Amarillys (Hippeastrum) part II

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

michaela

Active Member
mi-e si teama sa ma zic ceva....Sarselia poate fi iar dezamagita :(
Dar ne zice daca e alb sau limonee :)
Domnul meu lemon Lime avea forma stelata la petale deci o cupa mai mica iar culoarea clar limonee.
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek:
Seamana dar parca nu asa de bine.Ceva nu e la fel dar nu imi dau seama bine ce.Sau poate doar mi se pare.Culoarea lui per general e un alb dar nu curat iar mijocul e cu galben si verzui.Deci s-ar putea sa fie si Lemon Lime.Nu ma supar ca nu aveam nici din asta si dupa 2 care au inflorit la fel o binemeritata schimbare e ok.
Dar pana la urma cum il cheama?
:? :?
Si totusi m-am uitat mai bine si in pozele lui Caramell si parca nu seamana in chimb parca aduce cu cel din poza ta Michaela.Deja nu mai vad bine...
:rofl: :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Arselia, e sigur Lemon-Lime. Eu am comandat si Christmas gift pentru o colega si mi-a aratat pozele ei. Christmas gift diferit. Daca reusesc sa obtin pozele din telefonul ei ti-l arat. :)

La mine in poza petala din colt a iesit mai alungita datorita obiectivului foto ultrawide care distorsioneaza rau colturile pozelor (nu aveam spatiu pe hol ca sa fac poze cu altceva). Tot forma stelata avea si crinul meu.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Diferentele sunt aproape insesizabile. As zice ca cel al Arseliei seamana bine cu cel din catalogul postat de tine :D.
 

michaela

Active Member
:rofl: Sarselia... tu stii cel mai bine ce ai :rofl:

iar eu cu cel rosu... cred c-o sa-i zic Ferarri cum a zis melimeli... ca si-asa n-o sa am unul metalic deci macar sa am unul... infloritor :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: asa e. Tare greu cu identificarile astea

Am obtinut si poza cu Christmas gift de la colega mea pentru comparatia petalelor:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Off!
Caramell seamana bine cu cel postat de tine ca fiind al colegei tale atat doar ca nu e chiar asa de alb al meu.Tot la fel in linkul dat de Michaela la Christmas Gift e o poza care seamana leit cu al meu atat doar ca parca-parca nu e asa de alb.
Mai astept un pic sa se deschida toti bobocii si ii mai fac o poza pe urma ca sa vad daca e sau nu.
Faina treaba Michaela cu Ferrari!
Pacat ca nu pot sa ii spun si eu domnului Christmas sau Lemon -Mercedes.
:rofl: :rofl: :rofl:
Multumesc mult de ajutor fetelor!
 

michaela

Active Member
:) doar asa pot avea si eu... ferarri :D
Sarselia treaba e simpla: daca e alb e Christmas daca e crem verzui iar petalele stelate, e Lemon iar treaba cu poza mai tarziu putin e super se vede diferenta si pe al meu Hippe rosu poza la inceputul infloririi si cealalta (spectaculoasa)cand era in maxima inflorire :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da sa stii ca e tare cu Ferrari.Cine nu si-ar dori??
Da si eu m-am gandit tot asa sa-l pozez mai incolo cand e in plina deschidere ca acum nu are decat o cupa deschisa total si una pe punctul de deschidere.In orice caz tind sa cred ca totusi e Christmas.
Dar sa vedem...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am citit despre polenizarea si inmultirea pe baza de seminte si pare destul de usor asa ca am polenizat si eu Lemon Lime cu Passadena Double si sper sa vad ceva "hibrizi" :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pare sa fie un amarillys Minerva. E tare frumusel :D

Danero2004, succes cu hibridizarea! Nu uita sa documentezi si prin poze experimentul si sa ne tii si pe noi la curent cu evolutia ;-)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus