Adenium - trandafirul desertului - I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Fleur

Active Member
Eu am pus primele seminte luni si ieri mi-au iesit 3 din 3 de boehmian. Multiflorum inca nu da nici un semn desi sunt toate in acelasi loc.
Sunt incoltite si ale tale Simona D. Cel putin mie asa mi se pare.
 

rodica05

Member
Bravo, Hariclea! :clap:
Bravo Fleur :clap:
Bravo Simona :clap: si la tine germineaza destul de bine. In doua zile vei vedea si frunzulitele.
Acum sa vedem procentajul de incoltire care este?

Rodica
 
D

dyayzh

Guest
La mine a putrezit :cry: Imi pare rau Rodica ca sunt asa nepriceputa la incoltiri :cry:
 

rodica05

Member
Dya, sansele la tine au fost foarte mici :( Daca ai fi avut macar 5 seminte...
Imi pare rau c-ai pierdut-o!
Data viitoare va fi mai bine! Daca nu, am sa-ti insamantez eu si-ti dau plantuta direct! :wink:

Rodica
 
Eu am fost mai lenesa. Abia dupa ce am citit postarile voastre m-am apucat de treaba. Pe 23 aprilie am 2 seminte si una deja si-a infipt coltul in pamant iar cealalta incepe sa "miste" si ea. Cat de curand le pun si pe restul.
 

Hariclea

Member
Eu am o poveste intreaga cu semintele... desi trebuia sa pun 4 seminte, am pus doar 2 pentru ca 2 le-am pierdut prin termos... dupa lungi cautari si incercari de recuperare, am renuntat si mi-am pus toata speranta in cele 2 seminte... uite ca nu m-au dezamagit... dar sa speram ca si de aici incolo ma voi descurca! :wink:
 

zamfira

Member
Mie nu mi-a iesit nimic :( . Ore mai e vreo sansa ? a trecut cam mult timp de cand le-am pus . Probabil ca nu a fost suficient de cald si trebuia sa le pun pe rand sa vad cum evolueaza .
Asta-i invatatura de minte !!
:cry:
 

rodica05

Member
Le-ai tinut acoperite? Nu au cum sa nu-ti iasa... Macar una trebuia sa-ti fi iesit :roll:
Ce s-a intamplat cu semintele. S-au umflat? Au mucegait?
Nu, nu cred ca mai ies dupa atat timp...
Imi pare rau :(

Rodica
 

zamfira

Member
Da, le-am tinut acoperite . Unele au mucegait . Unele parca nu s-a intamplat nimic cu ele .
Imi era mie frica de asta , ca nu am nici un pic de experienta cu semanatul la plante din astea dificile .
Data viitoare sper sa fie mai bine :) Omul din greseli invata !!
 

Fleur

Active Member
Daca ai avut multiflorum nici nu ma mira. A avut ca-a mai mica rata de incoltire. Cel putin la mine asa s-a intamplat :(
 

Simona D.

Member
Nici la mine nu a miscat nimic :(
3 au mucegait, 2 parca s-au uscat
Asta e ... mai vedem data viitoare dar nici nu stiu ce ar trebui sa schimb in ceea ce am facut :?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus