Amarillys (Hippeastrum) part II

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

veretregn

Active Member
Întrebare. Este bine? Cum să fac?

Eu am polenizat toate florile de Hippeastrum cu bețisorul de urechi. Vreau să obțin semințe.

Știu că sunt obținuți prin hibridizări repetate și că nu voi avea plante identice din semințe și că din cauza consumului de energie bulbul nu va mai înflori anul următor. Știe cineva dacă florile sunt autofertile? A obținut cineva bulbi din semințe? Din cele citite am înțeles că durează 2 - 3 ani de la stadiul de sămânță la cel de bulb capabil e înflorire.

Ce mă puteți sfătui în acest sens?

Mulțumesc.
 
veretregn, am incercat si eu sa obtin seminte. Insa am procedat gresit. Pt ca, dupa ce si-au facut aparitia tijele a 2 si a 3 trebuia sa le tai. Dar nu m-am indurat...si alor mei le-au placut foarte mult...si nu le-am mai taiat. Capsulele au crescut ce au crescut ( cam cat o cireasa ) dupa care au inceput sa se stafideasca si sa se ingalbeneasca putin. Dar acum am invatat lectia si data viitoare o sa fiu dur cu celelalte tije si o sa le tai. In plus am de gand sa las sa creasca pe tija maxim 2 capsule (esenta tare in capsule mici si putine :) ). Daca totul va decurge bine...o capsula poate avea si 50 de seminte (cred). Macar 5-10 seminte sa fie viabile.
Dar mai am de asteptat pana o sa-mi infloreasca alti amaryllisi.
Important: apple blossom nu se polenizeaza cu propriul sau polen.
 

bebe Iris

Active Member
Re: Întrebare. Este bine? Cum să fac?

veretregn a spus:
Eu am polenizat toate florile de Hippeastrum cu bețisorul de urechi. Vreau să obțin semințe.

Știu că sunt obținuți prin hibridizări repetate și că nu voi avea plante identice din semințe și că din cauza consumului de energie bulbul nu va mai înflori anul următor. Știe cineva dacă florile sunt autofertile? A obținut cineva bulbi din semințe? Din cele citite am înțeles că durează 2 - 3 ani de la stadiul de sămânță la cel de bulb capabil e înflorire.

Ce mă puteți sfătui în acest sens?

Mulțumesc.
Eu am obtinut bulbisori din seminte, dar au trecut 4 ani si nu o sa infloreasca nici anul asta plantutele. Nu cred ca merita...
http://bebeiris.sunphoto.ro/plante_de_interior/12455333
Portocaliu, poate de la alte soiuri o sa se comporte altfel... :D
 

bebe Iris

Active Member

michaela

Active Member
Sunt extrem de incantata ca un hippe cumparat de la royal colors drept Pink Nimph... este cred Cherry Nymph? (asta dupa ce mi-au trimis cei de la garden4you un red pearl in loc de un cherry nimph :x )

Acum... chiar sunt bucuroasa, asta este ... :D


Temptation :D
si Exotic Star
Astept si altii sa vad ce surprize-mi mai fac.... :visator:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Christmas Gift si Stargazer (care trebuia sa fie altceva). Florile sunt mari, culorile vibrante ...

 

bebe Iris

Active Member
michaela a spus:
Sunt extrem de incantata ca un hippe cumparat de la royal colors drept Pink Nimph... este cred Cherry Nymph? (asta dupa ce mi-au trimis cei de la garden4you un red pearl in loc de un cherry nimph :x )

Acum... chiar sunt bucuroasa, asta este ... :D


Temptation :D
si Exotic Star
Astept si altii sa vad ce surprize-mi mai fac.... :visator:
Orice nimph ar fi, e superb! :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek:
Wow Temptation m-a dat pe spate!
E superb!
Si ceilalti la fel doar ca acela mi s-a parut cel mai frumos dintre ei.
:) :)
 

michaela

Active Member
S-au deschis toate cupele pe tija.... e.......o nebunie.. :rofl: stau cu ochii pe el ca pe butelie :oops:

Iar asta inclin sa cred ca intr-adevar e un Cherry nimph :dans: :wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus