Adenium - trandafirul desertului - II

IoanaTweety

Active Member
Uau intradevar!! :eek: E grozav cel din stanga. Ai amestecat si cu pietricele tot cocosul, sau e doar la suprafata pt aspect? F frumos si aranjamentul..super. E vreo varietate mai deosebita si ce varsta are? :)
Ah inca ceva: ghivecelul ala e din ceramica neasmaltuita? :mrgreen:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
deci pe rand :rofl:

Dya , da au ramificat bine , dar am avut si doar 1 singur lastar dupa taietura , am ales si eu ceva comparativ ca forma :p

Ioana

Da , este mozaic 3-5 mm , amestecat cu perlit si cu cocopeat , nu mai am eticheta , dar de multe ori nu iese ce a fost asa ca nu are rost sa mazgalesc , am si de la surse sigure cu nume dar la el , nu mai stiu ce nume avea

Ghiveciul e papercrete si e facut de Fabian , era pentru bonsai , si am zis ca s-ar potrivi bine "grasul" acolo , si de acolo si banda , care sa l tina pana trece perioada de agatare a radacinilor.
 

diana999

Active Member
Aha! I-ai tuns....de-aia sunt asa frumos ramificati.
Eu am unu de 2 ani :roll: deloc ramificat. Mi-e frica sa-l tai pentru ca e cam mic. :|
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sa i fi vazut pe ai mei , nu mai aveai la ce te uita , doar unu a scapat , ca la 6 luni a inflorit , si am zis ca pe ala il crut :rofl:
 

diana999

Active Member
esti curajos :D
de cateva zile am pierdut un adenium(2ani)si mi-a cam pierit cheful de experimente. n-a murit din cauza mea dar totusi ....
 

adite

Active Member
Ce frumosi sunt amandoi, Dane! Eu am intrat sa intreb despre o problema si uite ce frumuseti gasesc!
Care este problema: trei plantute de adenium de aproape 7 luni s-au zbarcit si subtiat, desi au radacinile bune. Cel din poza are o portiune aproape plata si pare gol in acea zona. Frunzele sunt verzi si nu i s-au ingalbenit ca la alte plantute. Se mai poate face ceva sa-l salvez? Poate sa-l pun cocopeat cu perlit? Sunt mai multe poze in album.
 

elenafles

Active Member
Am avut si eu unul cu tulpina zbarcita.Credeam ca il pierd dar saracul era deshidratat .L-am udat bine si si-a revenit :D

Dane grasuneii tai sunt super.O sa-i plantez si eu in cocopet amestecat cu perlit :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mersi fetelor

Adina , se poate dar ar fi bine de vazut mai clar , de ex zona e moale si maro , poate ai un putregai la tulpina , atunci trebuie taiat de deasupra si pus la uscat 2 sapt si butasit apoi

ex de putregai



daca e un virus atunci trebuie tratat cu sistemice nu cu sol de contact :wink:
 

adite

Active Member
Portiunea aceea nu-i maro, este foarte deshidratata. Sper sa nu fie virus. Si cu cel mare am avut probleme iarna trecuta, dar si-a revenit in primavara.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
poate radacina e sufocata si nu absoarbe apa , desi partea de jos e mai grasa totusi , dar pana nu vad nu pot sa zic , poza nu ajuta prea mult ca nu e cu blitz :D
 
Sus