Begonia

Bluecloud

New Member
Eu m-am cam lecuit de begonii. Imi pare rau dar asta e :cry: . Am incercat vreo 3 ani la rand si se pare ca nu le prieste la mine. Asa ca am un motiv in plus de bucurie cand vad begonii carora le merge bine pe la voi. :D
 

bibacj

Member
Si ale mele s-au umplut de fainare 3 ani la rand. Stropirile nu au dat rezultate. Asa ca am renuntat.
 

simona2

Member
Begonia cumparata am pierdut-o si eu . Am cumparat bulbi si vreau sa vad daca begoniile astea sunt mai rezistente fata de cele cumparate.
 

zamfira

Member
Ai perfecta dreptate cu forma si culoarea , am patit-o si eu ..dar nu m-am lecuit :oops:
Sper ca ce am luat anul asta sa iasa galbene , ca pe poza :)
Altfel sunt niste flori minunate, chiar daca putin pretentioase
 

gabichi

New Member
Da, incep si eu sa plang un pic! Begonia mea, acum, incepe sa fie putin mai "ofilita" decat cum era cand am cumparat-o. Frunzele tinere nu au viata (cele mature s-au dus de mult timp... - le-am indepartat). Mai are cativa boboci de flori care nu se prea dezvolta. Cad inainte de a se deschide. Pe ambalajul begoniei scria ceva de genul: "garantat frumosul in casa dumneavoastra timp de 60 de zile" - dar am crezut ca glumesc cei care raspund de "vanzari". Nici o clipa nu mi-am inchipuit ca-i foarte greu sa o adaptez la conditiile din casa mea - care, ce-i drept, poate ca nu-i sunt propice. Ea arata acum cam asa:


Nici nu stiu ce sa fac sa pastrez macar o parte din ea... Sa am curaj sa incerc sa tai o parte din tulpina si sa o pun in apa, sau sa astept sa se maturizeze o frunza careia sa-i tai nervurile si sa o pun in pamant...

Am cumparat ieri si 2 bulbi. N-am citit cu foarte mare atentie ce scrie pe plic. Abia cand am ajuns acasa am observat ca plantarea e recomandata pentru terase, balcoane descoperite (eu nu am acces la asa ceva). Begoniei care are radacina bulb oare chiar i-ar face bine sa stea in aer liber?
 

mezzo

New Member
Am avut si eu o begonie ca a ta ,dintr-o intamplare i s-a rupt un varf cu exact o frunza maricica si alta mai mica si desi nu stiu cum tinusem minte ca ar fii begonie cu bulb si nu s-ar prinde lastarul ,l-am pus direct in pamant si spre uimirea mea s-a prins .Iar begonia mama cu toata ingrijirea s-a putrezit .Poti sa-i rupi un varf ,2 ,si sa-i pui direct in pamant ,eu intai l-am pus in apa ,dar apoi m-am razgandit .Si begonia aceea nici macar n-avea bulb ,daca as fii citit cu atentie as mai fii pus si alti lastari
 

mae

New Member
mezzo, in ce conditii ai plantat tu lastarii de begonie?
ca am primit si eu una si de draga ce-mi era am reusit s-o fac sa putrezeasca dar numai pe jumate...am salvat din ea vreo 3 lastari cu mai multe randuri de frunze si chiar nu stiu ce sa fac cu ea mai departe...am zganmanat in ghiveci si am descoperit ca nu era din cea cu bulb...
 

ani

Member
Este o begonia elatior, fara bulb. Sa ai grija la vara ca nu-i place caldura excesiva.
 

foxy

New Member
eu am soare doar dimineata. ar trebui sa o iau de la geam?
sau sa o stropesc? pana acum i-a mers destul de bine, de vre-o 2 luni e inflorita... ii administrez si ingrasamant o data la 2-3 sapt
 

simonag

Member
Begoniile sunt susceptibile la fainare si de aceea nu se stropesc pe frunze. Suporta soarele de dimineata, dar in timpul perioadelor caniculare s-ar putea sa fie nevoie sa o muti.
 

crry4u

New Member
Bun gasit la toata lumea, sunt noua pe acest forum dar ma bucur ca exista un loc in care putem vorbi despre florile noastre.
Eu am cumparat in martie 4 bulbi de begonie, din care mi-au iesit numai 3. Cu toata ca toti 3 erau in aceeiasi punga, si aveau si o poza cu florile si frunzele, ceea ce mi-a iesit mie nu seamana deloc cu ceea ce era pe pachet, si din contra mi-au iesit 3 begonii care au 3 tipuri de frunza diferite. Oricum sper sa creasca mari si sa infloreasca pt ca orice planta are frumusetea ei.
Si as fi curioasa daca voi baga jardiniera in casa pe timpul iernii, mai trebuie sa scot bulbii din pamant. Nu sunt lamurita deloc la capitolul asta.
Poate ma ajutati voi.
Aici sunt begoniile mele
http://i150.photobucket.com/albums/s118 ... gonie3.jpg
http://i150.photobucket.com/albums/s118 ... gonie2.jpg
http://i150.photobucket.com/albums/s118 ... gonie1.jpg
 

crry4u

New Member
Stiu ca am gresit, am vazut abia dupa, dar nu prea ma pricep inca sa pun poze.... :oops:
Sper pe viitor sa imi iasa cum trebuie :wink:
 

crry4u

New Member
Multumesc mult de raspuns, dar ca sa ma lamuresc mai bine, (sunt incepatoare si nici macar nu stiu ce fel de begonii am, si ce flori vor face) ele vor creste, vor face flori etc....iar apoi se usuca singure ? sau trebuie sa le tai eu frunzele si tulpinile in toamna? si apoi sa le bag in camara unde e racoare, nu au soare si pamantul trebuie sa fie complet uscat, si apoi cand le mai scot din camara? Stiu ca par "incuiata la minte"...dar imi este frica sa nu gresesc cumva, si va multumesc pt intelegere
 

crry4u

New Member
aha, am inteles acum, numai ca la mine in camara nu sunt in jur de 5 grade iarna, pt ca am incalzire in pardoseala in casa, iar in camara este cald, nici muraturi nu pot tine pt ca se strica....iar balconul nu il am inchis....ce sa fac? sa le las in balon si sa le acopar cu un strat de frunze moarte, si sa le infasor in celofan...sau cum? tu ce zici?
 

bibacj

Member
crry4u

Eu am scos bulbii din pamant toamna tarziu... Poate asa e mai simplu sa le gasesti un loc.
 
Sus