Adenium - trandafirul desertului - II

IoanaTweety

Active Member
Inteles. :wink:
Spre exemplu asta crezi ca mai are nevoie de taiere? ce s-ar mai putea petrece dupa taiere, estetic ma refer? E batran are 3 ani.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
daca vrei planta nu si caudex , al tau nu are nimic , exceptand poate crenguta aia rebela , dar in rest nimic rau

daca in schimb vrei caudex si radacini expuse , trebuie gadalit la radacina mare , ridicat mai sus si dezvelite un pic radacinile mici sa se dezvolte ele si nu pivotanta , ca in metoda de mai sus

succes
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Interesante explicatii, multumim Dane!
Daca le tai radacina acum i fi bai? Ai mei sunt obtinuti din seminte plantate prin mai deci sa aiba cam 6 luni si-s maricei. Sa stau pana la primavara?
 
D

dyayzh

Guest
la un mic adenium in varsta de vre-un an, i-au iesit radacinile prin gaurile de la ghiveci. Le place inghesuite sau sa schimb ghiveciul ?
 

Camik

Active Member
Luna viitoare adeniumul meu cred ca implineste un an.
El a stat toata vara afara ,la soare ,s-a ramificat si de un timp a inceput sa se strambe ...
Am incercat sa-l fortez sa creasca drept in mai multe feluri ,nu am stiut ce il face sa arate asa.
Acum imi dau seama ca acea radacina care trebuia taiata era problema .
Se pare ca se impinge cu ea in marginea ghiveciului si se tot inclina .In primavara am sa o tai dar mi-e frica sa nu il pierd.Cu ce se mai alimenteaza ?Cu cele mici?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Radacina dominanta va face ca ghiveciul sa "explodeze" caci toata hrana si apa se va strange in el , si cu cat e mai seceta cu atat isi umfla radacina , dar odata cu asta se schimba si forma lui , natural el isi duce radacina pivot si cea care stabilizeaza planta cat mai adanc ca atunci cand vine seceta sa nu sufere prea tare sau cat mai putin posibil

Crescut in ghiveci apar incompatibilitati caci e inestetic , ajunge sa se incline , cea dominanta va creste in detrimentul celor mici , si chiar daca schimbi ghiveciul tot cea mare va ocupa imediat noul loc

Pentru mine as zice ca as sta pana la primavara si apoi as trece la o "frizura" a radacinilor ceva mai "trendy"

Totul insa e la alegerea ta....daca vrei neaparat acum vedem cum facem sa te ajut eu...
succes
 

Camik

Active Member
Nu ma grabesc.In primavara am sa te rog sa ma ajuti cu frizura lui.
Multumesc de pe acum.El este inca micut ,are doar 6cm in inaltime si parca mi-e teama sa-l tai acum inainte de iarna.Vad ca ii cresc frunzulitele de sus ,parca si-a luat avant ca l-am udat cu guano.
Am sa-i fac poza maine sa va arat diferenta fata de asta de aici.
 
D

dyayzh

Guest
MERY a spus:
Va rog mult , am nevoie de ajutor, dimineata am constatat ca un adenium care are cam 6 luni este bolnavior :( ...uitandu-ma mai bine am vazut ca a putrezit...probabil , nu probabil mai mult ca sigur i-am dat prea multa apa :( ...stiu ca am citit pe undeva dar nu gasesc unde, ceva de genul sa-l tai de unde este sanatos si sa-l pun sa faca radacini dar cum si in ce fel nu stiu...credeti ca mai pot face ceva cu el ?
Rog moderatorii sa mute daca nu am postat unde trebuia.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Apoii pui doua pahare cap in cap sau alte recipiente si il asezi pe un pat de perlit umed....daca e mai mare pui acelasi lucru si o punga peste el
 

Camik

Active Member

Puiutul meu dupa ce a fost fertilizat cu guano.
Mi-e tare drag si-i tot dau tarcoale ... ,de parca ar creste ca vreau eu,dar mie mi se pare ca varful si-a luat avant ...
 

miki70

Active Member
Foarte frumos grasunelul, sa-ti traisca si sa se umble de flori. Cred ca in curand ma voi molipsi de adeniumita :)
 

Camik

Active Member
M-am tot uitat la exemplul dat de Danero,la modul cum trebuie taiata radacina principala la adenium si as vrea sa stiu ,in cazul meu cum ar trebui taiata acea radacina.
In pozele de acum se vede ca radacina principala ,cea care imi stramba planta este crescuta intr-o parte si nu in jos.
Am dezgolit de pamant deasupra si vad ca se poate taia chiar fara a-l scoate din pamant el ramanand prins doar in radacinile lui mai mici.
In cazul asta taietura ramane in lateral neacoperita de pamant.Sau se taie doar ce e sub pamant si acea umflatura ramane la suprafata?
Multumesc anticipat de raspuns!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Deci e o regula simpla , dar poate fi imbunatatita si prin alte metode




O alta metoda buna si in cazul in care radacina inferioara a putrezit/rupt/etc
Se scoate din ghiveciul prezent

Se scurteaza pana la nivelul dorit (pentru rezultat final se elimina toate radacinile) iar la salvare de la putrezire se poate taia pana se de caudex curat

Se elimina toate frunzele si apoi se lasa la uscat 48 ore cel putin

Se plaseaza un disc de mediere , preferabil din pvc , cele metalice putand reactiona chimic si se pozitioneaza caudexul pe centrul lui , acesta sa depaseasca caudexul cu cate 2 cm pe fiecare parte , de mentionat ca e nevoie sa fie dur si nu o punga sau alt material flexibil prea tare

Dupa pozitionare se poate atasa un bat de sustinere sau lasa liber , dar e conditionat ca nimeni sa nu umble la el timp de 2-3 luni , sa l miste sau sa "verifice" radacinile :rofl:

Rezultatul final , o adevarata opera cu radacini....si putina munca dupa ce adenium a prins radacini



Si un aspect important , atunci cand se umbla la radacina e de preferat sa nu se ude ceva timp daca a fost transplantat imediat , chiar daca pica frunzele nu i nimic , nu moare , dar daca udam prea tare sigur va muri mai repede decat normal deoarece radacina e o poarta spre infectiile fungice


succes
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Camik ...poti scoate fara grija adenium din sol si face o poza clara la radacina , asa cum e acum nu se poate preciza ceva anume :wink:
 
Sus