Amenajare gradina

gty

Member
:? :? :?
eu asa stiam de la cei care mi le-au dat
sarut-mana ca m-ati trezit si lamurit
e mai greseste omul !!!!
 

madairina

Member
Am pus si floricelele. Pana la urma am pus o diagonala de garofite, alta de petunii rosii, alta de petunii rosii cu alb si alta de petunii alb cu mov. Iar sus am pus verbine, garofite si petunii. Sper sa va placa.
 

avramdumitru56

New Member
Daca vrei sa ai o gradina cat mai atragatoare trebuie sa se potriveasca stilului tau, sa ii pui in valoare ce-ti place tie mai mult si ce te caracterizeaza pe tine.

Un balansoar, o banca si niste iedera pe langa ele sau plante colorate asezate discret iti modeleaza altfel gradina, ii da un alt inteles si spune mai multe despre tine.
Spatiul din gradina este foarte important. Intre plante sau flori nu poti pune orice la voia intamplarii. Locul poate fi umplut cu lampi solare sau pitici de gradina, care ofera un ton optimist, colorat si vesel gradinii. Un bustean sau o piatra mare, in functie de ce utilitate vrei sa-i dai gradinii sau ce vrei sa reprezinte, se aseaza perfect in orice colt al gradinii. Lampile solare sunt in voga. Noaptea vor lumina dand o alta infatisare gradinii. Apoi uneltele de gradinarit ar putea face si ele parte din decor daca sunt asezate cu gust. Delimitarea spatiului se poate face elegant cu pietricele sau scoarta de copac in jurul plantelor sau gradinii, pe langa gard sau ziduri.
Pentru a face din gradina un loc de relaxare pune si o fantana arteziana in miniatura.
Aleea trebuie sa fie incadrata de flori sau lumina. Iarba dintre pietrele aleii da un aer rustic daca este intretinuta cum trebuie.
Atat ziua cat si noaptea gradina trebuie sa radieze. Infrumusetarea ei cu accesorii din plastic nu ar trebui sa intre in contrast cu naturaletea plantelor. De aceea alegerea lampilor solare cat si amplasarea lor trebuie facuta cu grija. Aici am gasit unele foarte elegante
Lista poate continua cu baldachine, covoare de flori sau torte, dar prefer o gradina linistita si simpla!
 

madairina

Member
Am reamenajat pomisorul meu. Dupa ultimele ploi nu prea aratau bine petuniile asa ca am umplut tot pomisorul cu garofite curgatoare.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: madairina minunat arata pomisorul tau! Cred ca atrage toate privirile...Tre' sa inventez si eu ceva dce genul asta ca-i superb :gandit:
 

anette_b

Member
se poate amenaja o gradina langa bloc daca nu are gard ( au furat o parte) , intra multi caini care lasa in urma ....biscuiti , cum spunea cineva....intra si stapanii lor cu ei si terenul e foarte umbrit vara de frunzisul copacilor ? au mai fost incercari de a semana macar gazon dar nu a crescut. pamantul este lutos si cu pietris , un nuc are coroana mare ( am auzit ca nu creste nimic sub nuc ) si pe sub teren trec multe tevi de apa. ( adica destul de des se fac santuri pt reparatii ).
eu ma gandeam sa pun multe lalele si alte bulboase si crini asiatici . eventual hortensii pe margini , ca sa le pot uda usor. se potrivesc cu descrierea de mai sus? ce plante cu flori ar putea creste si inflori in conditiile acestea?
 

anette_b

Member
as vrea sa incerc si cu trandafiri /butasi din flori ofilite pe care le arunca floraresele dar mi-e tare rusine sa ies in vazul lumii si sa plantez zeci de peturi :) ( sticle de plastic) mai ales ca nu ma pricep....comentarii vecini si un eventual rateu. si as vrea si tufe de levantica si primule si stanjenei si cires decorativ ( adica unul mai mic)....etc.
 

victoria222

Active Member
Anette, cu vointa se pot face multe :D Daca ai umbra de la copaci nu poti creste din pacate trandafiri levantica sau crini (ca ai specificat) si nici un fel de planta iubitoare de soare. In aceste conditii poti planta doar bulbi care infloresc primavara cand ai soare datorita ramurilor golase ale copacilor care nu umbresc pamantul (lalele, narcise, zambile, ghiocei, etc) de asemenea plante care infloresc primavara cand ar avea mai multa lumina (toporasi, spanz, hepatica, floarea pastelui, viorele) iar in rest numai plante iubitoare de umbra (hosta, astilbe, dicentra, heuchera, hortensii, iedera, miosotis, digitalis si mai sunt plante iubitoare de umbra) dar si acestea se impart in diferite categorii, de exemplu unele iubesc umbra uscata, altele vor sa stea mereu cu radacinile ude..depinde de mai multi factori, de expunerea locului.. E spre nord sau spre sud, est, vest? Umbra cat este de intunecata? Daca e si umbra de la copaci si partea de nord a blocului ai conditiile cele mai dificile, unde mai pui si cainii :aoleu:
 

anette_b

Member
multumesc , victoria !
umbra nu este foarte intunecata , orientarea e spre est dar pamantul nu cred ca e prea roditor. nu am eu bani sa aduc pamant cu camionul...daca aveam , probabil nu locuiam aici. :D
hosta sunt crinii aceaia de toamna , nu? parca se plangeau oamenii pe aici ca sunt preferatii melcilor...hortensia ar fi o varianta , deci? numai ca trebuie udata zilnic , probabil. miosotis nu stiam ca prefera umbra. eu il tineam in plin soare in balconul spre sud si nu stiam ce are de nu vrea!


acum sa fiu sincera nu am habar nici cu sapatul cum sa fac! daca pun bulboase ( vreau multe lalele) ar trebui sa nu mai sape nimeni pe acolo? ce fac cu iarba care ar creste printre ele? nu prea creste ceva in pamantul ala otravit , dar mai sunt petece de iarba....si chiar nu doresc sa ies la sapat. o sapa imi mai trebuia in balcon , ca in rest sunt tot felul... :) .
am vazut intr-o poza /reclama a unei firme care vinde flori , trandafiri in jurul unui copac , plini de flori. asta inseamna ca exista si trandafiri mai robusti care infloresc la umbra?
pt crini , ar fi un petec de pamant in partea de sud a blocului ( sub balconul meu). problema e ca se afla si sub balcoanele celorlalti...
 

victoria222

Active Member
Anette, Hortensia trebuie sa aiba macar un pic de soare ca sa infloreasca frumos, merge si in umbra totala dar face flori mult mai mici. Daca sta intr-un loc umbrit nu ai de ce sa o uzi in fiecare zi, caci pamantul ramane mereu umed in zone umbrite. Bulbii de toamna in principiu nu au probleme cu buruienile mai ales daca zici ca e umbra vara. Doar cand ii plantezi ai grija sa cureti bine locul de radacinile buruienilor pe care le vei gasi in pamant. Hosta sunt crinii de toamna si sunt iubite de melci, dar melcilor le plac tote plantele nu doar acestea :D Cit despre trandafiri care sa creasca la umbra, eu nu am auzit :? nu zic ca nu ar fi :D dar...nu stiu eu. In orice caz va trebui sa-ti achizitionezi o cazma macar ca altfel nu vad cum ai putea planta florile decat poate cu ajutorul patrupedelor pe are sa-i dresezi sa-ti faca gropi unde le zici :rofl:
 
Sus