Colectie Cornelia

cornelia

Fondator
Membru staff
Si doua Vande culese de la reduceri (da, una arata destul de rau). Sa vedem...


Poate totusi ne impacam. Daca nu, le voi taia de pe lista... :gandit:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Vandele au fost in vaza. Acum sunt suspendate dar nu prea imi place cum se comporta nici intr-un fel. Mai cercetez.

Pana una alta a inflorit Ludisia:

 

marean

Active Member
Vandele cu radacini libere au nevoie de umiditate atmosferica foarte ridicata,altfel se usuca rapid,oricate pulverizari ar avea pe zi .
Vaza cel putin creeaza o microsera in jurul lor si se pastreaza mai multa umiditate in jurul radacinilor,mai ales daca pe fundul ei se pune un strat de vreo 2 degete de pietricele mentinute umede .
Bafta !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci. Eu n-am simtit parfum. Dar la cat de racita sunt nici nu era cazul.
Nu stiu cand ar trebui sa infloreasca piticul tau. Ar trebui sa aiba macar 2 ani de crestere intensa si abia dupa aceea sa se gandeasca la flori.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci.
Cand l-am cumparat avea o floare pe trecute. Era asa doar cat sa vad cum e floarea. M-am uitat la radacini si mi-am zis "Ui, ce ciudate sunt! Cum or sa reziste astea la mine?" Desi cred ca au fost momente cand i-am pus prea multa apa nu s-a plans saracutul. Iar de cateva zile cele doua flori s-au ajuns din urma. Nu puteam sa ratez momentul (desi, am mai ratat eu si alte momente pe care nu trebuia... ).
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu zic sa nu mai planga nimeni, ca se rezolva. :oops:

Ia uitati aici ceva de incalzit inimile - el nu stie ca e iarna. :rofl: :rofl:


 

marean

Active Member
E tare dragalasa culoarea,o frumusete !
Apropo,secventialul de mai devreme (paphul) e un Paph Pinocchio (parintii sunt glaucophyllum x primulinum, e hibrid direct intre doua specii).
Foarte dragalas,sa-ti traiasca !
 

marean

Active Member
Pai sa sti ca sunt renumiti pt faptul ca nu sunt pretentiosi si pt infloririle indelungate-poate dura si un an o tija .
 
Sus