Adenium - trandafirul desertului - II

Camik

Active Member
Este tarziu daca il las asa pana in primavara?
Ma refer la taiat.
Nu stiu de ce dar am o mare retinere...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
totul se face cand acesta este in stare activa si nu in repaus .....cand anume depinde de fiecare , dar sa zicem ca primavara e un moment bun ....desi eu mai "gadil" si iarna :D
 

daisy111

Active Member
Am si eu unul micutel de tot,cativa cm si i-a cazut frunzele cam de 2saptamani desi il tin la geam si il ud mereu.Nu arata ca ar suferii...dar e normal sa chelesca chiar daca eu nu l-am pus la hibernare?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cheleste din 2 motive ...prea multa sau prea putina apa ....pra multa = putrezire/fara radacini .....prea putina = repaus pentru el :wink: asta ipotetic ca nu sunt daunatori :D
 

daisy111

Active Member
Pai oare ar trebuii sa ma uit putin la radacini? :eek: Nu stiu ce sa zic.... :gandit: ...daunatori nu a avut,poate intra in repaus.Asta ar insemna sa nu il mai ud?
Multumesc de raspuns!!! :hug:
 

carmenushka

Active Member
Daisy si eu patesc la fel, am 4 "generatii" de adeniumi acum si desi stau in acelasi loc si ii tratez la fel uni pur si simplu chelesc dar isi revin in scurt timp, sincer nu am nicio explicatie de ce 2 adeniumi de aceeasi varsta asezati in acelasi loc si udati la fel se comporta diferit in sensul ca unul cheleste si altul nu
 

daisy111

Active Member
Multumesc carmen! :* Oricum nu am ce sa-i fac,decat sa astept urmatoarea "mutare" a lui. :D L-am verificat acum la baza si totul e ok.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
verifica la baza , daca e moale e rau , daca e tare sau usor tare e de bine , oricum incet cu udatul pana isi revine sau macar se dezvolta primele frunze noi :D

Carmenuska , e normal nu au amandoi acelasi sistem radicular , si nu pot reactiona la fel :p
 

maresmarian

Member
am primit si eu 10 seminte de adenium.
am inceput lucru la ele comform indicatiilor.
puse in punga de apa calduta la termos, turnat apa fierbinte peste.
le scot maine, si le pun in sol. sa vad ce iese.
 

corinap

Member
maresmarian a spus:
am primit si eu 10 seminte de adenium.
am inceput lucru la ele comform indicatiilor.
puse in punga de apa calduta la termos, turnat apa fierbinte peste.
le scot maine, si le pun in sol. sa vad ce iese.
Daca citesti mesajul meu la timp ,scoate semintele din apa si pune-le pe cocopeat ,umed.

Mai bine intreaba inainte sa faci.Nu te supara ,dar eu chiar vreau sa te ajut :(
 

maresmarian

Member
am citit, am scos 5, le-am pus in cocopeat. sa vad diferenta intre ele. astea sunt de test oricum, daca ies, vreau sa iau mai multe prin ianuarie.

am un text salvat pe hard disk cu instructiuni de la un comerciant din taiwan parca, care zice ca asa face el.
le pune in apa calduta in pungi, pungile in termos, si peste pungi apa fierbinte, si le lasa 24 de ore.
apoi le scoate si le pune intr-o minisera, pe o pastila de turba.
 

corinap

Member
maresmarian a spus:
am citit, am scos 5, le-am pus in cocopeat. sa vad diferenta intre ele. astea sunt de test oricum, daca ies, vreau sa iau mai multe prin ianuarie.

am un text salvat pe hard disk cu instructiuni de la un comerciant din taiwan parca, care zice ca asa face el.
le pune in apa calduta in pungi, pungile in termos, si peste pungi apa fierbinte, si le lasa 24 de ore.
apoi le scoate si le pune intr-o minisera, pe o pastila de turba.
Daca asa a zis comerciantul,urmeaza instructiunile lui,ca ei stiu mai bine ca noi,Bafta :D
 

corinap

Member
Si eu am facut la fel;in termos cu apa fierbinte 24 h si le-am aruncat pe toate (45) la gunoi,Apoi am aplicat metoda mea veche adica 4-5 ore in apa Caldutza si au incoltit 90%.Acum sunt niste grasunei foarte frumosi :D
Fiecare cu norocul lui :) http://corinap.sunphoto.ro/adenium
 
Sus