Adenium - trandafirul desertului - II

ghia_don

Active Member
Diana, toate plantele mele sint intr-un asa zis balcon , incalzit, unde daca nu e soare sint cam 20 grade la vremea asta...dar daca e zi insorita si bate soarele in geamuri de dimineata pina seara, se incalzeste foarte tare...
 

ghia_don

Active Member
Multumesc fetelor!! :D
As fi vrut sa nu-si schimbe culoarea de la cumparare, care era mai inchisa ...dar e frumos si asa :)
 

albela

Active Member
Doina s-ar putea ca la inflorirea din vara sa fie mai inchis. Eu asa am patit cu ai mei. Dar e frumos oricum :D .
 

elenafles

Active Member
Ce frumusel e :D
Am si eu 6 puiuti obtinuti anul trecut din seminte.Din neatentia mea asta toamna au aparut pe ei paduchi testosi.I-am atacat cu insecticid spray si i-am starpit dar s-au uscat frunzulitele.M-am speriat ca i-am pierdut dar au inceput sa apara frunze noi .Intrebarea e daca pot acum sa le schimb pamantul sau sa astept pana la primavara.Vreau sa-i pun in pamant de cactusi.
 

ghia_don

Active Member
E bine sa amesteci pamintul de cactusi cu pamint de flori si perlit...scrie undeva mai in urma cam in ce proportii.
Eu i-am avut in pamint de cactusi si nu prea s-au dezvoltat cum as fi vrut...s-a schimbat evolutia dupa ce le-am pus alt substrat mai bogat...
La puiutii de anul trecut, voi umbla si eu prin februarie...ii mai las deocamdata..
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Doina , din cauza nisipului , vezi diferenta in cocospeat la Atena si la mine comparativ cu solul greu de cactusi :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
simplu , initial mergeam pe Peat simplu cu perlit , apoi am vazut ca Atena pune doar cocopeat cu perlit , am testat si cei in coco au fost dubli ca marime , au dus-o excelent , asa ca in primavara vor fi mutati , sau daca ma plictisesc zilele astea


plec acusi catre tine :wink:
 

diana999

Active Member
semintele germinate de adenium le-am pus in cocopeat dar nu mi se pare c-au crescut grozav. voi le puneti si ingrasamant ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
se zice ca nu , dar eu nu tin cont , daca constat ca frunzele dau semne de saruri imediat spal si usuc si totul e ok , dar parca sunt mai verzi decat daca nu as pune :)
 

elenafles

Active Member
Dan,sa inteleg ca cel mai bine se dezvolta in cocopet simplu fara nici un amestec cu alt pamant? Grasunii mei nu s-au prea dezvoltat si vreau sa le schimb pamantul.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Naaa . ca am uitat de poze , am avut de lucru la schimbat niste soluri la alte plante

Atena , nu stiam ca ai brevet :rofl: , iertare sefa' :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
OOps si poza



cel din stanga e de aceiasi varsta ca cel din dreapta , diferenta e ca unu a fost in cocopeat in ultimele 5 luni , iar celalalt a stat in acelasi loc de mic.


Asta a costat un adenium la inceput , care a putrezit usor , deoarece durata de umezire la cocos depaseste o sapt , asa ca e bine sa pui ceva mai mult perlit decat in mod normal 1:2 (1:1)
 
Sus