Amenajare gradina

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bravo baiatule!!
Eu iti urmaresc postarile de ceva timp si mi-a placut sa vad ca te implici in tot felul de experimente cu plante si ca iubesti frumosul .
Este o "fata a blocului" foarte reusita :clap: :clap: :clap:
 
Va multumesc! Sper sa faca si flori :D Ar trebui sa inconjur zona cat mai repede ca sa nu-si faca de cap cainii. Pana acun n-au indraznit...pt ca pamantul a fost umed mai mereu si nu cred ca le place sa-si murdareasca labutele :)
 

sorina

Active Member
sper ca atunci cind vor inflori si se fac mari sa fie mai ferumoase .Deocamdata arata asa :wink:

 

gty

Member
:dans: :dans: :dans:
am reusit si eu azi sa finalizez un proiect
am facut din buturugi luate din padure o masa si 2 scaune si alte pietre pe linga flori


hysalisul deja a facut flori , iar agrisul sper sa-i mearga bine
 

kerkyra

Well-Known Member
Frumos, Florin, la pietre in jurul florilor m-am gandit si eu, ramane sa adun pietre :D . Am mai facut rost de un cauciuc, in care as vrea sa plantez ceva colorat.
Aseara am luat plasa si am incercat sa inchid spatiul, am fost tare suparata ca mi-au rupt cainii o dalie pitica roz. Si-au gasit loc de dormit intre plantele mele, daca a fost sapat proaspat. Este gard viu de jur imprejur, este chiar si un gardulet de fier prin gardul viu, dar mai sunt gauri si am inchis si coltul de acces. Mai trebuie lucrat un pic. Apoi voi continua cu plantari de floricele, poate voi mai lua ceva rasaduri din piata sambata. Pana acum am regina noptii, margaritar, mirabilis, osteospermum, yuca de gradina, irisi, garofite, busuioc :D si altele, am pus si cativa trandafiri la prins. As vrea sa sap totul sa scap de buruieni. O sa pun si ceva poze cand vor fi mai multe inflorite :D .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bravo Gty!Bravo!Incepe lumea sa se mai miste.Un mare bravo si Kerkyrei si Corneliei si tuturor celor ce se ocupa chiar daca stau la bloc
:D
 

Blitz

Active Member
Frumos ai facut, Florin! Chestia cu "facut singur" o cunosc foarte bine- si se simte rau de tot la "fizic" mai ales la sapat, amenajat stancarie, carat pietre :rofl: :rofl: :rofl:

Un sincer BRAVO!
 

gty

Member
multumesc tuturor de aprecieri
desi timpul e cam scurt invingem pana la urma
Blitz cata dreptate ai :wink:
am mai pus mana pe un vas si am mai luat cateva buturugi sa fac un al 3 lea scaun , plus niste pietre de rau sa fac niste ghivece ( le lipesc cu ciment)
cam asa arata vasul :

dar nu stiu ce as putea pune in el ??
ceva idei va rog

asta este pawlovia de la happy :
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In vas as zice ceva curgator sa acopere sparturile desi el arata bine dar pe margini merge un sedum si in mijloc ceva colorat dar peren sau o levantica ca sa aiba acelasi pamint cu sedumul.Le vantica intr-un ghiveci asa mare e foarte frumoasa.Si verdele ei argintiu se asorteaza cu culorile ghiveciului . :)Are gaura de scurgere?
 

kerkyra

Well-Known Member
Multumesc Gabiuta, si eu, pentru aprecieri. Intre timp mi-am luat si furtun, ma dotez incet dar sigur :D . Diseara voi mai planta ochiul boului batut, un crin, voi muta lavanda din ghiveci in gradina, cred ca-i va merge mai bine. Semintele de la Caramell :* merg foarte bine, au rasarit si cresc. Acum incep sa-mi fac griji ca saptamana viitoare plec in concediu, o sa rog o vecina care s-a implicat sa mai ude plantele.
 

aleynad

Active Member
Moderator
Kamelia, te rog sa pui link-urile pozelor tale care au legatura directa cu topicul de amenajari gradini!
 

gty

Member
:dans: :dans: :dans:
am reusit in sfarsit sa fac ceva modificari necesare la gradina
am pus poarta , am pus o portiune de gard (plasa) , am facut o mica pergola din niste tevi
toate acestea urmeaza sa le vopsesc in verde
nu puteam sa fac toate acestea fara ajutorul unui domn : George ( sai dea Dumnezeu sanatate )
cam astea au fost principalele scopuri de atins
poze nu prea reusite dar ...:

si un tutore ptr ai mei dovlecei ornamentali :
 
Sus