Pleione Tongariro

Chiquitita

Member
Ieri am avut placuta surpriza sa primesc 3 bulbisori de Orhideie tibetana pitica - Pleione Tongariro de la Bakker. tarea lor e buna cred, asa ca le-am plantat.



Ceva sfaturi de ingrijire? M-ar interesa mai ales partea cu udatul. Multumesc anticipat!
 

ani

Member
Eu am primit bulbii in martie si i-am pus intr-un vas mai intins decat adanc intr-un amestec de substrat de orhidee, perlit, cocopeat. Bulbii nu se ingroapa adanc, se tin la lumina buna si se uda moderat. Se pune ingrasamant pentru orhidee cu concentratia la jumatate decat scrie pe ambalaj. Dupa ce trec florile se uda si se fertilizeaza pana la toamna. Atunci se scoate din pamant si se tine la rece (se poate in frigider in cutia pentru legume).
Am sa pun poze imediat ce se deschide bine.
 
D

dyayzh

Guest
Ce delicate sunt...anul viitor incerc si eu sa gasesc bulbi caci vad ca se poate si reusi :wink: :oops:
 

marean

Active Member
Felicitari pt achizitie,Chiquita,bulbii arata deosebit !
Ani te-a sfatuit foarte bine,urmeaza sfaturile indicate si va fi bine !
Si eu am plantaqt bulbl meu de o saptamana,eu l-am pus in cocopeat si putin perlit,ghiveci micut,nu foarte adanc.
Mult succes !
 
D

dyayzh

Guest
Ai primit tu bulbi de la firma aceea???? Eu am facut comanda in februarie, in martie mi-au explicat la ce magazine din orasul meu trimit ei marfa si nu trimit la persoane fizice decat dupa ce trece sezonul. In aprilie am renuntat la comanda, deoarece alte d-ne de pe forum care au luat produse anul trecut, dupa "terminarea" sezonului, nu au fost prea incantate de calitatea produsului.
Scuze ca am fost off topic :oops:
 

IRINA2714

Member
da.a mea a si inflorit o am in album.am pleione si bletilla.
fata de la depozit mi-a dat nr agentului din zona l-am sunat si mi-a adus coletul, nici nu am platit transportul doar valoarea coletului.am fost apoi si la ei la sediu si am luat pentru mama diverse, sunt foarte amabili si chiar mai aveau pleione
 
Sus