Begonia

crry4u

New Member
Cand ai plantat bulbii? Pt ca si eu am cumparat in martie bulbi de begonie, si la mine abia fac primele frunzulite. Si nici la mine nu seamana cu cele care erau pe plic. Din acelasi plic, mi-au iesit 3 tipuri diferite de begonie, iar unul din ele, are frunzele exact ca ale begoniilor tale care au inflorit. Dar sunt curioasa cand vor inflori si la mine......
Si felicitari pt begoniile superbe pe care le ai, sa le stapanesti sanatoasa
 

dianatm

Member
crry4u am plantat bulbii de begonii in februarie dar din 6 bulbi au iesit doar 4, doi sau topit in pamant iar ceilalti sunt in stadii diferite de dezvoltare. Mai am una asa mare dar neinflorita iar una este dor 2 frunzulite pe o tulpina. Cred ca totul depinde de bulbi, deoarece ei i-am plantat pe toti in aceleasi conditii.
Mai am o tura de bulbi , luati de la eutopia care i-am plantat numai la sfarsitul lui martie si aceea cresc mai repede.
 

dorinas

Member
Gabi este tare frumoasa, la mine au abia cativa cm. Una dintre ele am tinut-o in pivnita intr-o punga de hartie si am uitat de ea :oops: cand am gasit-o era asa de deshidratata incat nu-i mai dadeam sperate.Si totusi acum are un muguras.
 

zamfira

Member
Mersi Dorinas,
Eu le-am pus in pamant proaspat la inceputul lui martie
Acum sunt afara si astept sa infloreasca si celelalte
 

roxy

Member
e foarte frumusica begonia ta. regret asa mult ca nu am pus si eu o begonie curgatoare (cea de anul trecut am pierdut-o)...oare daca pun un bulb astazi mai face? eu ma gandesc ca da. bulbul pe care l-am pus acum o luna are deja 2 frunzulite. daca ii plantez astazi cred ca vor inflori prin iulie-august. sper....
 

ghia_don

Active Member
Begoniile mele sint tare urite anul acesta, si ma refer aici la plante in general, nu mai spun ca au cite o floricica pe ici pe colo si aceea anemica... iar altele nu au nici o floare. Le-am oferit aceleasi conditii ca anul trecut , cind au fost splendide, anul acesta m-au dezamagit :cry: :x.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
bv

Asa e si la mine.Pur si simplu s-au uscat
si nu mi-au inflorit decat vreo 4.Restul,inca vreo 10 ghivece,nimik.
 
A

Anonymous

Guest
nu socheaza prin frumusetea lor, dar mie imi sint dragi si le am de multi ani. Imi sint fidele si suporta cu stoicism regimul nu prea "ortodox' la care le supun...



 

claudelu

New Member
Buna seara,
am si eu o rugaminte la voi...ajutati-ma sa intretin aceasta begonie
http://i4.photobucket.com/albums/y150/u ... gonie2.jpg
am primit-o de la mama mea doar de 3 zile si deja florile au inceput sa se ofileasca...
Asa arata acumdupa "chelirea" de azi
http://i4.photobucket.com/albums/y150/u ... gonie3.jpg

am inteles ca ii place lumina dar nu-i place soarele, asa ca am tot mutat-o...poate ma ajutati voi cu mai multe sfaturi ca sincer mi-e greu sa citesc toate paginile de pe acest topic.

Va multumesc!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Claudia stiu ca din photobucket e mai greu cu postatul pozelor mici, dar ceea ce ai postat e prea mare ca sa fie afisat in topic. Mai bine pune link-uri catre poze.

Revenind la problema ta: caldura poate fi cauza. Pune ghiveciul la umbra si in farfuriuta pune pietricele mari si apa, sa aiba lumina suficienta, udare moderata pe deasupra ghiveciului.
 
Sus