Amarillys (Hippeastrum)

Dupa cata vreme v-a reinflorit hippeastrum-ul?

  • Dupa fix 1 an de la inflorirea initiala

    Votes: 0 0,0%
  • Dupa mai mult de 1 an, ca n-am stiut ce sa-i fac

    Votes: 0 0,0%
  • Nici nu mai stiu dupa cata vreme

    Votes: 0 0,0%
  • N-a mai inflorit si m-am suparat pe el

    Votes: 0 0,0%
  • Altele - detaliaza in topic

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Simona D.

Member
cornelia a spus:
Lipeste-te draga. O sa patesti ca mine - o sa vrei o colectie cat mai numeroasa. Acum sa vedem cum ingras bulbii care au inflorit deja. :?
:rofl: Acum o colectie in plus sau in minus, ce mai conteaza ? :tavalit:
Oricum deja toata lumea ce-mi intra in casa spune : Moama cate flori ai :roll: :rofl:
 

AngelEyes

Member
Am si eu un Amaryllis cumparat de Craciun din Real.Mi-a inflorit incepand cu 3 ianuarie.I-am pus si ingrasamant...De acum 2 saptamani insa au inceput sa i se inmoaie si sa se ingalbeneasca frunzele.Care ar putea fi cauza ?
 

AngelEyes

Member
Le-am tuns...si am sistat si udarea de o saptamana cam asa.Nu stiu ce sa fac...sa continui sa il ud?Sa il las in ghiveci in continuare ?Sa-l tin la lumina ?Are si un puisor cu care nu stiu ce sa fac ...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu zic asa: inca vreo 2 luni il lasi cu pui cu tot in ghiveci, uzi rar si mai pui ingrasaminte din cand in cand. Bulbul trebuie sa se mai dolofaneasca un pic. Dupa acest timp separi puiul si-l plantezi intr-un ghiveci mic. Dupa o luna de la separare incepi sa-l indopi cu ingrasamant pana la sfarsitul lui septembrie. Peste iarna nu-l treci in repaus, e mic si il pastrezi in vegetatie pentru ca pe tine te intereseaza sa creasca la momentul asta. Bulbul mare il lasi sa se usuce la soare 1-2 zile dupa care il impachetezi in hartie si il depozitezi pana in octombrie intr-o cutie sau intr-o ladita cu talas. Ideea e ca totul sa fie uscat, altfel bulbul se imbolnaveste. In octombrie il replantezi in pamant proaspat si in ghiveci nu prea mare. Intre bulb si marginea ghiveciului sa fie cam 2 cm. Il uzi moderat, il pui la lumina si cand se formeaza tijele florale ii oferi si un pic de caldura, dar nu mai mult de 15-20 de grade. Altfel floarea se trece mai repede.

Data viitoare procedezi la fel.
Puiul mic va inflori dupa 2-3 ani daca il ingrasi bine.
 

AngelEyes

Member
Asa voi face.Voi cam de cate ori pe saptamana ii udati in perioada asta ?Al meu sta inca in casa...nu as vrea sa il ud prea des/mult.
 

blueheart_d

Member
si mie imi intra un bulb in repaus, iar in ceea ce priveste udatul, tot timpul verific pamantul inainte, dar de ceva vreme se mentine umed, asa ca il ud si o data la aproape doua saptamani. cand il simt mai uscat pun apa cu ingrasamant.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Bulbii se comporta mai bine daca ii uzi putin, decat daca ii uzi prea mult. Daca e prea putin isi mai folosesc din resurse, dar nu se intampla nimic grav. In schimb daca pui prea multa apa riscul e sa putrezeasca. Eu ud o data pe saptamana in conditiile in care ii tin la 15-20 grade. Si atunci superficial. O sa fii surprinsa dar bulbii au capacitatea de a inflori ... fara sa fie plantati in ceva. Deci nici de apa nu au asa mare nevoie.

Iata un hippeastrum care a facut boboc in ... cutie! Nu apucasem sa plantez bulbul.

 

AngelEyes

Member
E clar...cred ca eu l-am udat cam mult pe al meu :( De acum in colo il voi uda si eu 1 data pe saptamana si cu putina apa :D
 

AngelEyes

Member
Mersi.Omul cat traieste invata :wink:
Ii voi face poze data viitoare cand va inflori.Eu as vrea sa infloreasca primavara...prin martie-aprilie.Pentru a se intampla asta in ce luni trebuie sa-l tin in reapos ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dupa mine cea mai buna perioada de repaus pentru el este vara. Daca il fortezi si-i impui alta perioada de repaus... risti sa ajungi la bulb bolnav, putrezit, etc. Vara e cald si uscat in general deci riscul aparitiei bolilor este mai mic.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Colorati-va seara cu rosu puternic:




In prima poza vedeti ce se intampla pe primele 2 tije. Prima a avut 4 flori si prima care s-a deschis se trece treptat. Pe tija 2 s-au deschis deja 2 flori si alte 2 sunt in stadiu de boboc colorat. Tija 3 a mai crescut putin.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus