Amarillys (Hippeastrum)

Dupa cata vreme v-a reinflorit hippeastrum-ul?

  • Dupa fix 1 an de la inflorirea initiala

    Votes: 0 0,0%
  • Dupa mai mult de 1 an, ca n-am stiut ce sa-i fac

    Votes: 0 0,0%
  • Nici nu mai stiu dupa cata vreme

    Votes: 0 0,0%
  • N-a mai inflorit si m-am suparat pe el

    Votes: 0 0,0%
  • Altele - detaliaza in topic

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

roxy

Member
cornelia, inca mai are flori? al meu s-a ofilit demult. culoarea e intr-adevar mai intensa, parca aduce a Charisma :roll:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da Roxy, abia acum se deschid florile de pe tija 2. Cele de la tija 1 s-au trecut si la mine de multa vreme.
 

sicamin

Member
Nici ai mei nu au de gand sa infloreasca. Toti trei au numai frunze . Poate se mai razgandesc si vor face si flori. :gandit:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La mine portocaliul a inflorit asta vara in iulie :rofl:
Incet-incet s-a trecut ,evident si acum i-au aparut frunze noi.Asa ca astept luna iulie pentru inflorire :mrgreen:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Tare mandra sunt de poza asta:




Am gasit alt loc in care sa pozez floricelele: fix in mijlocul bucatariei cu blitzul la jumatate. :wink:

4 flori deschise din 6, tija 2, Charisma.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Monte Carlo s-a hotarat: pe aceasta prima tija face 3 flori. Cresc destul de greu pentru ca e frig in balcon. Asa ca mai astept. Dar nu prea mult pentru ca nu mai pot de curiozitate. :dans:

Si Melusine are 4 bobocei miniaturali. Inca verzi.

Red Pearl n-a mai crescut la tija de la ultima poza, cert este ca bulbul e din ce in ce mai dolofan. :wink: Lenesul, ce sta atata? :astept:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si mie mi-a placut, d-aia l-am cumparat. Numai ca in realitate culorile sunt ceva mai sterse decat ar trebui. Sau poate ca asa s-a intamplat la mine din cauza conditiilor de mediu. Cine stie? Am sa fac niste comparatii.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Multumesc. Azi dimineata "explodasera" bobocii abia deschisi. Si in cursul zilei au continuat sa se deschida. Frumos era sa-i pot poza pe toti trei deschisi in acelasi timp.
 
A

Anonymous

Guest
Cornelia,e ca o minune!!! E supeer!!!! Si la mine a inflorit,dar asta e un "crin"!!!! :cry: :cry: :cry: !!! si al doilea care desface bobocii acum,tot asa e!! nu-i deloc un amarilis,si amindoi portocalii...,ca tot mai aveam unul...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Chiar daca e portocaliu tot ... Hippeastrum e! :) (Amarilisi le zic vanzatorii de flori, botanic sunt Hippeastrumi).
 
A

Anonymous

Guest
Cornelia,difera forma petalei,forma cupei...Seamana mult mai mult cu crinii aia albi din gradina.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus