Amenajare gradina

mirelush

Member
Amatorule, din ce este gardul tau catre strada ? Nu s-ar preta sa pui niste placi de policarbonat pe el ? Nu da rau ( iti spun din experienta ) si iti asigura intimitatea de care ai nevoie. In felul asta poti planta exact ce vrei ( chiar de mai mici dimensiuni nu mai conteaza daca astepti 4-5 ani pana cresc ).

E o idee...nu zic ca e cea mai buna ...

Eu am plantat langa gard doar foioase ( asa s-a intamplat si in plus mi-s tare dragi )


Uite cum arata gardul la mine :

 

Amatorul

New Member
Gradina mea nu e asa mare, nu cred ca pot pune un mesteacan....Din cauza asta nu cred ca poate fi decat o gradina formala. Nu am ce face ma multumesc cu atat, daca e aranjata si ingrijita e ok pentru mine. Am inceput informarea asta de pe acum ca sa am toate datele in primavara. Desigur, va fi o investitie dar incerc sa minimizez costurile cat mai mult facand eu pe gradinarul amator :). Mai am in gradina un tei batran, un liliac, inca vreo doi pomisori care scuzata fie-mi ignoranta, nu stiu ce sunt :oops: 2 buxus din care unul foarte mic si rotund, 2 m de gard viu tot buxus, cateva tufisuri de flori (nu stiu ce sunt) si alte flori neidentificate din aceleasi motive de necunoastere. Aaa si ceva rame dolofane :rofl:
 

mirelush

Member
Alt lucru de care trebuie sa tii cont : orientarea gradinii fata de punctele cardinale. In functie de cat soare ai in gradina te poti gandi ce plante pui pe langa trandafiri.
 

Amatorul

New Member
Trebuie sa vad cum arata acel policarbonat de aproape...Am mai vazut de asemenea niste panouri maronii, semitransparente montate pe unele garduri. De asemenea ma gandeam si la plasa (exista una ondulata, de culoare verde):gandit: Orientarea gradinii este oarecum est-vest.
 

zamfira

Member
Vara pe langa gard (daca nu it iplace sa il vezi gol-golut) poti pune plante cataratoare ( zorele, thumbergia , poate chiar clematite ) care acopera bine , iar iarna .oricum nu stai atata pe afara :)
 

mirelush

Member
Iedera e intradevar foarte frumoasa si ofera un fundal bun ( zic eu )pentru plantele decorative prin flori - in speta trandafirul.
Frumos e si parthenocissus tricuspidatacare ofera toamna un adevarat spectacol .
Ideea e ca daca pui placi de policarbonat pe gard nu mai poti pune liane pe acesta, decat daca faci suporturi in paralel cu gardul ceea ce e costisitor .

Gardul meu catre strada e de cca 120 ml si orice as fi pus, dintr-un capat in altul ar fi fost tern. Aveam niste salcami si cativa paltini de camp, iar anul acesta am pus arbusti printre copacii care erau deja : buddleja, forsythia, hibiscus syriacus , deutzia, weigela etc. Am plantat si cava liane care sa coboare pe zidul de piatra campsis, lonicera japonica, iedera...
Voi incerca , la primavara sa imbrac gardul pe partea dispre strada cu o liana nu prea pretentioasa si nu prea scumpa ( inca nu m-am hotarat care anume).

Dar ne intorcem la subiect :
var I : iedera ( avantaj este frumoasa, nu ocupa mult spatiu in interiorul curtii )
var II : policarbonat + conifere cu crestere medie ( avantaj , ofera intimitate, iar atunci cand coniferele ating inaltimea dorita, policarbonatul poate fi scos)

Pot fi si alte variante , desigur.

Daca gradina este insorita cred ca levantica ar fi o alegere foarte buna pentru a fi plantata langa trandafiri.

Tufele de flori existente pot ramane , dar trebuie identificate pt. a le putea ingriji corespunzator ( taieri, etc ).

Inca ceva referitor la trandafiri : Poti doar sa ii scurtezi ( pana la o inaltime de 50-80 cm ) si sa ii musuroiesti la baza , iar la primavara le aplici taierile ca la carte.
 

zamfira

Member
Eu am vazut la cineva , un fel de plasa cu ochiuri mari (ca cea pentru cultura castravetilor), prinsa de gard, pentru plantele cataratoare .
 
A

Anonymous

Guest
Iedera creste deosebit de greu pe suportyuti uscate.
 

mirelush

Member
Nu arata deloc rau gradina ta , Amatorule. Ai un punct bun de plecare. Acum, ca am vazut poza, nu cred ca ideea de a face un gard inalt de 2 m din conifere e o idee tocmai buna. Pe langa faptul ca iti ocupa loc si in plan orizontal ( si nu dispui de prea mult ), cred ca ti-ar aduce foarte multa umbra. Zic asta pt. ca inteleg (din poza ) ca nu e mare distanta intre gardul dinspre strada si casa. S-ar putea sa gresesc...
 

Amatorul

New Member
Multumesc pentru sfaturi :D Intr-adevar gradina nu e prea lata...Cred ca aveti dreptate, policarbonatul e solutia pentru mine. Trebuie sa vad ce costuri presupune si la primele semne ale primaverii il montez. Trandafirii am hotarat sa nu-i tai acum (mai ales ca unii au flori inca) ci sa o fac la primavara. Sper ca am facut o alegere buna.
 

calin123

Member
atentie la schimbarea aspectului si structurii gardului ( inaltime ,materiale din care este construit etc. ) cred ca ai nevoie de Autorizatie de constructie :) :)
 

mihai_c

Member
Ca sa pui policarbonat pe un gard deja existent nu ai nevoie de autorizatie de construire. E o solutie buna si cu efect imediat....

calin123 a spus:
atentie la schimbarea aspectului si structurii gardului ( inaltime ,materiale din care este construit etc. ) cred ca ai nevoie de Autorizatie de constructie :) :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Violeta daca poti sa faci o schita a gradinii pe care sa pui si dimensiunile o sa gasim sigur cateva propuneri de amenajare/completare pentru tine.
 
Sus