Zygopetalum

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc Cristi
Anul asta am remarcat ca pe multe le-a apucat inflorirea in plina vara, nu numai zygo: si oncidium a inflorit, si phalele...am vreo 3-4 cu tije noi. Si ele simt cat de ciudata e clima...
 

CristianG

Well-Known Member
gradinar1 a spus:
Multumesc Cristi
Anul asta am remarcat ca pe multe le-a apucat inflorirea in plina vara, nu numai zygo: si oncidium a inflorit, si phalele...am vreo 3-4 cu tije noi. Si ele simt cat de ciudata e clima...
Eu zic ca si vara pot sa infloreasca multe orhidee. Daca au lumina buna, apa, aerisire orice este posibil. :wink:
 

Kati

Active Member
Si ce frumos e! Felicitari! Nu te minuna, mai am o cunostinta care are boboci la zygo :wink:
Se pare ca si plantele simt anormalitatea vremii din ultima perioada.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc.
Eu i-am luat infloriti iarna si din ce am mai citit cam tot pe atunci ar trebui sa infloreasca.Totusi, daca au avut diferente mari de temperatura intre zi si noapte, s-au harnicit si au inflorit acum.
 

sarselia

Active Member
Moderator
E superb si acesta!
Minunate cadouri!
Zygopetalumul dupa mine este un Zygopetalum Rhein Blue.

Sa ai parte de el si de parfumul lui sublim!
 

nick1971

Active Member
am descoperit si eu, de vreo 2 zile ca zygo miroase doar ziua :rofl:
am luat paginile la acest soi de orhidee de la 1 :) si am vazut ca asa e, acum il iubesc si mai mult ca are miros :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
E foarte parfumat in timpul zilei dar seara isi pierde mirosul.Sa ai grija ca apa sa nu prea ajunga pe frunzele lui pentru ca sunt tare sensibile si se pateaza urat.Vara il pot scoate afara undeva la semiumbra si vei vedea ca ii va placea si mai mult.
Multa bafta!
 
Sus