Amarillys (Hippeastrum)

Dupa cata vreme v-a reinflorit hippeastrum-ul?

  • Dupa fix 1 an de la inflorirea initiala

    Votes: 0 0,0%
  • Dupa mai mult de 1 an, ca n-am stiut ce sa-i fac

    Votes: 0 0,0%
  • Nici nu mai stiu dupa cata vreme

    Votes: 0 0,0%
  • N-a mai inflorit si m-am suparat pe el

    Votes: 0 0,0%
  • Altele - detaliaza in topic

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

marean

Active Member
Felicitari pt frumosii vostrii !
Maaama,dar tare mult lipici ai tu ,Cotnelia, la crini,mare iubire din partea lor de infloresc asa de matinali,suduiti si necocolositi! Cred ca ai mana buna la bulboase :D ...si la cactusi :) ...si la violete :oops: ...si la... :roll: ...ei bine,cam la toate!
:cry: Nu ne imprumuti din flerul tau si celor mai putin vrajiti de sufletele atotinfloritoare ale spiridusilor padurii magice ? :mrgreen:
 

dorina642004

New Member
Am cumparat si eu ieri un amaryllis de la Metro.Are tija pentru floare destul de inalta.
Din ce am citit aici ,presupun ca ei primesc bulbii cu tija de floare si-i planteaza aici, este pamint in ghiveci pina la margini,este acoperit complet tot bulbul.
Intrebarea mea: ce parere aveti sa-l las asa pina infloreste sau sa indepartez pamintul de deasupra ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Inflorirea dureaza probabil cateva saptamani. Lasa bulbii asa cum sunt plantati si uda-i putin numai cand pamantul se usuca. Dupa ce se trec florile, taie tija si transplantanteaza bulbii asa cum ai citit aici. Continui sa-i uzi si sa le pui ingrasaminte pana se ingrasa vizibil. Cand frunzele incep sa se usuce e semn ca se pregatesc de repaus.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Marian nu stiu cata mana buna am. Cred ca am mai multa buna intentie. Cine stie, poate ca plantele apreciaza chestia asta.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Creste a doua tija la Charisma, destul de dolofana. Florile de pe prima tija s-au trecut dar n-am indepartat decat petalele vestejite. Acea capsula pentru seminte a ramas, poate le tine pana la maturitate. Intre timp cresc tijele florale la celelalte doua varietati amintite mai sus. O sa verific si ceilalti bulbi care au ramas neplantati (inca). Poate dau si ei vreun semn.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da! Si Red Pearl si Melusine au boboci. O sa-i plantez si pe ei maine.

Ar trebui sa infloreasca asa:



 

blueheart_d

Member
sunt foarte frumoase florile astea , dar am o intrebare mai....... :twisted: :s-ar putea "aranja" florile astea in asa fel incat aproape tot timpul anulu isa fie cate una inflorita? asta presupunand ca avem vreo 12-14 bulbi de hippeastrum. :)
 

blueheart_d

Member
Cornelia, am trecut toti bulbii de hippeastrum la culcare de vreo 2 saptamani, si se comporta bine. de plantat tre sa-i plantez inapoi dupa ce vad ca arunca bobocelul, sau ii pot planta dupa vreo 3 luni chiar daca nu dau semne de viata? din cate am vazut la tine pe toti ii plantezi cand au boboci. :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ii plantez atunci pentru ca nu prea am loc. In mod normal bobocul trebuie sa apara si sa se dezvolte la lumina, cu bulbul deja plantat.
 

angela draganoiu

Active Member
eu am plantat deja amarylisul care a facut nani cam 2 luni acum sta la lumina si caldurica. pe cei de la birou ii mai las la somnic si ii voi scoate dupa 1 ian. pt ca n-are cine sa-i ude in timpul scurtei vacante de iarna.
 

blueheart_d

Member
multumesc! atunci ii las la somnic pana prin ianuarie spre sfarsit poate chiar pana in februarie pe la mijloc apoi am sa-i plantez, dar ,mai am o intrebare intrebatoare chiar doua :) . intr-un ghiveci am gasit un puiut si bulbul este cam mic, vreo 3cm latime. pe asta il voi planta separat dar in cat timp va face floare? daca bulbii maturi ii plantez intr-un ghiveci nu prea mare, mai pot face pui? pana acum ii plantam in ghivece mari, infloreau si aproape in fiecare an faceau puiuti. Bunica mea nu are posibilitatea sa le puna florilor pamant cumparat si le pune in pamant de gradina, si la ea ies puii cu nemiluita. in fiecare an are minim unul la fiecare floare si toti bulbii ii infloresc
 

angela draganoiu

Active Member
bulbii mici nu trebuie dusi la nani, ei se lasa in ghiveci si se uda in continuare ca sa prinda forte, vor inflori peste 3-4 ani cind vor fi maturi.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Blue poti sa separi acei pui si sa-i pastrezi in vegetatie ca sa creasca mult si bine. Nu stiu sa-ti spun daca bulbii mari vor face alti pui. Cred ca depinde de multe variabile: varietate, vitalitate, sol, lumina, temperatura ... N-am ajuns cu experimentarile pana acolo.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus