Adenium - trandafirul desertului - II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nenea Gomez :rofl: , tu cu alea umbli , am vreo 10 prin curte la gradina azvarlite , nu mai masoara nimic in afara de puterea soarelui , dar si acolo am indoieli :rofl: :rofl:

Tweety , frumusel si merita un loc mai bun si un ghiveci doar un pic mai mare altfel radacina pivotanta (pe care eu as taia-o in primavara) va forta inestetic plantuta :wink:
 

IoanaTweety

Active Member
danero2004 a spus:
Tweety , frumusel si merita un loc mai bun si un ghiveci doar un pic mai mare altfel radacina pivotanta (pe care eu as taia-o in primavara) va forta inestetic plantuta :wink:
Explica-mi te rog treaba asta cu radacina. de ce va forta inestetic plantuta? :roll:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
In ghiveci mic adenium cauta sa se duca tot mai jos., iar practica cu taierea pivotantei nu aduce decat bine. Radacinile mici vor fi mai multe si caudexul va fi echilibrat...cum ajung acasa deacriu mai pe larg poate cu imagini ....acum sunt pe mobil ;-)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu mai am pozele cu etapele dar incerc sa explic mai usor


1. se scoate si se curata radacinile de sol , daca e uscat solul va cadea usor de pe ele

2 se cauta radacina pivot , sau cea principala , crescuta din stagiu de samanta pana la plantura , si se inlatura , in asa fel incat sa avem asa ceva



de preferat doar radacinile mici adiacente sa ramana pe planta

3 se alege un ghiveci care se umple pe 2/3 cu sol foarte aerat , se adauga adenium si se pune cealalata 1/3 de sol

4 NU se uda in primele 24 ore iar apoi prin imersie si apoi se lasa pana se usuca complet solul , si dupa se trece la regim normal

succes
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
IoanaTweety a spus:
danero2004 a spus:
Tweety , frumusel si merita un loc mai bun si un ghiveci doar un pic mai mare altfel radacina pivotanta (pe care eu as taia-o in primavara) va forta inestetic plantuta :wink:
Explica-mi te rog treaba asta cu radacina. de ce va forta inestetic plantuta? :roll:
 

fixpix

Active Member
Hmmm...
chiar nu stiam chestia cu taiatu radacinii principale.
DAR de ce o data pe an. Daca o tai o data, io zic ca nu mai exista aceasta radacina... sau se reface in fiecare an??? :?
 

celeste

Member
Nici eu nu stiam asta... Si daca nu tai radacina pivotanta ce se intampla ? :? La mine am vazut ca se tot incolaceste pe fundul ghiveciului...

Taiatul radacinii principale are efect doar asupra "echilibrarii caudexului " ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai ...nu asta vrem , un caudex frumos , radacina pivot va creste prea mult comparativ cu cele mici care nu vor fi la fel de frumoase....daca nu l scoti din sol niciodata poate ca nu te intereseaza , eventual doar daca nu te supara faptul ca va impinge si va inclina planta in sens nedorit


De ce doar o data pe an, pai radacinile au nevoie de recuperare , se pot tunde de mai multe ori pentru o reusita si mai buna a unor radacini orizontale mai ales in cazul unui caudex tip bonsai

Cred ca se aplica taieri atat timp cat iti ia sa gasesti forma caudexului dorit ....si aici intervine regula , doar o data pe an , sau unii mai zic ca in extremis doar cand a crescut inca 2 seturi de frunze noi dupa precedenta taiere.

Asa ceva nu poti obtine daca lasi radacina pivot sa mearga asa cum vrea ea




succes
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
dupa ce incepe sa formeze caudex cat de cat ....6 luni in sus , dupa e mai greu caci va suferi un pic , radacina fiind mai mare :wink:
 
Sus