Amarillys (Hippeastrum) part II

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Pai dupa ce vor inflori si la mine toti si o sa vad ce si cum sunt sa stii ca vom incepe schimburile...
:) :) :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am nimerit 3 roz, pe unul l-am facut deja cadou. Sa vedem ce mai urmeaza. Daca ma pomenesc cu inca unul roz ... ma voi revolta. Nu se poate asa ceva. :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl:
Acum ma uitam si eu prin oferta d-nului Tibi si cred ca e Hercules dar deja nici nu ma mai pronunt pana nu ii vad pe toti infloriti.Luasem si Hercules asa ca sunt curioasa ce va fi si acela pana la urma.
Pfuuu ce incurcaturi!
:D
Aha deci tu ai primit multi roz.Lasa ca o sa vad ce si cum voi avea si eu si poate rezolvam nloi cumva.
:wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Hercule e roz-siclam, n-are nici o treaba cu portocaliul sau somonul. Eu cred ca cei 3 ai mei nu-s nimic din ce am comandat ci Rosalie. Frumosi si infloriciosi, dar prea multi la fel.
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl:
Atunci sa fie Rilona?Ca si ala era cumva asemanator si l-am comandat si pe ala asa ca deja sunt pierduta.Ideea e ca pe Apple Blossom asta care nu este il comandasem mai demult si ceilalti ce vor inflori in curand sunt cumparati nu de foarte de multa vreme.
Dar deja oricum sunt si eu in ceata.
Pacat ca neavand etichete am notat denumirea fiecaruia cu markerul pe ghivece. :eek:f:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ei lasa, ne vom lamuri si vom schimba etichetele. Iar tu vei aplica unele noi, peste cele vechi. :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:visator:
Ce minunatii!
Si ce dragalasi erau cei mini!Erau mini, nu?
Multumim mult Cornelia!
Cred ca incet-incet o sa ajung si eu ca tine referitor la cei 3 Amarillisi roz pe care ii ai.Mi se mai deschide unul care pare a fi roz.Dar maine revin cu poze.Deci pana acum am 2. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:(
Da DAR nu inteleg de ce trebuie sa fie asa?Si am mai vorbit si cu altii care se plang de aceiasi situatie.
Oooof.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, dar nu cred ca TIBI a gresit. Cred ca si lui i s-au livrat gresit bulbii. Daca era o greseala "umana" aparea la 1-2, aleatoriu. Nu asa.
 

sarselia

Active Member
Moderator
cornelia a spus:
Da, dar nu cred ca TIBI a gresit. Cred ca si lui i s-au livrat gresit bulbii. Daca era o greseala "umana" aparea la 1-2, aleatoriu. Nu asa.
Si eu m-am gandit tot la varianta asta pentru ca de regula d-nul Tibi e foarte atent cu ce trimite si nu cred ca ar fi gresit chiar in halul asta si la toata lumea.
Pacat numai ca lui i se sparg toate in cap.
 

sarselia

Active Member
Moderator
gabiee a spus:
in sfarsit !!!!
a inceput si la mine sa infloreasca primul
http://gabiee.sunphoto.ro/amarilis
acesta e bulbul din Olanda primit acum 10 ani , sau puiul lui , nu mai stiu exact :?
ii dati si la al meu vreun nume ?
:D
E tare frumos Gabiee dar din pacate nu ma pricep la botezat asa ca ii las pe cei mai stiuti sa o faca.
Asa viata lunga poate avea un Amarilis??Nu pot decat sa ma bucur!
:D :D
 

gabiee

Active Member
da , 10 ani are , acum nu mai stiu care e bulbul , dar urmatorul cu boboc e tot rosu - unul dintre cei doi are 10 ani , si celalalt e puiut de al lui
si mai am o culoare rosu cu alb - 3 bulbi - si din astia unul are vreo 4-5 ani , nu mai stiu exact
anul trecut au inflorit 5 bulbi , dar anul acesta am boboci numai la 4 :(
si mai am vreo 5 care sunt micuti , i-am primit acum vreo trei ani si atunci erau cat o capatina de usturoi - acum sunt mai marisori , poate la anul infloresc si astia , sa vad ce culoare au :D
 

michaela

Active Member
sarselia a spus:
:(
Da DAR nu inteleg de ce trebuie sa fie asa?Si am mai vorbit si cu altii care se plang de aceiasi situatie.
Oooof.
Si eu am patit-o...... :cry:
michaela a spus:
- al meu elvas tare "sifonat" - face parte dintr-un grup de bulbi primiti din olanda (garden4you)care au facut 3 saptamani!! :eek: nu mai cumpar de la ei ca nu mi-au respectat soiul ales :| si cica n-o fac :x
asa ca...imi jur ca nu mai cumpar nici din olanda tnt-ul lor- posta nu curier e varza si scump :(
iar red charm care trebuia sa fie un rosu dublu e leit al lui Cornelia red pearl :) ....zic.... sau un Red Lion :? ... oricum nu e ce vroiam :(
are interior mai negricios iar el este de un rosu inchis poza e facuta fara blitz insa era soare
 

veretregn

Active Member
Hop și eu cu ai mei. Mai am 5 care trebuie sã înfloreascã...

Ferrari


Red Lion


Sovereign


Mambo


Iar urmãtorul cred cã este un Nymph, însã nu sunt sigur. Poate știe cineva mai bine.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus