Amarillys (Hippeastrum)

Dupa cata vreme v-a reinflorit hippeastrum-ul?

  • Dupa fix 1 an de la inflorirea initiala

    Votes: 0 0,0%
  • Dupa mai mult de 1 an, ca n-am stiut ce sa-i fac

    Votes: 0 0,0%
  • Nici nu mai stiu dupa cata vreme

    Votes: 0 0,0%
  • N-a mai inflorit si m-am suparat pe el

    Votes: 0 0,0%
  • Altele - detaliaza in topic

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

cornelia

Fondator
Membru staff
A trebuit sa-i scot ca le dadusera tijele florale. Unele erau deja crescute stramb (tineam bulbii intr-o cutie).
 

blueheart_d

Member
eu am primit de la bunica doua ghivece de hippeastrum. saraca era suparata ca nu i-au inflorit. de obicei in fiecare an pe vremea asta avea niste minunatii de flori. conditiile sunt aceleasi ca in fiecare an. eu cand m-am vazut cu floarea in mana, am mers acasa, am scos bulbul din paman si am vrut sa-l pun la repaus, si ce sa vezi: :eek: fiecare bulb avea vreo 4-5 pui. nu stiu cum face dar in fiecare an are atatia. bulbii maturi i-am pus la racoare, iar puii i-am pus la gradinita. s-au prins imediat si deja au scos frunze noi.
la cel alb pe care l-am cumparat s-a trecut floarea de ceva vreme. tija e uscata aproape in intregime. am vrut sa o pastrez sa vad care e treaba cu semintele ca poate, poate,... . din patru flori, a mai ramas capsula la una singura. sper sa fie ceva roditor acolo. :)
 

angela draganoiu

Active Member
pai ca sa fie "ceva roditor" acolo ar fi trebuit sa treaca oarece gaze pe la ele (stii tu chestia cu luna asta ...... clorofila). parerea mea.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mai au loc si polenizari accidentale sau artificiale. Dar, intr-adevar, ca sa-ti dai seama daca s-a petrecut ceva trebuie sa mai astepti. Iar tija trebuie sa fie zdravana. La fel si capsula.
 

blueheart_d

Member
la polenizare am ajutat-o nitel, iar tija a fost destul de zdavana, acum se inmoaie. capsula se mentine pe pozitii inca. ma gandesc ca a ajuns la momentul in care se usuca tot. tija, capsula, semintele.
 

Luciana35

Member
Cu cativa ani in urma nu am rupt tija la un amarilis portocaliu....semintele din capsule s-au impastiat prin ghiveci si au iesit o multime de plantute pe care pana la urma le-am plivit ca aveam suficiente plante mature....doar am vrut sa vad daca se poate.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca am o veste proasta despre bobocul 4 al lui Melusine: s-a ingalbenit la baza si a ramas mult in urma celorlalti. Trebuie sa ma lamuresc de ce s-a intamplat asta. :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Monte Carlo cu 3 flori uriase:


Comparatie Melusine vs Monte Carlo:


Melusine cu 3 flori verzi! Doar la maturitate floarea capata o tenta rozalie.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Vivi pe site-ul royalcolors.com te-ai uitat? Parca au ei acolo o varietate care seamana cu a ta.
 

blueheart_d

Member
a inflorit si la mine hippeastrumul pe care cornelia m-a invatat sa-l pun la repaus. l-am gasit acum o saptamana cu tija crescuta in intregime, acum a inflorit

aseara m-am speriat cand am vazut staminele asa mari. ieri au inflorit doua capete. prima era ok, dar la cea de-a doua avea trei stamine micisi trei mari :eek: n-am mai vazut asa ceva. pe dimineata am observat ca inca nu erau complet dezvoltate. ma distreaza cum ii sta cu ele asa. ii fac si maine o poza la forma normala.
 

AbraMack

Member
Am cumparat si eu doi bulbi olandezi la sfarsitul toamnei... (nu stiam nimic despre aceasta planta).... I-am lasat "la rece" in cutiile lor... la inceputul lunii ianuarie mi-am adus aminte de ei, i-am cautat si am remarcat ca s-au "trezit" asa ca i-am pus in ghivece...

Cel rosu arata asa:

http://s75.photobucket.com/albums/i303/ ... teSiFlori/

Cel alb (cu nervuri rosii) inca nu ma incanta dar sper ca zilele astea sa o faca...

Evident nu se poate compara cu splendorile voastre dar... e o pata superba de culoare in colectia mea de verde...

O seara frumoasa sa aveti...
 

blueheart_d

Member
mersi cornelia. imi poti spune ce soi e al meu. eu l-am mostenit si e la noi din generatii, dar tre sa aiba un nume
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus