Adenium - trandafirul desertului - I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ella

Member
Multumesc!
Nu mai au secrete, atata am citit despre ei...ii astept sa creasca si poate anul viitor ii vedem infloriti la "experimente ilustrate" :wink:
Sper pe maine sa le "deschid experiment", sa ne bucuram impreuna de ei. :D
 
D

dyayzh

Guest
eu am doi..unul cu ajutorul vostru am reusit sa-l salvez si acuma e mai viguros decat cel sanatos:)...stau in balcon si-i ud ca pe celelalte flori. fac continuu frunzulite. cati ani trebuie sa faca sa vad si o floricica???
 

ella

Member
"The shiny long green leaves are attractive. Leaves normally fall in Winter. Adenium Obesum produces exotic 2 " pink and white, open-trumpet shaped flowers throughout the year in full sun. The Desert Rose produce a massive stem when growing older, but will start blooming when quite young, at only 6 inches tall. It makes a nice Bonsai"

Traduc?

6 inches...aprox 15cm.

Sursa:Rarexoticseeds.com
 

rodica05

Member
Superbi, Ella, FELICITARI!

Am si eu 3: 2 multiflora-roz si un obesum-rosu.
I-am plantat in acelasi substrat pe care il folosesc pentru suculente. Le merge bine.

---> pentru Cornelia: Cum ai reusit sa-i pierzi dupa ce i-ai "scos" din iarna? In general eu le "termin" vara, din cauza de apa.
Probabil si tu tot la fel. Stii, plantele-astea grase... ti se pare ca le e sete, le dai apa, se umfla frumos, cum le sta si bine... si cand sa te lauzi cu ele... odata sunt "ciorba"! Asa ca mai bine mor de sete decat sa se inece :p.
Trebuie observati, daca se usuca pamantul repede, inseamna ca sunt in perioada de crestere si putem indesi udarile, daca se usuca greu, mai bine asteptam.
Apropos, Ella, vad ca-i tii in turba? Nu au nisip deloc?

Sa va traiasca si sa-i vedem infloriti!
Rodica.
 

ella

Member
Multumesc!
Semintele au fost plantate in banuti de turba, acolo au rasarit si nu i-am transplantat, i-am lasat in banut. Am adaugat pamant de cactusi cu mult perlit. Nu-i ud deloc :shock: . Ii pulverizez in fiecare seara bine si cu atat raman. La iarna le schimb regimul, adica reduc si pulverizarea, dar asta are sa fie "intelegerea noastra" in functie de vreme si necesitatile lor. :wink:
Anul viitor voi incepe fertilizarea...chiar daca mai este pana atunci, au deja programul stabilit. :tavalit:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Rodica nu-mi dau seama, cred ca i-am udat mai abundent la un moment dat si, desi primavara, temperatura a scazut brusc. N-au mai avut nici o sansa. 2 erau: unul mai mare - care culmea! a murit primul si unul mai mic care si-a dat duhul la scurt timp dupa aia. M-am gandit serios daca sa-mi mai cumpar altii. Cei care au murit erau obtinuti din seminte.
 

rodica05

Member
ella a spus:
... dar asta are sa fie "intelegerea noastra"...
:wink:

cornelia a spus:
... Rodica nu-mi dau seama, cred ca i-am udat mai abundent la un moment dat si, desi primavara, temperatura a scazut brusc...
Cred ca asta a fost: nu ponisera inca... Asa am patit si eu in primul an cu Lithopsii.

cornelia a spus:
... M-am gandit serios daca sa-mi mai cumpar altii...
Si te gandesti mult... ? Eu nu m-as gandi!

cornelia a spus:
... Cei care au murit erau obtinuti din seminte...
Cu atat mai mult trebuiau sa fie mai rezistenti. Dar stiu cum e, cand iti place o planta mult, o "sufoci" cu dragoste si... moare :cry:
Asa patesc si eu.

Poate facem o comanda comuna de Adenium?

Va doresc calduri suportabile,
Rodica
 

ella

Member
ani a spus:
Ella, poate ne trimiti si noua din semintele tale!
Ani am reusit...in sfarsit...sa-ti trimit semintele. Ai si o mica surpriza, odata cu scuzele mele. Plicul a plecat azi, te rog sa ma anunti cand il primesti. :*
 

adrianam

Well-Known Member
Mai are cineva adenium?

Am vazut la florarie doi asa-zis 'bonsai' care cred ca erau adenium.
Aveau 4-5 radacini ingrosate care se uneau intr-un trunchi de 3 cm diametru ce era retezatdestul de aproape de baza. Din el rasarisera cateva tulpinite cu frunze fiecare.

Din pacate nu mai retin pretul pe care mi l-a spus.
Dar trec azi din nou.

Sa-l iau, sa nu-l iau.... :aoleu:
 
D

dyayzh

Guest
La mine in album ai adenium..uita-te si compara frunzele..tulpina...
 

rodica05

Member
adrianam a spus:
Mai are cineva adenium?
Am vazut la florarie doi asa-zis 'bonsai' care cred ca erau adenium.
Este Ficus! Posibil F. microcarpa, o specie care se preteaza foarte bine in a fi Bonsai. In nici-un caz Adenium.

Rodica
 

bibacj

Member
cornelia a spus:
Ella ma imbolnavesti! La mine experimentul cu Adenium a esuat. L-am scos din iarna dupa care a murit. Sa mor de suparare. Bine ca la tine merge. Bafta.
Sunt la Cluj plante mature. Vrei?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da Biba, as vrea. Dar nu vreau sa te incurc pe tine in vreun fel. Mai vorbim pana la momentul optim. Merci.
 

bibacj

Member
Cornelia nu ma incurci deloc. Noi urmeaza sa cumparam dar am zis ca mai lasam sa treaca cateva zile sa nu mai fie asa frig.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:nu stiu: Biba cred ca mai bine asteptam pana apar cu flori. E important sa stim ce cumparam, nu? N-are rost sa ne grabim.
 

bibacj

Member
Si eu asa cred. Desi cred ca nu voi rezista si voi cumpara si unul fara flori. Cornelia pastram legatura. Te rog sa ma "tragi de maneca"...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus