Pleione Tongariro

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Si al meu e la fel ca si al tau Edel ca doar sunt din aceiasi sursa.
De aceea retinusem ca parca Cristian isi luase unul din Viena si parca ar fi avut floarea alba.
Dar cred ca imbatranesc ca nu stiu daca am tinut bine minte.
De aceea am zis ca e altfel bulbul pentru ca asa ar fi fost logic.
Dar asa....
Acesta era ambalajul de la Pleione.Bulbul era mic si verde, stafidit cu un mugure crescut. L-am luat din Bratislava. In niciun caz nu arata ca o ceapa de culoare maro asa cum am vazut pe forum la voi. Poate este o alta specie si nu stiu eu.Cine mai intelege producatorii?? :eek: :D Asa arata plantat:
 

CristianG

Well-Known Member
Iata cum arata pleione acum....... Bine ca nu am ingropat bulbul in pamant ca omoram planta..... :wink: :mrgreen:
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Arata tare bine si tin pumnii ca sa isi arate cat de curand si florile gingase.
Multumesc Sarselia....Cand ma gandesc cum arata la cumparare....Credeam ca nu o sa vad nicio planta crescand. Arata ingrozitor! Si totusi, viata invinge....La voi tot asa arata pleione in perioada de crestere?? :) 8)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Asa arata si la mine in perioada de crestere.
Numai ca eu am ingropat un pic mai mult bulbul decat tine.
In rest exact la fel.
Floarea ar trebui sa apara din acea frunza dar asta depinde de noroc pentru ca din cate am citit se intampla sa nu infloreasca tot timpul.
Si la mine a inflorit la un bulb plantat dar la altul vad ca nimic.
De regula daca frunza ajunge sa creasca foarte mult nu mai infloreste.
Dar...cum mereu regulile sunt facute pentru a fi incalcate nu se stie niciodata ce se va mai intampla.
:wink:
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Asa arata si la mine in perioada de crestere.
Numai ca eu am ingropat un pic mai mult bulbul decat tine.
In rest exact la fel.
Floarea ar trebui sa apara din acea frunza dar asta depinde de noroc pentru ca din cate am citit se intampla sa nu infloreasca tot timpul.
Si la mine a inflorit la un bulb plantat dar la altul vad ca nimic.
De regula daca frunza ajunge sa creasca foarte mult nu mai infloreste.
Dar...cum mereu regulile sunt facute pentru a fi incalcate nu se stie niciodata ce se va mai intampla.
:wink:
Nu stiu, pe la voi am vazut niste cepe....De ce cepe? Am avut doar un pseudobulb stafidit, vai de capul lui si un mic muguras care a crescut ca in imaginea postata. Sper sa faca floare. Daca nu este ok. Ma bucur si pentru atat.... :D :wink:
 

michaela

Active Member
Oare reusesc sa-i vad si eu floricica?? :( se vede langa baza unei frunze un mic muguras....off....oare de ce nu le gasesc si eu "mersul" :roll:

 

CristianG

Well-Known Member
Ce frunza mare si sanatoasa are....Din cate am observat de pe net, floarea trebuie sa apara din centrul frunzelor....Mugurasul apare din centrul frunzei / frunzelor? Daca nu, cu siguranta ca este un alt pui.... :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da floarea apare din centrul frunzei.Dar de regula trebuie sa aiba o frunza si pe urma apare si floarea.Cel putin la mine asa a fost.
Iar frunza a inceput sa se dezvolte mai puternic abia dupa inflorire.
La altii la care li s-a dezvoltat puternic frunza nu a mai inflorit.
La Pleione se spune ca inflorirea e mai dificila decat la Bletilla.
Ca idee am comparat inflorirea cu Amarillysul si anume ca inainte de a-si dezvolta bine frunzele trebuie sa faca floarea.Invers nu prea merge treaba.
Bafta mare!
 

CristianG

Well-Known Member
Cred ca ai dreptate...La pleione lucrurile stau cu totul altfel.O sa vedem ce se intampla. Deocamdata nu ma pronunt in ceea ce ma priveste. Cu siguranta ca daca frunza tot creste, sigur nu o sa mai apara nicio floare. Cred ca inmagazineaza energie pentru la anul. :)
 

michaela

Active Member
CristianG a spus:
Ce frunza mare si sanatoasa are....Din cate am observat de pe net, floarea trebuie sa apara din centrul frunzelor....Mugurasul apare din centrul frunzei / frunzelor? Daca nu, cu siguranta ca este un alt pui.... :D
Da, mugurasul apare chiar din.... frunza, ca numai una are :) Eh! de-ar fi sa infloreasca... :D
 

CristianG

Well-Known Member
michaela a spus:
CristianG a spus:
Ce frunza mare si sanatoasa are....Din cate am observat de pe net, floarea trebuie sa apara din centrul frunzelor....Mugurasul apare din centrul frunzei / frunzelor? Daca nu, cu siguranta ca este un alt pui.... :D
Da, mugurasul apare chiar din.... frunza, ca numai una are :) Eh! de-ar fi sa infloreasca... :D
Mmmm! Asta inseamna ca pana la urma apare si floarea.Crezi ca am sanse sa o vad si pe a mea inflorita? :wink: :D Ce parere ai?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu zic sa nu va mai ganditi atat si sa asteptati cuminti sa isi faca treaba.
Sigur va inflori.Daca nu,cum am patit si eu cu unii bulbi,macar aveti sperante ca anul viitor va trebui sa infloreasca.
:wink:
Oricum e loterie pentru ca depinde de conditiile pe care le-a avut bulbul anul trecut.Daca nu a avut o pauza de racoare peste iarna nu va inflori.Eu v-am spus ca e ca si bulbii de Amarillys.
 
Sus