Zygopetalum

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am si eu un Zygo - cel mai mare si mai grasan pseudobulb al lui, care a facut si flori, cred, pentru ca avea o tija taiata, e marginit de o parte si de alta de frunze care se ingalbenesc complet in doar 2-3 zile.
E normal? Asa trebuie sa se intample??
Altfel, zygo pare ok, are 2 tulpini noi...
 

marean

Active Member
La zygo frunzele nu ezista foarte mult,de obicei,cu imbatranirea , psbulbii isi pierd frunzele complet destul de rapid , parca se pateaza maroniu de la varf la baza .
Nu e nicio problema cu el,doar asa arata - de aceea foarte multi pastreaza planta doar un sezon , pt ca in afara de florile decorative si parfumate,planta nu e deloc atractiva,chiar si la majoritatea crescatorilor experimentati aratand ca si cum ar fi pe moarte,cand plnta se descurca o.k. (atata timp cat apar noi cresteri ) .
 

marioara

Member
Dupa ce ne-am lupatat unul cu celalalt vreo doi ani Zygopetalul meu a facut o floricica :D E un inceput :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Simonilela a spus:
Tare ma bate gandul sa-mi iau si eu un Zygo...Am citit fisa scrisa de Sarselia, dar mai mult de atat nu prea stiu despre aceasta orhi. E greu de ingrijit? Aveti vreun sfat sa ma ajutati sa aleg o planta sanatoasa? Multam
 

sarselia

Active Member
Moderator
Simonilela daca vrei sa iti achizitionezi un Zygo trebuie sa fii atenta la bulbi -sa fie tari si rotofei si nu zbarciti.Ar mai trebui sa vezi si daca frunzele sunt de un verde frumos si nu spre negru cu diferite pete pe ele.
Dupa mine nu e greu de ingrijit.Al meu Zygo primit de la Cornelia(multumesc mult) sta in fata unui geam spre est si ii merge tare bine.Face frunze cu nemiluita.Il ud o data pe saptamana prin scufundare pentru ca are frunzele tare pretentioase si din cauza apei se pot pata si cam atat.
Ingrasamant o data pe luna acum.
Deocamdata nu a inflorit la mine dar mai astept.
Daca vrei sa mai stii ceva legat de el cu mare drag te ajutam.

:D
 

Simonilela

Member
Multumesc pt raspuns. Imi place tare mult cum arata si ieri am obs ca si miroase :) Cum in ultima vreme am des drumuri la Dedeman, cred ca o sa mi se prinda unul de mana zilele astea :oops: . Sper ca daca il iau imbobocit, sa nu-si piarda floricelele inainte de vreme.
 

Simonilela

Member
Pana sa apuc sa-mi iau eu (m-a speriat tare primaviarna asta) o prietena mi-a cumparat un Zygo imbobocit. Revin diseara cu poze...Am mari emotii in ceea ce il priveste.
 

sarselia

Active Member
Moderator
De ce esti suparata ca e tare frumos!
Si vei vedea ca florile sunt de vis!
Iar parfumul lor nici nu mai vorbesc.
Si eu l-am descoperit pe acesta cu ajutorul lui Caramell si trebuie sa zic ca m-am indragostit de el.Ii multumesc inca o data pe aceasta cale pentru ca e mai mult decat superb!
 

Simonilela

Member
Are un bobocel uscat. ceilalti 4 sunt intregi. Sper sa reuseasca sa se deschida. Inca nu stiu ce fel e, ca am vz si cu flori mai mari (cum sunt majoritatea celor din pozele postate pe forum), dar si cu flori mai mici - probabil un hibrid.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Dupa forma florilor si mai ales dupa culoare cred ca al tau va fi ca si al meu.
http://picasaweb.google.com/sarselia/Zy ... 3354871218

Dupa cum spunea si Caramell acest hibrid are florile cele mai mari.Si crede-ma si un parfum....
Nu-i nimic legat de acel bobocel ca se mai intampla si in plus a si trecut prin diferente de temperatura asa ca nu iti fa probleme.
Sa te bucuri de el si sa ni-l arati inflorit!
 

Simonilela

Member
Abia astept sa il vad desfacut in toata splendoarea. Cum sa nu ma laud eu cu el in straie de sarbatoare? Il voi poza imediat, numai sa nu abandoneze cursa :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cu o asa mamica iubitoare cum sa abandoneze cursa?
Nu vei fi deloc dezamagita de el ca e superb!
:wink:
 

CristianG

Well-Known Member
Simonilela a spus:
Abia astept sa il vad desfacut in toata splendoarea. Cum sa nu ma laud eu cu el in straie de sarbatoare? Il voi poza imediat, numai sa nu abandoneze cursa :wink:
Bobocelul care s-a uscat nu mai poata sa fie dus pana la capat de planta.Pur si simplu Zygo isi va canaliza energia spre ceilalti boboci.Pana acum am vazut trei specii diferite de Zygo pe piata.Toate au parfum.Plantele sunt parfumate la aceasta specie de orhidee.Ziua parfumul este mai intens.Superba! :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ai mare dreptate Cristian!Parfumul este mai intes in timpul zilei ca seara aproape sa dispara.E ciudat ca de regula multe orhidee care au parfum il au mai puternic seara sau dimineata dar aceasta este altfel.
 

CristianG

Well-Known Member
Zygo se incarca cu energie solara, lumina....Acesta este motivul pentru care in cursul zilei miros foarte puternic. Se produc modificari chimice in interiorul plantei....Apoi are loc fotositeza. Exista de asemenea orhidee care miros foarte puternic seara (genul Angraecum). 8)
 

Simonilela

Member
Credeti ca si la Zygo trebuie schimbat substratul? AM inspectat radacinile, sunt verzi si sanatoase, dar nu le-am descalcit, sa vad ce e la mijloc. astept sa ii treaca florile.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Dupa ce trec florile daca consideri ca e necesar poti sa ii schimbi ghiveciul mai ales ca lor nu le place inghesuiala.Au nevoie de spatiu pentru a se dezvolta cat mai stufos.
 
Sus