Amarillys (Hippeastrum)

Dupa cata vreme v-a reinflorit hippeastrum-ul?

  • Dupa fix 1 an de la inflorirea initiala

    Votes: 0 0,0%
  • Dupa mai mult de 1 an, ca n-am stiut ce sa-i fac

    Votes: 0 0,0%
  • Nici nu mai stiu dupa cata vreme

    Votes: 0 0,0%
  • N-a mai inflorit si m-am suparat pe el

    Votes: 0 0,0%
  • Altele - detaliaza in topic

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
D

dyayzh

Guest
Ai mei erau mari si frumosi. Dupa inflorire au slabit mult tare. NU-si revin fara ajutor si nu as dori sa-i pierd
 

angela draganoiu

Active Member
Dya trebuie sa le administrezi ingrasaminte pt plante cu flori la 2 saptamini toata perioada dupa ce se trec florile pina ii duci la culcare.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Vesti bune si vesti rele. Incep cu alea rele: bulbul ala cu probleme continua sa fie tare dar cred ca pe dinauntru putrezeste. L-am lasat in pace sa vedem ce urmeaza. Vestile bune: inca 2 hippeastrumi au tije florale. Unul este Red Pearl cel lenes, care abia acum a inceput sa creasca. Al doilea este Monte Carlo caruia ii mai da o tija - este mica mica - abia se vede printre frunze. O sa le pozez cand ajung acasa (daca n-o sa pic de somn :hipnotizat:).
 

Leanna

Member
:D Am o nelamurire,cat timp dureaza perioada de "ingrasare"?
Amaryllisul meu,(l-am identificat drept Minerva Amaryllis) a avut 3 tije, acum florile s-au scuturat, presupun ca e in perioada de vegetatie..are doar frunze lungi..bulbul a inceput sa devina mai tare. as vrea sa stiu cam cat dureaza perioada asta...as vrea sa-l mut intr-un ghiveci mai mare.Asa arata la prima infloriresi la ultima inflorire
 

claudia_s

Member
Leanna, am un sfat legat de perioada de repaus a Amarillisului. Cand il pui la somn nu il lasa in ghiveci ci scoate-l si pune-l in ziare sau in hartie. Cu mai multe cepe am patit in felul urmator: dupa ce le-am lasat sa doarma in ghiveci, primavara cand l-am scos era pe jumatate stafidit si mai mic decat atunci cand l-am plantat. In schimb cele care dorm in hartie sunt tari, sanatoase si au si puiuti. :D
 

angela draganoiu

Active Member
referitor la perioada de "ingrasare" a amarylisului eu ii pun, ca am numai unul, ingrasamint de cind tai tija florala si pina il duc la nani-nani, prin octombrie.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fetelor azi dimineata am vazut ca la Red Pearl i-au aparut 2 tije de fapt. Nu una. A luat avant.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu sunt chiar asa de multi Angela, numai ca majoritatea a facut 2 tije florale. Uneori esalonate.
 
D

dyayzh

Guest
Si la Red Lionul meu pare sa-i de-a o tija florala. Inca 3 zile si ma conving :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai poti sa-ti dai seama de acum. Frunzele sunt ascutite si subtiri. Tija florala e dolofana si usor rotunjita.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus