Zygopetalum

Simonilela

Member
Am obs ca are f multe cresteri. radacini, frunze, psbulbi (ca nu cred sa fie tije :) ) iar in ghiveci un manunchi de radacini incalcite. Asadar, dupa ce trec floricelele, trebuie sa il mut, sa aiba loc sa se desfasoare. Multam de pont :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Hmmm nu trebuia sa le verifici chiar acum cand e si inflorit.
Eu una zic sa nu il mai uzi acum macar vreo 10 zile ca e riscul mare sa putrezeasca.
Numai ca fiind si inflorita planta, se poate ca din cauza neudatului sa avorteze florile.
Dar acum asta este importnt este sa iti fie planta sanatoasa ca va mai inflori ea.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Atunci ramane stabilit NU il uzi ci doar peste cateva zile ii pulverizezi frunzele dar cu atentie sporita pentru ca lui Zygo nu ii place apa pe frunze.
Daca stagneaza mult timp apa pe frunze acestea se pateaza asa ca mare grija.
 

Simonilela

Member
Astept sa i se deschida florile. S-a deschis una, dar din pacate e pe jumatate. Probabil i se trage la transport sau la depozitarea pe rafturi...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Azi am observat ca unul din Zygo (cel primit de la Carmen--multumesc mult) infloreste.
E afara de la inceputul verii si sta pe o terasa spre nord.Vad ca i-au priit diferentele de temperatura care au fost in aceasta vara asa ca infloreste.
E ciudat pentru ca ,de regula, infloresc toamna spre iarna si nicidecum in plina vara.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Superb!
Sa iti traiasca!
Pana la urma si diferentele astea de temperatura care au fost in primavara si vara aceasta au fost bune la ceva.
:wink:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
multumesc asemenea! si are trei tije dragutul...in schimb se maronesc frunzele de mama focului...si nu ma prind ce nu-i fac bine. :roll:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Zygo e tare sensibil la apa de pe frunze.De obicei de la stropiri incep sa se maroneasca acestea sau sa apara diferite pete.
Incearca sa nu ii mai pulvrizezi frunzele.
:wink:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
asta stiu, Arselia draga, alta e cauza...
Ma gandesc daca e posibil ca lumina prea puternica sa fie un factor sau udarea prea rara. ati mai avut asemenea probleme??
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ai mei stau pe o terasa nordica si ii ud destul de rar.Intr-adevar nici lumina nu e puternica pentru ca in fata se afla un pom.
Deci nu am aceasta problema cu frunzele.
De udat le ud cam la 10 zile si e totul in regula.
Tu unde il tii?
Are parte si de soare direct?
Se poate ca acele pete sa fie si din cauza soarelui.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pe un pervaz orientat spre nord poate nord-vest.
Udare 1 data cam la 2 saptamani...soare direct doar spre sfarsitul zilei.
Ma deruteaza - arata atat de bine si brusc o gasesc cu frunzele maro. Nu toate dar o mare parte...
As putea incerca sa o scot afara, intr-un loc f ferit si de lumina directa si de ploaie dar inca nu am decis daca e bine. Tocmai pt ca stiu ca nu-i place deloc apa pe frunze ezit
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daca ai afara un loc ferit de ploaie si de soare te sfatuiesc cu multa caldura sa il scoti pentru ca vei vedea ca ii va merge bine.
Cu frunzele maronii aveam si eu probleme in iarna pe cand ii aveam in casa dar acum absolut nimic.
Au nevoie si de o aerisire buna iar afara au cam de toate.
Iti tin pumnii sa ii gasesti un loc in care sa ii mearga minunat!
 
Sus