Colectie Cornelia

cornelia

Fondator
Membru staff
Ce nu v-am aratat pana acum, sau ce am postat la topicurile alocate unei orhidee anume:






Toate au fost luate din expozitie, dar nu toate deodata. La lista se adauga si acestea:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mai, eu cumpar flori pentru ca-mi plac si pentru ca am ocazia. N-am niciodata intentia sa inebunesc pe cineva cu ele. Dragostea mea de flori e atat de mare, incat am grija de toate cele de la firma. Iar de acum stam intr-un viloi cu 2 terase si avem si o mica gradinuta cu trandafiri. Din primavara o sa am de lucru, nu gluma. :) Acum tot parterul e plin cu crizanteme la jardiniera. Ieri le-am toaletat pe cele de la etajul 2. Si ca sa vedeti ca sunt perseverenta, i-am "dresat" si pe colegii de birou. Acum vreun an ce era pe pervaz se chema "balarie". Acum le stiu pe nume si au dus si pe acasa la sotii si mame cateva.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu prea are cum, dar merci de intentie. Probabil o sa fie mov/rozaliu ca si ceilalti. Dar e posibil sa ma insel.
 
D

dyayzh

Guest
Tin pumnii sa te inseli. Daca nu....si eu am 3 surprize :) Daca sunt dubluri o punem de-un schimb :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
O ochisem demult pe Ana Claire, asa ca trebuia sa dau si peste ea.

Ieri, pe ploaia aia urata, m-am adunat si am mers la Hornbach. Auzisem ca au primit marfa. Ei, dupa 1 zi si jumatate de la momentul aprovizionarii mai erau doar ramasite de marfa. Dupa multe cautari am gasit aceste frumuseti:



Insa, sunt atat de mici si de chinuite incat in mod clar nu trebuiau vandute la pretul celorlalte.

Desi nu obisnuiesc, m-am uitat si la reduceri. Majoritatea erau cu radacinile putrezite, abia stateau agatate de tutori. Totusi, am luat o phale alba care are buba (inca n-am identificat tipul problemei) si o orhidee botanica identificata ca fiind un Dendrochilum:

 

marean

Active Member
Vaaaaaai,cat de frumoase sunt cele 2 patate,arata minunat !!!!
Am mai vazut flori patate asa,punctele sunt mici ,negre si uscate,culoarea fiind putin diluata la margini....probabil e ori un atac de paduchi,ori vreo ciuperca (desi la ciuperci,punctele nu sunt uscate) .
As tine-o izolata pana termina inflorirea...eventual,daca ti-e teama,poti taia florile afectate(pe mine nu m-ar lasa inima :mrgreen: ) si probabil cele noi nu vor mai avea nimic .
 

mymo

Active Member
Cornelia draga,buba asta a avut-o si dendro mini al meu,s-au dus naibii toate florile si descoperirea mea :eek: avea lanosi.Am luat fiecare frunzulita,fiind mini am avut ceva de lucru,si l-am curatat cu spirt.Acum are doua tije noi cu bobocei.Eu zic ca-s lanosi.
 

IULIA

Active Member
punctele gri-verde de pe petale apar in general cind floare este fanata, spre trecute, si a incasat un dush. phale nu se stropeste pe petale si sepale.
nu are nici o boala, stai linistita. :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, saraca plantuta pare sanatoasa. Am verificat-o. Cred ca a plouat-o accidental. Ca dupa cum arata stropii ... asa ai zice... O fi fost rece ploaia. Florile patate nu sunt neaparat pe trecute. Unele sunt chiar proaspete.
 

marean

Active Member
Tare dragut blogul ;-) !
Referitor la arlechini si caleidoscop,primii au imbinarile acelea cu pete mari si culori care se intrepatrund,iar "caleidocoapele" au puncte mici si multe,cateodata intr-o diferenta atat de mare intre culori,incat se creeaza un efect deosebit :wink: ...citisem acum un an,gasisem si poze,dar acuma habar nu mai am pe unde am gasit informatiile :oops:
 
Sus