Bougainvillea - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Tulipa

Member
Am inteles. Si pe urma? Ma gandesc ca, daca sunt 3 bucati, inseamna ca trebuie sa le separ. Cum vor avea loc toate 3 intr-un singur loc? Planta creste mare, radacinile la fel, nu poti tine 3 copacei intr-un singur ghiveci. Ce metoda e asta sa pui 3 plante intr-un singur loc? (nu ca m-ar deranja, doar intreb pentru ca habar nu am si nu vreau sa fac vreo prostie)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Le-au pus asa ca sa fie mai stufoasa si sa para mai mare.Asta este politica "producatorului" :)
Abia la primavara si maaaaaaaaaaaare,maaaaaaaaaaare grija sa nu ii deranjezi prea mult radacinile (e foarte sensibila!) poti sa ii schimbi ghiveciul.Dar ..........o poti lasa si asa ;poti sa ii schimbi numai ghiveciul fara sa o desparti.Deocamdata nu vad de ce ai face-o.O sa para mai mare si mai bogata.Ii pui un ghiveci putin mai marisor si ii mai adaugi pe linga balotul de pamint cu care o scoti niste pamint bun amestecat cu perlit .
Sper ca m-am facut inteleasa ca sunt cam obosita........... :mrgreen:
 

elenafles

Active Member
Panza aceea e invelisul pastilei de turba in care a fost pus butasul la inradacinat.Faptul ca sunt trei poate ca au rasarit din acelasi butas.Eu n-as umbla la ei.Lasa-i sa se adapteze la conditiile oferite de tine.Eventual ii muti fara sa umbli la radacina intr-un ghiveci mai mare.
 

popescu gp

Well-Known Member
Gabiuta are dreptate si este f.bun sfatul ei ;faci cum crezi dar in primavara:eek:ri una ori trei la alegere cu grija;oricum cred ca sunt aceleasi culori iar daca nu vei avea o imbinare placuta;eu zic ca deocamdata in primavara sa-i schimbi ghiveciul cu unul mai mare compltand cu substrat si dupa inflorire vezi ce faci cu ea.Este o parere.
 

elenafles

Active Member
elenafles a spus:
Panza aceea e invelisul pastilei de turba in care a fost pus butasul la inradacinat.Faptul ca sunt trei poate ca au rasarit din acelasi butas.Eu n-as umbla la ei.Lasa-i sa se adapteze la conditiile oferite de tine.Eventual ii muti fara sa umbli la radacina intr-un ghiveci mai mare.
Acum am vazut ca ti-a raspuns mai devreme Gabiuta :oops:
 

Tulipa

Member
Eu i-am schimbat deja ghiveciul, dar nu am umblat la radacini, pur si simplu am luat-o si am pus-o in alt ghiveci, pentru ca ghiveciul era foarte urat si ma deprima, plus ca era mai ingust. Am luat-o asa, cu totul, fara sa desfac nimic, si am pus-o cu pamantul ala in celalalt ghiveci. Apoi am adaugat pamant pe langa. Nu am stiut ca-i asa sensibila, dar eu nu am umblat la ea cu violenta, doar am pus-o in alta parte. Apoi am udat-o putin si am pus-o intr-un loc cu lumina indirecta, pe hol, ferita de curenti si de caldura excesiva. La primavara o voi duce la lumina. Va multumesc pentru sfaturi, imi prind bine. Nu voi umbla la ea nici la primavara. In fond, am cumparat-o asa si nu vad de ce i-as schimba infatisarea. Le voi lasa pe toate 3 daca nu le afecteaza. Si asa nu am spatiu sa pun 3 bougi separat.
Dna Elena, maine daca va cumparati bouga din Bv, sa ne spuneti. Vedeti ca toate sunt cu 3 ramuri si-s la reducere 50%:D
 

elenafles

Active Member
Am vazut si eu Bougainvillea de la Hornbach.Intr-adevar asa cum am banuit au plantat trei lastari in trei banuti de turba.Mai erau 4 ghivece si in fiecare erau cate 2 plante (a treia era uscata).Oricum si asa merita banii ca erau destul de mari.Nu am cumparat ca erau doar mov si am acea culoare.
 

Tulipa

Member
VioletaB a spus:
Tulipa,fata babei,o sa-i cada "peruca",sa nu te sperii ...
schimbatu' ghiveciului,la planta asta, nu se face iarna . :(
Doamna Violeta, ma speriati........ Am mierlit-o cu schimbatul ghiveciului?? :?:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu.In principiu NU.Ai insa grija de ea sa nu ii pui exagerat de multa apa chiar daca deasupra pamintul ti se pare a fi uscat :!: si pune-o la lumina.
E bine ca nu ai umblat de loc la radacini.Dar fiind ea mai sensibiloasa e posibil sa cheleasca.La asta s-a referit Violeta.
 

Tulipa

Member
Am tot citit mesajul si asta am inteles si eu. Deocamdata nu s-a intamplat nimic, nu a cazut nici o frunzuca, dar daca se va intampla, voi sti de ce. In principiu stiu ca nu e bine sa se umble la radacinile plantelor cand se schimba ghivecele. Eu cand le schimb, le iau cu totul, cu pamantul asa fix pe radacini, in forma fostului ghiveci, le pun in vasul mai mare si completez cu pamant proaspat fara sa desfac radacinile florii. Pana acum nu am avut necazuri cu ele niciodata.
 

Roxana

Active Member
Am pus la inradacinat cativa butasi de Bouga. Cred ca o sa fie o inradacinare anevoioasa, dar merita. :D Dupa ce fac radacini, cred ca o sa-i mut impreuna cu planta-mama, intr-un ghiveci mai mare.
 

ghia_don

Active Member
Una dintre bougi s-a incapatinat sa infloreasca...e chiar "de tot risul" asa, fara nici o frunza si cu motul ala inflorit in frunte :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus