Colectie Cornelia

cornelia

Fondator
Membru staff


Daca se face tija sanatoasa din acel motisor, ma voi declara fooooaaarte fericita. Sa vedem cat de bine ne vom impaca. :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La momentul asta se dezvolta ca un motisor de frunze. Mai astept.

Dar am alte noutati, piticute harnicute:

Encyclia cochleata


Epycattleya Don Herman


Phalaenopsisi luati anul trecut infloriti si care s-au grabit sa ma bucure



Piticul asta e la prima tija:



Paphiopedilum - toti fac pui, tije si boboci :eek:
Nu i-am pozat pe toti.



Dendrobiumii dau pui. O sa mai fac poze.
 

elenarares

Member
Cornelia ,vreau sa-ti spun ca nu am vazut nicaieri atatea frumuseti.Sunt dementiale. Am o curiozitate .
Cam cate ghivece ai cu phale?
 

elenarares

Member
Sa te bucuri de ele.Eu am doar doua si sunt lesinata dupa ele ,dar sa fi avut atatea.....cred ca nu mai veam familie,as fi stat toata ziua cu ochii pe ele
 

Aly

New Member
Cornelia sti ca se ia,nu? :salivat: :rofl:
m-am imbolnavit din cauza ta si sufar cumplit ca nu am de unde lua mai multe orhidee :rofl:
oricum felicitari! sunt superbe toate :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Stiti ce cred? Ca ne-am imbolnavit unii din cauza altora. Si e bine asa, numai sa nu depasim masura. :wink: :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu ma asteptam sa evolueze asa repede Epicattleya:

4 iunie - abia vazusem bobocii in teaca


14 iunie - erau deja mai maricei


15 iunie - hop florile
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Multumesc. Azi mi-am bagat mainile printre orhidute si am mai gasit o "teaca in lucru" la epicattleya. :) Se mai deschide un boboc la paphiopedilumul alb, creste tija la encyclia, se mai deschid flori la phalaenopsis... Si pandesc dendrobiumii, care chiar ar trebui sa zica ceva. Pe limba lor, evident. :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pupa mama de floricica. Cum trec florile o transplantez, ca banuiesc ca si ea are burete in loc de pamant.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
S-a deschis prima floare la Encyclia.
Asa arata planta: 3 pseudobulbi. Pe cei doi mai batranuti a avut tije anul trecut. Una era trecuta cand am cumparat-o si pe cealalta mai avea cateva flori. Sa nu va spun ca era plina de paduchi lanosi. Cand s-au trecut florile... s-au trecut si lanosii. De atunci i-a mai crescut un pseudobulb care a facut acum tija si a deschis prima floricica. Ma bucur ca am reusit s-o pozez ceva mai bine decat anul trecut. Sper sa va placa.



 
Sus