Amarillys (Hippeastrum)

Dupa cata vreme v-a reinflorit hippeastrum-ul?

  • Dupa fix 1 an de la inflorirea initiala

    Votes: 0 0,0%
  • Dupa mai mult de 1 an, ca n-am stiut ce sa-i fac

    Votes: 0 0,0%
  • Nici nu mai stiu dupa cata vreme

    Votes: 0 0,0%
  • N-a mai inflorit si m-am suparat pe el

    Votes: 0 0,0%
  • Altele - detaliaza in topic

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

cornelia

Fondator
Membru staff
Haideti sa va fac update-ul:


Stanga Red Pearl, dreapta Melusine - comparatie intre bulbi


Melusine neplantat


Red Pearl - langa degetul meu creste tija florala


Red Pearl cu prima tija iesita in lateral



Tija 2 la Charisma


Viitoare flori


Comparatie intre bulbi - stanga Giraffe, dreapta Monte Carlo


Prima tija la Monte Carlo


Giraffe mai aproape


Giraffe cu cele doua tije si primii boboci


Tija cu flori trecute la Charisma - poate cresc seminte in capsule
 

nicoleta

Member
Off-topic: Cornelia, esti de-o meticulozitate (organizare) cum n-am intalnit! Sunt bucuroasa ca te "cunosc". Tu nu dormi niciodata?
 

marean

Active Member
E mai frumos decat in fotografii !
Esti o norocoasa !
Sa te bucurii cat mai mult timp de florile lui ! :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Va multumesc. Abia astept sa infloreasca si celelalte varietati. Cred ca cel mai mult voi avea de furca cu Papillio.
 
D

dyayzh

Guest
Cu cat ai mai mult de furca cu ei cu atat e satisfactia inflorirri mai mare....sa te bucuri toata iarna de florile lor:)
 

blueheart_d

Member
Cornelia, cred ca daca nu ai hippeastrumi infloriti un an intreg, o jumatate din an tot te poti bucura de asemenea minunatii. sunt FOARTE, FOARTE frumoase!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa fiu sincera Blue, ma gandesc foarte serios ca merita sa fac colectie de hippeastrumi. Chiar daca am deja 8 si as putea spune ca ... am deja colectie. Am mai vazut cateva varietati si deja fac planuri. Dar nu ma napustesc, am jurat. :wink:
 

marean

Active Member
si totusi merita sa te napustesti :wink: !
Cei de anul trecut (cele trei vedete de la experimente ilustrate )ce mai fac , sunt si ei in chef de inflorire ?
 

marean

Active Member
Totul e bine e bine atunci :wink: !
Ma bucur ca nu au patit ceva , erau asa de frumosi infloriti...
Bafta la colectionat!
Am vazut pe eurobulb unii foarte frumosi , chiar deosebiti ...insa,spre deosebire de royalcolors si altii,erau suspicios de ieftini...oare sunt de incredere?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu stiu ce sa spun. Cred ca sunt atat de ieftini pentru ca sunt pentru vanzari in cantitati mari. Toti importatorii romani aduc marfa de acolo.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sigur, cine doreste se poate prinde de o comanda comuna. Numai sa va documentati atent inainte ca sa nu aveti surprize.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Multumesc.

Cred ca se mai deschide o floare la Giraffe. Bobocul e umflat bine si probabil pana ajung acasa se va deschide. Celelalte doua flori s-au deschis la maxim. Abia astept sa pot poza 3-4 flori deodata. Uf, ce m-a lovit si mania asta. :wink:
 

sicamin

Member
Azi am plantat si eu 3 bulbi de Hippeastrum,cei care i-am avut si anul trecut. Desi nu sant prea sigura ca vor inflori ,ca au dat intai frunze nu tija de floare.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca au nevoie sa-i indopi cu ingrasamant. Desi nu mereu cand ies frunze mai intai nu urmeaza si tije florale.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai indopatul trebuie sa se petreaca inainte de repaus si replantare. Daca n-ai facut-o pana acum... Lasa-i 2 saptamani pana se aranjeaza radacinile si incearca dupa (pune ingrasamant de 2 ori pe luna dar nu uda cu multa apa).
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus