cumparata de-a gata avand forma de bonsai si alte doua ( rosu + lila) puse intr-o jardiniera mai mare conduse pe tutori de bambus
Teoretic bouga este mai mult ( dupa parerea mea) pt ca creste mare o planta care "cere" spatiu :D
 

vist

Member
...ce spuneam...geniala idee...caramida va actiona si ca un moderator de difuzie termica dar si va inmagazina caldura pe care o va redistribui atunci cand caloriferul e oprit...se va pastra o temperatura relativ constanta, ma rog , cel putin fara variatii mari de temp....
 

Tulipa

Member

Asta e bouga pe care am achizitionat-o ieri si de care ma bucur mult. Dar nu inteleg o treaba: in ghiveci sunt 2-3 tulpini, si am observat in pamant ca o panza care le desparte. Am lasat-o asa, nu m-am atinc de ea, desi nu inteleg ce cauta panza aceea. Adica, inteleg - le desparte, dar de ce a fost nevoie sa puna 3 in acelasi ghiveci?? :?: Sau au aceeasi radacina toate 3? Pai atunci de ce mai e nevoie de panza :?: :?: :astept:
Nu mai inteleg nimic......
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca sunt trei buc.Pinza aia cred ca este de la banutul de turba.Nu umbla inca la ea.Las-o sa se obisnuiasca cu prezenta ta in preajma :rofl:
Sa-ti traiasca!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus