Pleione Tongariro

michaela

Active Member
sarselia..... multumiri de incurajari.... :) da, sa zic asa.... cu jum de gura ca ... e ok daca nu infloreste anul asta.... dar sa astept pana la anul........ vai! am niste emotii sa nu sfarseasca ca celelalte... :oops: :rofl:
-dar zau cu ajutorul vostru mai cetesc si eu pe-aici si mai invat una alta :wink:
le-am scos afara si intr-adevar le merge de-odata mai bine :D

CristianG a spus:
michaela a spus:
of..... pe mine ma intrebi???? :) eu sunt nestiutorul in persoana :rofl:
Acum suntem doi nestiutori..... :rofl: :rofl: :D
Ei, nah! Cristian...... cine s-a nascut invatat, nu :wink:
inca nu stim.... dar vom afla :rofl: :rofl: eu zic asa... ori/ori :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ideea e ca fiind si ale tale achizitionate anul acesta precum am mai spus e loterie cu ele.
Nu se stie furnizorul ce conditii le-a oferit in iarna si de aceea nu infloresc chiar in primul an de la achizitionare.
Dar se intampla si minuni.
La mine unii bulbi au inflorit si altii nu.
Deci...va tin pumnii sa aveti nororc cu ele!
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Ideea e ca fiind si ale tale achizitionate anul acesta precum am mai spus e loterie cu ele.
Nu se stie furnizorul ce conditii le-a oferit in iarna si de aceea nu infloresc chiar in primul an de la achizitionare.
Dar se intampla si minuni.
La mine unii bulbi au inflorit si altii nu.
Deci...va tin pumnii sa aveti nororc cu ele!
Pseudobulbii de la pleione nu trebuie ingropati la fel ca la Amarylis. Sunt convins ca in scurt timp vor putrezi. Am vazut in topic, pleione care aratau ca niste cepe.In niciun caz nu aratau la fel cu ce am eu. Cred ca erau alte specii....Am vazut pe net, pseudobulbi neingropati. Asa ca am facut si eu acelasi lucru. De inflorit, vom vedea.... :D
 

andreiacamelia

Active Member
Bulbii mei de Pleione arata exact cum spune Cristian, ca niste cepe. Deci banuiesc ca trebuie ingropati in pamant. Astept sugestii! :)
 

CristianG

Well-Known Member
andreiacamelia a spus:
Bulbii mei de Pleione arata exact cum spune Cristian, ca niste cepe. Deci banuiesc ca trebuie ingropati in pamant. Astept sugestii! :)
Da, ciudat...Cred ca daca ingropam pseudobulbul cu siguranta ca pana acum putrezea.Eu cred ca exista mai multe specii de pleione... :D In orice caz eu nu am o "ceapa". :D
 
D

dyayzh

Guest
la mine nu a inflorit :cry: O sa cumpar la primavara altele de la Peticom :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sa stii ca e ciudat cu unii bulbi.Eu am luat de la Peticom si unii au inflorit iar altii,nu.
Nu stiu care ar fi explicatia pentru ca stau in acelasi loc.
Oricum eu sunt curioasa de ce se va intampla cu ei anul viitor.Vor avea cu totii parte de aceiasi tratatie peste iarna, asa ca in primavara vreau sa vad care bulbi vor fi harnici si care nu.
 

Edelweiss

Active Member
Toate orhideele sunt ciudate.
Mie numai bletilla a inflorit, pleionele nu. Au facut bulbi dar flori nu.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ok.
Nu e niciun bai numai ca asa se incurca itele pe aici.
Am mutat mesajele iar cele de aici vor fi strese.Le voi sterge diseara ca sa apuce toata lumea sa citeasca.
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Iat-o deschisa pe domnisoara mea.A sta in pivnita la racoare toata iarna iar acum vad ca imediat ce a dat cu ochii de soare s-a si deschis:

https://picasaweb.google.com/sarselia/B ... 1110418754
Absolut divina! Am vazut in Hornbach pleione insa nu am cumparat.Bulbii erau stafiditi rau. am facut odata greseala de a cumpara un astfel de bulb si in final mi-a murit.Nu a supravietuit! Bine ca macar la tine Sarselia a inflorit.Din cate stiu, tu ai facut comanda de pe net si nu ai cumparat din Romania. :D
 
Sus