Amarillys (Hippeastrum)

Dupa cata vreme v-a reinflorit hippeastrum-ul?

  • Dupa fix 1 an de la inflorirea initiala

    Votes: 0 0,0%
  • Dupa mai mult de 1 an, ca n-am stiut ce sa-i fac

    Votes: 0 0,0%
  • Nici nu mai stiu dupa cata vreme

    Votes: 0 0,0%
  • N-a mai inflorit si m-am suparat pe el

    Votes: 0 0,0%
  • Altele - detaliaza in topic

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

cornelia

Fondator
Membru staff
Seamana cu crinii de gradina, dar sunt Hippeastrumi. :wink:
Ca sa fii convinsa fa o comparatie: hippeastrumii au in pamant bulbi ca niste cepe mari; crinii de gradina au in pamant bulbi cu solzi, care se desprind cand tragi de ei. Seamana un pic cu ... usturoiul.
:rofl:
 
A

Anonymous

Guest
Imi dau seama ca am gresit;am facut modificarea,si am pus cuvintul crin in ghilimele,ca il spuneam ca o jignire la adresa lui. Stiu cum e crinul de gradina. M-am nascut cu ei la casa si am "plantatie".Faceam numai asemanarea cu aia de gradina...Iti multumesc pt buna ta intentie de a ma lamuri.Eu sint vinovata ca te-am dus in eroare cu exprimarea mea.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:) Nu-i nimic. N-ai motive sa fii suparata pe el. Asa trebuie sa infloreasca. Sunt varietati si varietati. :mrgreen:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu e nici o filozofie fetelor. Secretul e rabdarea si ... acumularea in timp. Peste vreo 7-8 ani SIGUR o sa aveti cu toatele colectii bogate si pline de flori frumoase. E normal, nu?
 

angela draganoiu

Active Member
Violeta secretul : e pasiunea, rabdarea (la capitolul asta eu stau tare prost) si dragostea. nu cred ca n-ai nici unul din "ingredientele" de mai sus. evident Cornelia are o pasiune iesita din comun pentru plante si tot ce e viu dar nimeni nu este de neintrecut. cred ca i-ar place sa va vada / sa ne vada intrecindu-ne s-o depasim.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu stiu daca neaparat se pune problema de intrecut sau depasit. Cred ca mai mult decat sa fie o goana permanenta dupa achizitii, gradinarit inseamna altceva: sa ne bucuram de ceea ce avem si sa le ingrijim cu drag. Florile trag tot la flori. Si la oameni cu flori ... in suflet. :D
 

nicoleta

Member
Cum le spui tu, Cornelia, mai rar...ca doar le ai cu cuvintele frumoase...
Dar tu prea ai o mare pasiune pentru tot ce e viu, asa cum spunea si Angela!
Speram sa ne molipsim si noi! :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Meseria mea cuvantul! :)
Glumesc, acum sa nu ma luati in serios si nici pe piedestal sa nu ma urcati. Mi-e bine cu picioarele pe pamant si cu mainile... printre lastari. Sau la tastatura. :wink:
 

Luciana35

Member
Doi dintre amarilisii mei au facut pui si sunt singurii care nu au inflorit . I-as ajuta daca as umbla la ei sa le iau puii?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai poate tocmai asta e motivul: in loc sa-si consume energia cu florile, si-au consumat-o cu puii. Eu zic sa-i lasi in pace deocamdata.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am mai facut niste poze comparative la Hippeastrumi, ca sa vedeti diferentele de talie si dimensiune a florii. In rolurile principale: Charisma, Monte Carlo, Melusine.






 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am cautat o rigla aseara ca sa le masor dar n-am gasit. :mrgreen: Cred ca sunt 15-17 cm la Charisma si vreo 20 cm in diametru la Monte Carlo. Iar Melusine va avea doar 5-7 cm. Piticot.
 

angela draganoiu

Active Member
si amarylisul meu a scos tija florala, a crescut destul de mult . acu' stau io si ma gindesc nu s-o fi vopsit la "plete" si asta ca mereu am surprize d'astea.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus