Adenium - trandafirul desertului - II

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca va apucati acum de insamantat sa nu va asteptati sa se comporte ca in vara. Daca temperatura se poate controla, nu acelasi lucru se poate spune despre durata zilei si intensitatea luminii.
 

maresmarian

Member
eu le-am pus doar de test, sa vad daca merg. in februarie o sa plantez mai multe, laolalta cu rasadurile normale de gradina.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
stie cineva de viabilitatea semintelor de adenium?

acusi se vor deschide pastaile si nu vreau sa le pun acum ca nu sunt conditii :|
 

adite

Active Member
As vrea sa stiu in ce conditii se pastreaza cel mai bine plantutele pe timp de iarna. Ma refer la plantutele care au doar cateva luni, pana la un an. Eu le tin pe marginea ferestrei, la caldura si la soare, cand este, le ud la doua-trei zile cu putina apa si nu le merge prea bine. S-au deshidratat putin, iar frunzele unora se usuca.
 

IoanaTweety

Active Member
adite, vezi ca am intrebat eu chestia asta cu cateva pagini mai in urma .. cum spui tu ca faci e bine, la geam, lumina si caldura si udat mai rar cred ca ar trebui. Asa ii tin si eu.
 

adite

Active Member
Multumesc, Ioana! Ai tai cum au caudex-ul? Adica este tare? La ai mei se repeta problema de iarna trecuta, de la cel mare. Caudexul se subtiaza si devine tot mai moale, deshidratat si nu stiu daca cei mici vor rezista pana la primavara.
 

gomez99

Well-Known Member
inseamna ca au prea putina apa - daca ai redus udarea. un dus serios rezolva problema. cam 3/4 dintre ai mei nu au trecut in repaos si au mugurasi. asa ca ii ud - ceva mai rar, dar tot ii ud.
ideal ar fi ca cei mici sa nu intre in repaos. acum, ei se mai pot usca si de la fluxul de aer cald care urca de la calorifer. daca mai ai si o perdea pe acolo, se face un microclimat tare uscat. plantutele tinere vor putina umezeala in aer, in special daca sint din zona thailandeza, unde e cald dar umed.
 

adite

Active Member
Multumesc, Gomez! Ii ud pe toti, n-am redus udarea, dar, trebuie sa fie aerul uscat de vina, chiar daca nu stau deasupra caloriferului.
 

corinap

Member
adite a spus:
Multumesc, Gomez! Ii ud pe toti, n-am redus udarea, dar, trebuie sa fie aerul uscat de vina, chiar daca nu stau deasupra caloriferului.
Dar ai verificat daca nu cumva au prea multa apa?
Am si eu la geam adenium langa calorifer cu perdea etc.
Ii ud la 2,3 saptamani dar numai daca se inmoaie caudexul putin.Atat cei mari cat si prichindeii,au caudexul beton. :|
 

gomez99

Well-Known Member
sint mugurasi de frunze. dar anul asta unii mi-au inflorit din februarie pina in iunie.
cauza inmuierii caudexului e simplu de verificat: se uda bine planta. daca la 2 zile dupa asta caudexul e tare, e limpede ca e lipsa de apa. daca e tot moale, a putrezit pe undeva si oricum nu se mai poate face nimic - decit eventual sa indepartezi bucata putreda si sa incerci sa butasesti restul. daca ai un spatiu unde temperatura sa fie (aproape) constanta undeva in jur de 15C, intra in repaos si nu trebuie udati mai mult de odata pe luna.
ritmul udarii poate fi diferit de la planta la planta, unele sint mai setoase, altele mai putin. dar nici asta nu e greu de verificat: bagi degetul cit poti de adinc in pamintul din ghiveci. daca e umed, mai astepti. plantele care au radacina bifurcata trebuie udate cu multa atentie, pentru ca la bifurcatie solul se mentine mai multa vreme umed.
 

ghia_don

Active Member
Si eu ii ud mai rar, cam la o saptamina sau mai mult...oricum doar dupa ce se usuca pamintul bine. Chiar intii verific caudexul, daca e mai elastic cind il string putin intre degete, inseamna ca trebuie sa-i ud...si ii ud binisor, adica nu pun doar o picatura de apa. A doua zi dupa udare, caudexul devine tare, semn ca i-a priit "bautura" :D
Iar prima planta inflorita in 2012 e.... :)
 
Sus