Pleione Tongariro

sarselia

Active Member
Moderator
Va multumesc tare mult.
In afara de floare nu are nici macar o frunza.Se pare ca a tinut neaparat ca mai inainte de orice sa infloreasca.
Sa aveti si voi parte de flori de la bulbisorii vostri!
 

LadyBug

Well-Known Member
ce se mai aude de bulbi? Am achizitionat si eu saptamana trecuta niste bulbi de diferite specii de pleione si diferite marimi, si nu prea stiu cum sa procedez, adica sa astept pana la primavara sa le plantez, sau sa incep de acum? Tot in scoarta? Mai trebuie si altfel de substrat?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu ii am in pamant pt orhidee pentru ca acestia fac parte din categoria orhideelor terestre.Iarna tin ghivecele in pivnita si vara afara la semiumbra.
Cam atat...
 

ghia_don

Active Member
Toamna asta i-am bagat si eu in pivnita, sa vad daca or inflori la anul...
Iarna trecuta i-am tinut in casa la caldura si nu mi-au inflorit anul asta :( ...acum i-am dat la racoare sa se invete minte :wink: ..
 

LadyBug

Well-Known Member
deci sa inteleg ca trebuie tratati ca freziile in materie de temperatura si scoatere din pamant. Atat doar ca le trebuie alt substrat... si cum se procedeaza cu udatul lor, pe parcursul vegetatiei trebuie udati abundent si cu fertilizator mult ca si freziile?
 

sarselia

Active Member
Moderator
In perioada vegetatiei se uda ca orice bulboasa.Insa cu atentie ca nu cumva apa prea multa sa mucegaiasca bulbul.In perioada de repaus nu se ud deloc.
 

LadyBug

Well-Known Member
da, numai ca eu am mai multe tipuri de pleione, printre care si praecox si maculata, care pare-mi-se ca infloresc toamna si, din pacate, li s-au uscat frunzele pana sa ajunga la mine, erau intr-un ghiveci si aveau frunze mari, ce fac acum cu ei?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu mai poti face nimic cu ei decat sa ii lasi la somn.
Daca infloresc toamna inseamna ca infloresc inainte de intrarea in repaus.
 

LadyBug

Well-Known Member
aha, le-am pierdut florile toamna asta, dar poate mai am o sansa la anu'. Mie mi-era frica sa nu le pierd de tot!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daca nu le uzi peste iarna cand sunt in perioada de repaus nu vei avea de ce sa le pierzi pentru ca sunt niste orhidee extrem de usor de ingrijit.
Multa bafta!
 

LadyBug

Well-Known Member
Vad ca nimeni nu a mai scris despre aceste superbe flori, a reusit cineva sa le creasca afara? Nu ma refer neaparat la Tongarino, ci la pleione in general. Eu nu prea am avut succes cu ele pana acum, in sensul ca nu mi-au inflorit. In primavara asta am plantat un pleione formosana in gradina, in substrat fin, nu pamant de gradina, dar cred ca era deja prea cald si iar nu mai vad florile. Am de gand sa-l las afara peste iarna, e o idee buna?

Later edit:
eu intreb, eu raspund, am cautat pe net si nu rezista la umezeala care e la noi iarna si in nici un caz la temperaturi sub 0 grade Celsius, sunt soiuri care stau bine iarna la 3 grade iar altele carora le trebuie 13. Deci la iarna il mut.
 

LadyBug

Well-Known Member
Iata ca pana la urma pleione formosana achizitionat de la polonezi in primavara infloreste, sunt foarte happy :dans: :

L-am plantata in gradina, dar la toamna o sa-l mut. cateva zile a fost vreme ploioasa iar acum vad ca au aparut o multime de melci, ii culeg dar sunt foarte multi si mici, mi-e mila sa-i omor deocamdata, asa ca ii strang si-i arunc la gunoi, cum le-o fi norocul, daca au bafta ajung in alta parte si supravietuiesc sau nu.
 

LadyBug

Well-Known Member
Multumesc mult, Nely, cred ca bulbul a fost bine crescut de ei anul trecut de a ajuns sa infloreasca.
Totusi, din pozele de pe Internet, am vazut ca trebuia sa fie mai deschis la culoare, s-ar putea sa nu fie formosana, ci alta specie. La comanda viitoare mai iau unul, poate il nimeresc la fel ca in pozele de pe Internet de data asta, ca-mi place mai mult mai luminos.
 

ghia_don

Active Member
Am luat acum citiva ani Pleione si Bletila, au inflorit frumos in anul acela, iar apoi au intrat in pauza totala. Vara scoteam ghivecele afara, iarna le caram in casa ...iar flori ioc :( . Toamna trecuta m-am hotarit sa nu le mai duc in beci, ci sa le plantez in gradina si... cum le-o fi norocul, daca rezista, bine, daca nu, asta e ca si asa nu le-am mai vazut inflorite de atitia ani.
Chiar spre surprinderea mea, una dintre ele a rasarit in primavara, iar acum are boboc :eek:



Nu mai stiu care din cele doua e... :D
 

LadyBug

Well-Known Member
La cum arata pare sa fie bletilla. Felicitari :clap: Asteptam sa vedem si florile :)
Pleione nu rezista la iernile noastre, dupa cum am vazut acum ceva timp, bletilla insa rezista la tempraturi ceva mai mici decat pleione, dar nu la iernile foarte geroase (unii spun ca rezista la -4 grade celsius, dar se pare ca e totusi mai rezistenta de atat).
 
Sus