Amarillys (Hippeastrum)

Dupa cata vreme v-a reinflorit hippeastrum-ul?

  • Dupa fix 1 an de la inflorirea initiala

    Votes: 0 0,0%
  • Dupa mai mult de 1 an, ca n-am stiut ce sa-i fac

    Votes: 0 0,0%
  • Nici nu mai stiu dupa cata vreme

    Votes: 0 0,0%
  • N-a mai inflorit si m-am suparat pe el

    Votes: 0 0,0%
  • Altele - detaliaza in topic

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

nimf3

Member
Nu stii tu cum e tineretul in ziua de astazi :rusine: numai rau sa faca!! :!: si chiar daca au schimbat eticheta tot frumos o sa fie 8)
 

marean

Active Member
E superb Cornelia!
Doar Benfica are o nuanta mai inchisa de rosu,ceea ce inseamna ca arata splendid,nu-i o nuanta comuna,felicitari!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci.
Da, Benfica este mai inchis, dar nu e niciodata disponibil la vanzare.
Deci ... :mrgreen:
 
D

dyayzh

Guest
O sa am si eu o floricica..ura....rosu red lion...m-am edificat...e tija florala. Cred ca in 2 saptamani ma laud cu poze. Tineti-mi pumnii :oops:
 

AbraMack

Member
Doamnelor, va rog sa ma lamuriti si pe mine cu Amarillys-ul...

Daca acum, in martie la mine au trecut florile... trebuie sa las tija sa se usuce, sa scot bulbii...ii invelesc in ziare si ii pun la "rece", urmand ca in mai sa ii replantez si sa incep sa ii fertilizez?

Am inteles eu bine? Sau incep sa ii fertilizez de pe acum?

Oricum ar fi, ce ingrasamant folositi?

Va multumesc mult si o zi excelenta!

Va tzuc!
 

angela draganoiu

Active Member
Abra trebuie sa lasi bulbii acolo unde sint, sa-i uzi si sa-i fertilizezi pina in octombrie. abia atunci ii scoti din pamint, cureti radacinile de pamint si ii invelesti in ziare si ii duci intr-o camera racoroasa unde vor sta 3-4 luni. dupa aceea ii scoti in pui iar in pamint si ii uzi cite putin la inceput apoi mai mult si ....... tot asa.
eu folosesc ca ingrasamint Vitaflora, acu' tu ar trebui sa folosesti un ingrasamint pt plante cu flori ca nu stiu daca gasesti Vitaflora in tara aia cu vaci mov :)
 

AbraMack

Member
Ahaaaaaaaaaaaaaaaa... Multam fain... Desigur, vacile mov nu au auzit de VitaFlora dar sunt sigura ca voi gasi vreun ingrasamant bun, pentru plante cu flori, pe aici... :)

Multumesc frumos si sa va traiasca frumusetile!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am revenit cu poze noi. Red Pearl are 3 flori din 4 deschise pe prima tija. Tija a doua se dezvolta frumos. Culorile sunt acum mai inchise. Pacat ca in poze nu prea se vede.


 

marean

Active Member
Ba se vede schimbarea de nuanta,te asigur! Ah,sa-mi dezlipesc ochii de pe ecran as vrea...dar nu pot :mrgreen: !
 

marean

Active Member
E foarte frumos nimf ,sa te bucuri de el si sa citesti sfaturile de iernare de pe forum ca sa iti infloreasca asa frumos si la anul ce-o veni :wink: !
Mi se pare mie sau aduce putin cu hippeastrum apple blossom :? ?
Cornelia,tu detii "inculpatul",da-ti cu parerea :mrgreen: !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cu bucurie va anunt ca Red Pearl pregateste si o a treia tija. :) :eek: Am vazut-o mai devreme, ca nici nu ma gandeam ca dupa a doua mai urmeaza ceva. :oops:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus