Bougainvillea - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popescu gp

Well-Known Member
bouga

Daca se respecta cateva conditii:vara soare puternic si apa ,iarna teperatura medie,dar lumina, caci necesita si o perioada de repaus la temperatura in jur de 14-15 grade C,cand mai pierde din frunze dar isi revine primavara,nu este o planta pretentioasa;Se inmulteste mai greu din butasi de varfuri de planta care nu au avut flori cu conditia creierii in vara- toamna devreme conditii de minisera:umiditate, caldura si lumina cat mai mult timp
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Achizitionarea insa abia la primavara Ade :) Nu te grabi prea tare si mai amina vreo doua-trei luni :)
 

Tulipa

Member
Ok, mersi fain, Gabito, ca aveam de gand sa cumpar acum. Au in Hornbach si mi-e ca n-o sa mai gasesc mai incolo. Dar daca zpui ca asa stau lucrurile, mai astept. Mersi fain!
 

Roxana

Active Member
Eu trebuie sa o mai tund putin.....are niste crengute care ies inafara coroanei. dar pentru asta presupun ca trebuie sa mai astept pana la primavara.
 

popescu gp

Well-Known Member
bouga

Tulipa daca ai conditii de pastrare pentru iarna( asa cum am spus mai sus)_ ,preturile acum eu zic ca sunt mai rezonabile;daca nu ai conditii asculta de Gabiuta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Tulipa a spus:
Ok, mersi fain, Gabito, ca aveam de gand sa cumpar acum. Au in Hornbach si mi-e ca n-o sa mai gasesc mai incolo. Dar daca zpui ca asa stau lucrurile, mai astept. Mersi fain!
Daca au la preturi rezonabile si daca ai unde le tine acum poti cumpara,de ce nu?Exact ce zice si Dl.Popescu.Ma gindeam ca vrei butasi si de aceea am spus sa astepti primavara.
In primavara cu siguranta ca vor aparea si in marile centre comerciale plantute si mai mici si mai mari la diverse preturi.
Asa ca Ade spor la cumparaturi :)
 

Tulipa

Member
Da-i bai, ca eu nu am conditii de tinut la 15 grade, si lumina. De aceea stau inca pe ganduri, ca altfel mergeam pe jos pana-n Hornbach (care-i inafara orasului) pentru ea. Si daca la mine is 22 grade in casa (lumina am destula), ce ma fac :?: :(
 

nick1971

Active Member
eu am tinut-o iarna trecuta la temperatura normala, a inflorit mai repede si cand am dus-o la curte a fost o splendoare
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu as lua-o ca acolo tot la caldura a stat.Nu stiu cei care stau la bloc si nu au racoare in casa ce fac cu ele caci banuiesc ca nu toti posesorii de bougi stau la curte si tin plantele astea la racoare,nu?
Ia-o si abia se adapteaza.Asa as zice :? Mai ales daca e ieftina.Incerci.Ai de pierdut o avere? :D
Am scris odata cu Nicoleta. :)
 

Tulipa

Member
Fetelor, m-ati convins. O sa incerc sa ma grabesc si sa rezolv acest "zbucium sufletesc" care dureaza de mai bine de 3 ani. Pana la urma, vorba Gabitei, ce-oi avea de pierdut?
Mersi pentru sfaturi, noroc cu voi! :D
 

LauraT

Member
Tulipa imi "permit " sa ma bag si eu in discutie si sa-ti spun ca bougnaivillea nu este deloc pretentioasa ,odata ce o sa o ai ,vei deveni un mare FAN al ei,ai sa vezi Eu am 3 culori mov rosu si lila si sunt moarta dupa ele Stau la bloc si le am tinute in jardiniere vara in plin soare de pe la ora14 pana seara tarziu si ele sunt OK Cei drept la inceputurile mele alte bogi le-am "omorat" iarna vreo 2 ani la rand pt ca greseam si nu le mai udam deloc daca nu mai aveau frunze le bagam in repaus MORTAL Acum am invatat din greseli si sunt super Deci in concluzie merita toti banii aceasta planta :D
 

Roxana

Active Member
din cate a spus laura, Bouga mea are sanse sa reinfrunzeasca in primavara :D
As vrea sa-i tai niste lastari si sa-i pun la inradacinat. Sa mai astept sau se poate si acum?
 

LauraT

Member
Roxana sigur infrunzeste la primavara ,dar sa o uzi cate putin (eu o tin la 20grade si o ud cate putin cam la 4-5zile) De inmultit nu cred ca acum este momentul potrivit ,mai spre primavara zic eu Parerea mea ca este destul de anevoioasa inmultirea
 

Roxana

Active Member
De udat o ud de cate ori vad ca se usuca pamantul.
Atunci pentru inmultire o sa mai astept. Sper totusi sa reusesc :)
 

elenafles

Active Member
Tulipa a spus:
Ok, mersi fain, Gabito, ca aveam de gand sa cumpar acum. Au in Hornbach si mi-e ca n-o sa mai gasesc mai incolo. Dar daca spui ca asa stau lucrurile, mai astept. Mersi fain!
Tulipa ce culori au? Luni merg in Brasov si poate imi mai iau si eu una :D
 

Tulipa

Member
Fetelor, multumesc pentru sfaturi!
Laura, chiar ma ajuta ce-mi spui, mai ales ca AZI am achizitionat una, in sfarsit! Sunt foarte, foarte fericita. Stiu ca voi ati fost dragute si unele dintre voi v-ati oferit sa ma serviti, insa am gasit o super oferta si chiar nu avea rost sa va pun pe voi la cheltuiala si deranj.
Elena, am gasit in Hornbach si daca mergi luni sigur mai gasesti. Nu mai erau multe, nu stiu, mai au cateva bucati, dar au reducere la jumatate de pret si merita din plin. Nu stiu ce culori au pentru ca eu am cautat mov si tanti aia mi-a dat una, apoi ni s-a parut ca alta e mai bogata si am luat-o pe cealalta. Am vrut sa ma asigur inca odata ca e mov si mi-a garantat. Asa ca, nu cred ca au si alte culori inafara de asta. Dar pretul e....... super. Sa-mi spui cand cumperi!
Laura, eu stiu ca Bouga e cataratoare, se intinde mult. A mea e urcata pe niste bete facute de ei si prinse cu carlige. Ce sa fac mai departe? Doamna care mi-a vandut-o mi-a zis ca la primavara pot s-o tund. Dar cum s-o dirijez?
 

LauraT

Member
Forma pe care o vrei tu i-o dai ,gen bonsai sau cataratoare ca sa zic asa Vezi pe net la bougainvillea ca afli tot ce vrei (ingrijire , inmultire forma...) Depinde mult si de spatiul pe care il ai ( daca stai la bloc sau la curte)nu-i asa? Eu stau la bloc deci o ajustez destul de mult Tulipa i-ti doresc sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea!
 

popescu gp

Well-Known Member
bouga

Fiind planta cataratoare ,eu le-am facut un semicerc din sarma groasa infipta in pamantul ghiveciului si le impletesc in jurul acesteia;cu cat creste cu atat fac suportul mai mare;butsaii de bouga se obtin din lastari de varfuri de crengute ce nu au fost inflorite in anul precedent,mai ales ca dupa inflorire se recomanda scurtarea acestor ramuri ce au avut flori si astfel se stie care au avut flori si care nu. Butasii se obtin primavara dupa infrunzirea plantei in minisera cu caldura sub minisera.Succes in cresterea bougilor.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus