Pleione Tongariro

Chiquitita

Member
Dragelor! Am avut o surpriza neplacuta: orhideele mele tibetane au frunzulita dar cand sa iasa si floarea a rasarit o tija uscata ce semana cu o floare uscata nedesfacuta :cry: , ati patit ceva de genul?
 

oncilica

Member
Hop si eu cu o intrebare ( va rog sa nu radeti daca o dau in bara) :
tinand cont ca planta se formeaza din bulb, dupa primul an dintr-un bulb vor rezulta doi?
 

marean

Active Member
Chiquitita , amea a venit cu acea 'tija' florala,insa nici pana acuma nu s-a deschis,se vede insa varful ei usor colorat in mov .
Daca s-a uscat inseamna a ceva nu i-a placut, i-as verifica substratul ca sa ma conving de starea bulbilor ,just in case !
Daca ai ratat inflorirea,in scurt timp vor aparea frunzele,continua sa cresti planta normal,ca pe bulbii de hippeastrum,iar la primavara va produce ni bulbi capabili de flori :wink: !

Onci nu avem de ce sa radem !
Raspunsul este da,bulbii vechi fac 'pui' in primavara ,acesti pui sunt acelasi luru cu 'tija' de mai sus,in sensul ca bulbul matur,vechi,primit la cumparare nu va mai infrunzii in primavara,el va produce si hrani bulbii noi,care la inceput arata ca o tija,sunt foarte subtiri si infloresc inainte de a infrunzii . Dupa inflorire apar frunzele,planta se mentine i vegetatie,in timpul acesta bulbul nou se hraneste,creste mare si inmagazineaza suficienta energie pt a putea produce 1-2 sau mai multi (depide de marime) noi bulbi in primavara .
 

Chiquitita

Member
Multumesc Marean!

Frunzele sunt bine merci, mari si frumoase doar floricica nu a existat. Mai un bulb care e in curs de infrunzire, si culmea cred ca ies 2 frunze. Asteptam si vedem ce o sa iasa!
 

marean

Active Member
Daca nu a fost sa fie anul acesta,o sa fie la anul ,cu repaos asigurat in timpul iernii si cu o 'ingrasare' corespunzatoare in vara
 

marean

Active Member
Arata foarte bine ,eu i-as fi pus intr-un ghiveci mai mic,dar acuma asta este :wink: .
Si al meu a avortat floarea,a inceput sa creasca activ si dezvolta radacini si frunzulite acuma .
Asteptam impreuna,se pare,la inflorirea de anul viitor ! :wink:
 

Chiquitita

Member
Deci sa nu sper foarte mult de la cele 3 piticute care au rasarit :( . ok asteptam atunci, ce sa facem, ne punem noi cu vointa naturii :rofl: . Cat despre ghiveci, am zis sa nu le pun foarte apropiate sau inghesuite. Sa nu imi zici ca si astora le place la inghesuiala... :rofl:
 

marean

Active Member
Ba cam da , le plac ghivecele intinse si nu foarte adanci cand sunt plantate impreuna http://fichas.infojardin.com/foto-orquideas/pleione.jpg http://www.ground-orchids.de/a/Pleione% ... dex.htm#13 .
Cand sunt plantate individual,sunt bune ghivecel micute http://www.dannesdjur.com/bilder/pleion ... ides_1.jpg (a mea sta intr-un ghiveci mai putin inalt decat acesta :wink: ) .
Oricum,de inflorit nu mai infloresc anul acesta,ai grija de ele si dale papa pt a se inmulti si a se dezvolta pt la anu' .
Si mie imi pare rau ca nu am vazut floarea deschisa,dar al meu a ajuns cu boboc,schimband conditiile si dupa un drum lung Olanda-Romania era normal sa sufere .
 

Chiquitita

Member
Multumesc de sfaturi! Sa vedem ce putem face.
Pana acum eu am plantat 3 bulbisori primiti din Olanda si acum sunt 5 plantute 8)
 

sicamin

Member
Eu am tinut bulbisorii la rece dar vad ca au inceput sa creasca. Nu stiu ce sa fac acum cu ei-sa-i plantez sau nu ? Anul trecut i-am primit din Olanda cam prin aprilie si erau deja imbobociti. Nu am vazut inca flori de la ei ,ca s-au uscat bobocii. Plantele au crescut si le-am administrat ingrasaminte dar din 3 bulbi acum am 4 ,ca doar unul a facut pui.
 

sarselia

Active Member
Moderator
URAAAA!
Ce frumos!
Daca te rog mult da-ne si noua detalii.Am vazut ca i-ai plantat in scoarta si as vrea sa stiu la cat timp ai udat bulbii si mai ales la ce temperatura i-ai tinut.
Abia astept sa ii vad si infloriti.
In orice caz jos palaria pentru ei!
:marfa:
 

ena

Member
Multumesc. :hug:
I-am plantat, de anul trecut de cand i-am primit de la Bakker, in pamant Compo pentru orhidee. Anul trecut nu au inflorit, in schimb au facut frunze. In toamna frunzele s-au uscat si eu i-am mai udat din cand in cand. Acum am avut surpriza sa vad ca au facut tije florale. Au stat la aproximativ 16-18 grade. Am inceput sa ii ud cam o data pe saptamana.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Minunate!
Nici nu am mai vazut la cineva pe aici asa ca astept cu sufletul la gura sa le vad inflorite.
Si acum stau in pamant compo ca mie mi se pare ca ar fi doar scoarta.
:? :?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ahaaaa.
Super!Super!
Ma bucur asa de mult de parca ar fi ale mele ca citisem o gramada despre ele pe alte forumuri straine si se plangeau multi ca au avut probleme cu ele si ca nu au inflorit.
Dar uite ca tu le-ai dat de capat si te vei bucura de frumusetea lor gingasa.
Sa nu uiti sa ne bucuri si pe noi cu niste poze ca eu una abia astept!
:wink:
 

CristianG

Well-Known Member
ena a spus:
Au inceput sa infloreasca:
Permite-mi sa te felicit! Sunt superbe...Sa ne faci poze cand se vor deschide.Am vazut doar pe internet aceste flori cum arata.Uite ca si printre noi romanii, exista persoane care au aceste orhidee gingase. Bravo! 8) :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce frumusete!
:eek:
E superba!
Imi seamana pe undeva cu florile de Cattleya.
In orice caz jos palaria pentru stapana lor care le-a crescut si ingrijit!
 
Sus