Amarillys (Hippeastrum) part II

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Wow ce de minunatii!
Sa va traiasca!
Si eu am vreo 7 pe care ii astept cu nerabdare sa infloreasca.
Asa ca in curand voi reveni si eu cu poze.
:)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Hmmm nu cred ca mai am soiul acesta desi nu stiu ce sa zic..
Amarillisi mei sunt luati de la d-nul Tibi si poate ca din greseala o sa mai am dubluri.Mi-ar fi placut sa fie Happiness ca stiu ca imi placuse tare mult cum arata dar daca nu e, asta este.
E bine si asa.
:D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am si eu o chestie si un HELP , deci fiindca sunt incepator in amaryllis am decis sa incerc si eu cu 3 bulbi , faza e ca la pasadena dublu si la lemon lime totul decurge conform planului dar la apple blossom am constatat ca pe parcursul vietii era un pic diferit , se inverzise la fel dar nu era la fel de ferm si nici semn de floare asa ca am trecut la pisica curioasa si am constatat ca acesta venise cu probleme , in seara asta am curatat tot interiorul caci putrezise si aici vine intrebarea , pe langa bulb au aparut citiva bulbili care inca nu sunt independenti sa i pot inlatura , ceva gen ca la crin, ce sugerati sa fac ?

Sa usuc asa bulbul , bulbisorii hranindu-se in continuare ?
Sa las bulbul in pamant si chiar daca moare mama raman puii?


:? :? :(
 

michaela

Active Member
Daniel,in ce substrat l-ai pus... de-a putrezit?
in fine schimba tot pamantul cu unul uscat, iar bulbul mama pudreaza-l cu ceva antifungic/bulbitii lasa-i, sunt prea mici- din cate imi dau seama- poti sa-i separi la toamna foarte usor.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
de la inceput era asa , compost usor aproape uscat , caci asa am citit ca se tine , cand am descoperit era aproaape uscat solul dar nu credeam ca e moale de la boala ci ca poate il tineam prea pe partea uscata ( sub 50% umezeala) a pamantului si am pus putina apa sa l mai hidratez si azi am luat "matza de coada" :twisted: si am facut chirurgie , am curatat tot dar a ramas gol cam cat un deget pe mijloc si restul arata bine, cel putin asa pare , sper ca bulbii mici sa se dezvolte din hrana din bulb si apoi il pun dupa ce se usuca sa aiba bulbii mici contact cu solul...

:?
 

michaela

Active Member
se cicatrizeaza! oho!! Eu am primit un bulb taiat pe jumatate :) (asa de rau imi pare ca la vremea aia nu eram cu "pozarul "dupa ei) si s-a refacut de nu-mi venea sa cred si nu l-am pudrat cu absolut nimic, insa era tesut sanatos,curat-eram si eu incepator cu hippe :)
 
D

dyayzh

Guest
Ma uit de la inceput la frumusetile voastre si mai ca imi pare rau sa nu am nici unul de samanta :( Dar daca nu se "ingrasa" deloc la mine?!? Ce sa mai visez la floare.....
 

lelia

Well-Known Member
Dya nu fi trista ,ai destule frumuseti care se ,,ingrasa ''la tine :D
Si eu tanjesc dupa frumusetile din acest topic ,si sper ca poate ,poate reusesc........
 

kerkyra

Well-Known Member
Achizitia mea din Real, de saptamana trecuta:

La cat de mult imi place acesta, probabil voi mai cauta si altii :D
 

lelia

Well-Known Member
E o bijuterie achizitia ta ,Corina :D
Sa-ti traiasca ! sa te bucuri de el,si sa-i aduci fratiori :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Offf iar a dat gres d-nul Tibi cu denumirile lor.
:(
Pana acum am 2 care nu sunt ce trebuiau sa fie.Sunt frumosi si ma bucur de ei dar mi-ar fi placut sa fie ce vroiam eu.
Dar sa vedem si la ceilalti ce va mai fi ca eu pe toti pe care ii am i-am luat de la dansul.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus