Amarillys (Hippeastrum)

Dupa cata vreme v-a reinflorit hippeastrum-ul?

  • Dupa fix 1 an de la inflorirea initiala

    Votes: 0 0,0%
  • Dupa mai mult de 1 an, ca n-am stiut ce sa-i fac

    Votes: 0 0,0%
  • Nici nu mai stiu dupa cata vreme

    Votes: 0 0,0%
  • N-a mai inflorit si m-am suparat pe el

    Votes: 0 0,0%
  • Altele - detaliaza in topic

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

nimf3

Member
Multumesc Marean.nu stiu cum se numeste :( ;m-am pus la punct,am citit de la inceput tot topicul :) ca sa stiu la ce sa ma astept.Iar Corneliei sa bata recordul,sa aibe cat mai multe tije 8)
 

marean

Active Member
Nu am zis ca ar fi apple ,am zis ca bate spre apple ( mie imiplace tare mult acea varietate,si vad in toti cate o asemanare,cat de mica, cu ea) .
In alta ordine de idei,tare ma bucur ca hippeastrumii tai sunt asa de fortosisi de harnici ,sa speram ca toti se hotarasc sa bata recorduri :wink: !
Multa bafta!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sunt dificile identificarile. Sunt multe varietati, foarte frumoase, dar care nu au etichete cu numele. Daca nu le vezi niciodata cu nume, cum sa stii ce nume au? Cel mai tare ma supara producatorii care arunca in pachete acolo un bulb si-i pun o eticheta generica doar pentru ca asa e mai ieftin pentru ei.
 

marean

Active Member
Nimf,eu n-as baga mana in foc pt summertime :oops: !
Parca are altfel dispunerea culorilor...ca sa nu mai vorbesc de intensitatea culorilor cam diferita ...zic si eu,nu dau cu parul :mrgreen: !
Orice ar fi ,e tare frumos!
 

nimf3

Member
Dar pe eticheta e aceeasi floare,poate e din cauza anumitor elemente... din cauza luminii..nu stiu ce sa zic.Eh..fie ce o fii .tot sunt mandra de floricica mea
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pana la urma e important ca e frumos si ne bucuram cu totii de asta. Cum il cheama cu exactitate nu putem afla decat daca producatorii fac un efort.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
De obicei culoarea florilor variaza in functie de maturitatea lor si uneori in functie de conditiile de mediu.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Lipeste-te draga. O sa patesti ca mine - o sa vrei o colectie cat mai numeroasa. Acum sa vedem cum ingras bulbii care au inflorit deja. :?
 

nimf3

Member
Sa ne spui si noua..sau e un secret :?: ..ca toate o sa fim in situatia asta,,si vrem sa stim si noi care este secretul tau..cum se numeste ingrasamantul tau si alte detalii :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sigur. Indata ce gasesc solutia potrivita. Deocamdata cei mai multi bulbi sunt in repaus pentru ca au inflorit in iarna.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus