Adenium - trandafirul desertului - I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
D

dyayzh

Guest
Ce pret are..asa ..fara flori?? 24 ron??? Ca si pe mine ma tenteaza..
 

adrianam

Well-Known Member
'Este Ficus! Posibil F. microcarpa, o specie care se preteaza foarte bine in a fi Bonsai. In nici-un caz Adenium. "

Multumesc, Rodica.
Asa este, F.microcarpa!
Am scapat de dilema- nu mai iau!
:D
 

bonceamica

New Member
Am si eu un adenium de vreo 3 cm din vara anului trecut si acum i s-a incretit putin caudexul, parca ar fi vestejit. Stie cineva care ar putea sa fie cauza? Nu este innegrit si nu i-am pus prea multa apa. :( :?:
 
D

dyayzh

Guest
Eu am salvat un adenium foarte scofalcit punandu-i apa in mod normal.
 

rodica05

Member
bonceamica a spus:
Am si eu un adenium de vreo 3 cm din vara anului trecut si acum i s-a incretit putin caudexul, parca ar fi vestejit. Stie cineva care ar putea sa fie cauza? Nu este innegrit si nu i-am pus prea multa apa. :( :?:
Am avut si eu 3 puiuti, iesiti din seminte de anul trecut, dar... am vrut sa le testez rezistenta la frig si... au cam luat si 0 -5 grade. Acum trebuie sa fac alta comanda de seminte.

Ce inseamna 3 cm? Daca este pui (pana-n 2 ani) ar trebui sa-i dai putina apa din cand in cand. Cei maturi, care au deja caudex, nu au probleme din lipsa de apa, luni intregi.

Rodica
 

AMNERIS_02

Member
Biba, ma tenteaza si pe mine un adenium daca nu este prea mare deranjul. spune-mi te rog si cum sa-ti trimit banii in eventualitatea ca se poate.
 

bibacj

Member
Una dintre plantele mele de adenium da semne de moarte... Cred ca l-am udat cam mult. Mai pot sa incerc sa il tai si sa il replantez? Ii pun un pet in cap?
 

rodica05

Member
bibacj a spus:
Una dintre plantele mele de adenium da semne de moarte... Cred ca l-am udat cam mult. Mai pot sa incerc sa il tai si sa il replantez? Ii pun un pet in cap?
Cel mai bine ar fi sa vezi cum se prezinta radacinile. Nu il taia inca. Cu pet-ul nu stiu daca ai sa reusesti.

Rodica
 

Hariclea

Member
Am si eu o intrebare intrebatoare, ca ma tot perpelesc... A pus cineva semintele de Adenium?
N-ar fi bine sa asteptam zile mai calde, mai cu soare? :?
 

rodica05

Member
Hari, nu am trimis semintele inca, asa ca nu aveau cum sa le puna. Abia maine am sa-mi fac timp sa trimit toate semintele "in tara".
Poti sa astepti pana spre toamna, sa nu prinda soarele dogoritor din vara, nu-i absolut nici-o problema.

Rodica
 

Hariclea

Member
He heeeee! Rodica, vorbesti lucruri mari! Sa mai astept pana la toamna? :rofl: Eu nu mai astept cateva zile, dar pana la toamna!!! :mrgreen: Cred ca le pun cand se mai incalzeste vremea... Si apoi am mai citit eu pe net ca rata de succes e mai mare cu cat semintele sunt mai proaspete. :wink:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Mai-nainte o admiram in albumul tau!
Este chiar ca un manechin.Sa traiasca!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus