Colectie Cornelia

cornelia

Fondator
Membru staff
50 bucata la Hornbach. M-am dus dupa paphi grena si am dat peste ele. :oops: Nu puteam sa le iau decat in echipa, ca sa nu sufere bietele de singuratate. :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Trebuie sa va spun ca movul din poza de mai sus este de fapt albastru sidefiu. N-a iesit cum trebuia in poza. Dar la o comparatie poate se observa:



Merci de urari.
 

IRINA2714

Member
sa-ti traiasca
catt rosie e sora cu a mea...foarte harnica as putea spune
nu cumva e encyclia cea portocalie?sunt de la expo de la tm?
 

IRINA2714

Member
eu am fost acolo si am intrebat pe cel care le vindea.mi-a spus ca e encyclia, la 73 lei din cate retin,daca e de la cel care avea si vanilia, ceilalti aveau doar phale si dendro cand am ajuns eu.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:oops: Merci.

Tija 3 la Gongora (asta e pana la urma):



Mymo tu ai cerut poza cu toata inflorescenta. Poftim!

 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai cel verzui e inflorit continuu din august-septembrie anul trecut. Iar cel alb de 2 luni incoace.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Anul trecut arata asa:



Acum e asa:



Nu i-am tuns tijele, am lasat-o de capul ei asa ca e un pic dezordonata. Dar are bobocei pe ambele tije. Pare ok, cu toate ca am zarit prin ghiveci o radacina putrezita. E si ea transplantata cum v-am povestit anul trecut. Mai sunt si altele care se pregatesc. Promit ca-mi mai dau peste mana la udare. Si mai rar trebuie.

:oops:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Foarte frumoasa, Cornelia! A dat bobocei noi in varful fiecarei tije? e chiar interesant modul ei de a reinflori...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da. Nu i-am taiat tijele pentru ca au ramas verzi. Ma gandeam ca poate mai face vreo floare pe ele. Asta era asta vara. :rofl: Dupa aia n-am mai stiut care ce e, s-au amestecat si le-am lasat asa. De acum ar trebui sa le pun etichete la toate.
 

IULIA

Active Member
Cornelia, floarea e carnoasa? adica are petale groase si putin lucioase?
ca am si eu o idee despre astea.
deocamdata culeg date. :D
 
Sus