Adenium - trandafirul desertului - I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

iza1202

Member
In fisa plantei am citit ca pamantul este un amestec de pamant pentru bonsai +nisip+pietris iar ingrasamantul pentru bonsai. Pe-aici spunea cineva de pamant de cactus. Deci merge ingrijit cu pamant si ingrasamant pentru cactusi?
 

danref

Member
Multumim pentru aprecieri desi "grasunica"e destul de modesta pe langa ce varietati si marimi am vazut prin diversele gradini de aici.
Solul ,intradevar este identic cu cel pt bonsai amestecat cu putin ingrasamant tot pentru bonsai.Alte retete nu am incercat inca :D
 

iza1202

Member
danref a spus:
Solul ,intradevar este identic cu cel pt bonsai amestecat cu putin ingrasamant tot pentru bonsai.Alte retete nu am incercat inca :D
Uf, tare as vrea ca cineva sa fi incercat si sa se poata cu cele pentru cactus. De-astea am oricum in dotare si as fi vrut sa-i pun un pic de ingrasamant. Si eu am unul ca al tau, doar ca decand l-am cumparat, din toamna, nu a facut nicio floare si vad ca nu are ganduri de-astea. Apropos, felicitari, e un frumos, mare realizare sa-ti infloreasca un adenium :D
 

bibacj

Member
Iza eu am folosit pamant si ingrasamant pt cactusi. Nici ai mei nu au inflorit dar poate ca sunt prea mici.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dintre cei care au pus semintele de la comanda Rodicai ...........a aparut la cineva vreun semn???
Pura curiozitate :mrgreen:
 

iza1202

Member
bibacj a spus:
Nici ai mei nu au inflorit dar poate ca sunt prea mici.
Pe-al meu l-am luat cu flori, asa ca e ceva ce-mi scapa de nu infloreste. Ziceam mai devreme ca este ca al lui Danref dar este alb toata ziua. Ce sa fac, decand n-a inflorit am si uitat ce culoare era :)
 
D

dyayzh

Guest
Este foarte frumos...de unde ai cumparat alb? Al meu e ..cred..rosu :?
 

Hariclea

Member
Pai... ce sa zic... l-am pus la cea mai insorita fereastra de la mine din casa, adica spre sud si am asteptat... desi zilele trecute au fost mai friguroase si ploioase...
Cat despre sol... turba cu nisip in proportii aproximativ egale... intr-o cutiuta de plastic transparent cu capac gaurit...
 

Hariclea

Member
Fix in urma cu o saptamana, sambata trecuta. :wink:
Dar e o chestie atat de mica... aproximativ 2mm, alba si crescuse invers, spre pamant si am intors-o eu, ca nu am acoperit semintele cu pamant si am vazut-o.
 

Simona D.

Member
Eu nu am nici cea mai vaga idee cum ar trebui sa arata asa ca pun poze, poate imi spuneti voi daca misca ceva :rofl: Am lasat pozele foarte mari sa se vada mai bine.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus