Begonia

claudelu

New Member
scuze ptr poze...am rezolvat.

Apa se pune sus? florareasa i-a spus mamei ca apa se pune in tavita si ca se uda doar o data pe saptamana.
zici sa-i pun pietricele in tavita? si peste pietricele apa sau mai bine peste?
E mutata in bucatarie pe masa unde nu are soare deloc si nici cald nu e...gatesc rar :rofl: si acolo soarele nu bate deloc.
O mai las pana maine seara sa vad cum se comporta si daca nu-i merge bine nu stiu unde am sa o mut...oriunde (chiar in baie :rofl: ) numai sa nu moara
Tare draga-mi e si n-as vrea sa se duca :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Begonia are radacini mici si in general se afla la suprafata ghiveciului, nu la baza lui. Daca uzi prin farfuriuta pamantul la baza o sa fie inmuiat in apa, iar la radacini va ajunge putina apa sau deloc. Eu zic s-o uzi la baza tulpinii, dar moderat pentru ca nu-i place apa prea multa.
 
A

Anonymous

Guest
In general,begoniile cumparate de la florarie sufera....mai ales acum ca e asa cald...Fa-i udarea asa cum zice Cornelia. Daca e luata din florarie,inseamna ca are un substrat aerat si apa se scurge repede. Pt siguranta ia citiva lastarei si pune la inradacinat. Sint flori de racoare!!!
 

claudelu

New Member
eu va voi pune intrebari probabil pentru voi stupide, dar pana nu ne-am mutat singuri (de vreo 6 luni) nu mi-au placut florile de camera, acum sunt inebunita dupa ele si incerc cat pot de mult sa ma documentez.
Oricum va multumesc mult pentru sfaturi.

Gabriela zici sa iau lastar...cum? sa tai pur si simplu din ea si sa o bag in apa sau direct in pamant?...nu rade, da?? :rofl:
 

Hariclea

Member
poti taia un lastar cu 3-4 frunze pe el si il pui intr-un pahar cu apa, poti sa incerci chiar cu doi trei... in cateva saptamani fac radacini si atunci ii pui cu grija in pamant! mult succes!
 

Roxana

Active Member
claudelu a spus:
eu va voi pune intrebari probabil pentru voi stupide, dar pana nu ne-am mutat singuri (de vreo 6 luni) nu mi-au placut florile de camera, acum sunt inebunita dupa ele si incerc cat pot de mult sa ma documentez.
Oricum va multumesc mult pentru sfaturi.

Gabriela zici sa iau lastar...cum? sa tai pur si simplu din ea si sa o bag in apa sau direct in pamant?...nu rade, da?? :rofl:
Poti sa pui direct in pamant (ameste de turba cu nisip) butasi de vreo 6 centimetri cu cateva frunze pe el. Ar fi mai bine sa pui mai multi pentru a fi mai bogata si in maxim o luna o sa faca radacini.
 

Roxana

Active Member
Begonie

Azi dimineata am gasit Begonia pleostita. Avea tulpina si frunzele inmuiate, i-am pus apa. Si-a mai revenit un pic, dar tot pleostita este. Nu stiu ce e cu ea. Se pregatea sa si infloreasca.
 
Cauta un pic si vezi cum arata bulbul.Eu am patit asa doi ani la rind si pentru a salva bulbul am renuntat la tulpina .Virful l-am pus in pastila la prins ,bulbul l-am uscat pe servetel ,am scris culoarea si felul pe el si apoi l-am depozitat la racoare .a intrat in vegetatie la sfirsitul lui ianuarie.Anul asta am procedat la fel.Mentionez ca bulbii ramasi de anul trecut nu mi-au facut probleme ci doar cei care i-am procurat anul acesta .toate begoniile s-au pleostit inainte de a doua inflorire.Cele care inca nu au inflorit nu au nimic,arata foarte bine
 

Roxana

Active Member
Nu are bulb, e cu radacina. Frunzele sunt verzi-lucioase si putin zimtate. Cand am scos-o din pamant am gasit tulpina moale si flescaita, am taiat-o si am pus-o din nou in pamant in speranta ca va face radacini. Frunzele sunt tot asa de moi ca inainte. Nu stiu daca isi mai revine. :oops: In ghiveci cu ea mai am o alta Begonie cu frunzele negricioase patate cu verde. Si ele sunt cam amarate (au frunzele mici si pipernicite), dar nu sunt inmuiate ca cealalta.
 
imi pare rau dar nu cred ca o mai poti salva .Incearca sa prinzi butas din virf daca e mai tare.Cred ca ai o begonia elatior ,cumparata .Astea sunt de sezon .Cind mai cumperi begonii de la florarie sa-i schimbi pamintul ,cu grija fara sa-i deranjezi radacinile .ele sunt imbibate cu hormoni de crestere si in momentul cind se termina efectul se duc si ele
 

Roxana

Active Member
da, este Begonia elatior. Nu am cumparat-o, ci am luat-o de la cineva, dar nu i-am mai schimbat pamantul pentru ca nu este nevoie.
Nu am stiut ca Begonia elatior este planta perena. Chiar este adevarat? :shock:
 
la servici, o colega avea una in clasa care s-a pricopsit cu paduchi de la niste crini.A stropit-o ,a spalat-o dar nu a reusit sa scape de paraziti .Atunci a taiat-o de deasupra primului nod ,de la baza .de la nod i-au dat lastari noi ,fara paraziti .Acum se pregateste sa-i infloreasca.incearca si tu ,poate are sanse
 

Roxana

Active Member
Si o pun la inradacinat in apa sau direct in pamant. Eu l-am pus in pamant, dar nu ii merge prea bine (i se ingalbenesc frunzele)
 

dorinas

Member
Roxana eu am avut trei begonii eletior pana acum si am incercat toate metodele de inradacinare si n-a mers. Daca atunci cand ii rupi lastarul de tulpina interiorul are dungi maro nu se prinde. Oricum daca ai citit topicul s-a mai discutat despre ea, eu personal o consider planta "de unica folosinta".
 

Roxana

Active Member
Cred ca am gasit raspunsul aici:
ghia_don a spus:
Gabriela, am si eu o begonie de genul acela, nu are bulb. poti sa pui frunza in apa si o lasi pina ii dau frunzulite la baza petiolului. La mine a durat cam mult, nu mai stiu exact cit, dar metoda a mers. Dupa ce au aparut frunzulite noi , frunza mama s-a uscat , a ramas numai petiolul cu noile frunzulite pe care l-am plantat.
 

Roxana

Active Member
Aseara, am observat ca nervurile Begoniei au incepu sa se maroneasca. Am scos-o din pamant si tulpina era flescaita si maron cu niste ganganii pe ea. Am aruncat-o.
In ghiveci cu ea mai avea o Begonia care nu era ''molipsita''. Am luat acele frunze (erau fara radacina) si le-am pus in apa in speranta ca vor face radacini. Am lasat radacinile in pamant poate ies alte plantule.
 

dorinas

Member
Roxana, begonia care se inmulteste prin frunze puse in apa este begonia rex la elatior nu stiu daca e valabil.
Sicamin eu am cumparat vreo trei pungi cu bulbi care trebuiau sa fie galbene si n-a fost nici macar una. Unde mai pui ca erau olandeze.
 

Roxana

Active Member
Aceasta pe care am pus-o in apa nu este elatior, cred ca este rex. Oricum merita sa incerc.
 
Sus