Zona speciala cu bulbi - ce facem dupa ce se trec florile?

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Asa e, apare prin aprilie-mai. Asa ca nu e o solutie...dar cred ca e foarte decorativ sa combini bulbi de primavara si nu-ma-uita
 
sicora fabian a spus:
Da, este bienala! Raspunsul era pentru Cris_nicol, tu ai spus ca ti-ar place numai perene . . .
multumesc pentru raspuns......,m-am uitat la niste imagini pe net cu un covor de flori de nu ma uita din care se vedeau lalele rosii si galbene si maci ....superb
 
problema la mine este ca trebuie sa pun flori numai pe langa gard ca-n rest ma omoara al meu cu gazonul pe care eu il tot defrisez cand nu ma vede :rofl:
 

mymo

Active Member
Am si eu o intrebare:pot sa pun gazon in zona cu lalele,adica mai ies lalelele prin gazon?
Asta-i locul cu pricina:
 

sicora fabian

Active Member
Doar să le pui în grupuri, cu solul lucrat în jurul lor, altfel cum mai tunzi gazonul? Ca nişte pete de culoare.
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu am o fasie unde vreau sa pun lalele, narcise si zambile, iar pe margine, catre gardul viu, bujori si irisi. Peste ma gandeam sa pun seminte de carciumarese, nu mi se pare ca necesita multa apa, poate si craite, desi cred ca va fi o perioada intre infloriri (lalele-carciumarese). Mi-ar surade un aranjament cu nu ma uita, cand se seamana?
 

sicamin

Member
As dori si eu sa-mi spuneti cam care ar fi ordinea de plantare a urmatorilor bulbi : ghiocei,crocusi,lalele,zambile,fritilaria,irisi(bulbi),narcise,anemone.Am scos bulbii din gradina si am amenajat un loc in care sa nu-i mai scot cativa ani. Suprafata este cam de 3m latime si 7 m lungime.Soare are ,ca e spre sud orientata portiunea de gradina.
 

Pocalinda

Member
sicora fabian a spus:
Ca anuale - tagetes, dalia, zinia, portulac si gazanie, iar bienale - pansele si belis, insa am vazut o poza din Olanda parca, cu lalele rosu-degrade si miozotis, ceva bestial!
Eu as zice ca in zona Bucurestiului nu merge sa pui dalii ca le trebuie apa din plin si putrezesc bulbii :(
Eu anul asta am pus lalelele, narcisele si gladiolele de-a lungul gardului, printre trandafiri, pe o portiune lata de 80 cm si lunga de vreo 12. La anul o sa mai intercalez si rasaduri de ochiul boului, nu-mi vine acum denumirea...
 

anette_b

Member
maine plec sa cumpar bulbi de lalele ....caut pe la hipermarket-uri , aici in bucuresti , si iau vreo 40-60 de bulbi daca gasesc ieftin (sa fie pitice). le plantez langa bloc , in grupuri si sunt stresata ca nu stiu daca vor trai. pamantul nu prea e ok , cred ca e asa de toxic incat nu creste spontan nici un fir de iarba...totusi petecul de pamant pe care l-am ochit e cat de cat expus la soare si ferit . daca as vrea sa le ajut cu ingrasamant lichid (ca e pamantul sterp) , cand sa o fac? acum , dupa plantare sau la primavara ?

ma am si 20 de bulbi de zambile motate si as vrea sa pun si niste irisi pitici , ca rezista la seceta.

am gasit intr-o oferta SPARAXIS . sunt ieftini bulbii si in poza par foarte frumoase. a mai avut cineva asa ceva?
 

Edelweiss

Active Member
Lalelele nu suporta ingrasarea in acel an. Substratul il faci cu 1 an inainte. Nu creste iarba in zona ca este batatorita. Se poate ca e si umbra si ierbii ii trebuie soare plin.
 

anette_b

Member
multumesc !
deci nu pun ingrasamant..ok , dar vor inflori si daca substratul nu a fost pregatit , nu?! :? ...
si sparaxis...nu are nimeni?ca e relativ ieftin si as vrea sa incerc...
 

lelia

Well-Known Member
Sparaxixul e superb !
Dar il vei planta in primavara ,nu rezista peste iarna in gradina.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
anette_b avem si sparaxis dar anul asta n-a inflorit cine stie ce. Si da, Lelia are dreptate. Nu rezista la inghet.

 

anette_b

Member
bine ca mi-ati spus , altfel stricam bulbii degeaba ! deci , trebuie plantat primavara....in ghivece , tot primavara? e asa colorat si tare as vrea sa il vad inflorind... :D
adevarul e ca am mai luat "tzeapa" cu anemonele cativa ani...rasareau , faceau frunze si dadeau coltzul.
 

vist

Member
intrebare

anette_b a spus:
bine ca mi-ati spus , altfel stricam bulbii degeaba ! deci , trebuie plantat primavara....in ghivece , tot primavara? e asa colorat si tare as vrea sa il vad inflorind... :D
adevarul e ca am mai luat "tzeapa" cu anemonele cativa ani...rasareau , faceau frunze si dadeau coltzul.

Scuze ca intervin !!!!! Cred ca nu e OK !!! Voi ce parere aveti ??????

NU!!! Nu la asta ma refeream!!! Cunosc metoda pregatirii germinarii unor seminte si bulbi prin "congelare". Am practicato, uneori cu succes alte ori fara !!!
Faceam referire la recomandarea ca bulbii de lalea sa-i punem in pamant primavara...la asta faceam referire!!!Sunt direct interesat de acest subiect si de aceea am si intervenit!!!!
 

victoria222

Active Member
Ce anume nu e OK, Vist?
Anette, plantelor de gradina nu le place de obicei in ghivece, decat daca sunt foarte mari sisunt tinute afara :D
Sunt anumite soiuri de narcise, zambile sau lalele care pot fi "fortate" (asta inseamna sa le plantezi in ghiveci si sa le aduci in casa la caldura prin februarie, ca sa infloreasca mult mai devreme decat ar inflori in mod normal si natural afara)...si ale caror bulbi au fost preraciti (asta inseamna ca se vand in magazin dupa ce au avut parte de o perioada de frig necesara pentru inflorire)...sau pe care trebuie tu sa-i "racesti" inainte de a-i aduce in casa; dar fortarea de obicei solicita bulbii la maxim asta insemnand ca nu-i vei mai putea folosi in anii urmatori decat daca ai mare grija cum ii ingrijesti dupa ce trece inflorirea, daca le dai ingrasamant si reusesti sa le mentii foliajul viu cat mai mult timp. Abia dupa ce se usuca foliajul poti scoate bulbii din ghiveci si planta in gradina. Pentru ca "fortarea" bulbilor sa fie cu succes trebuie sa dispui de un loc in casa foarte luminos, dar si mai racoros. Daca pui cormi de anemone in gradina acum o sa vezi ce surpriza o sa ai la primavara. Nu ai luat "tzeapa" ci nu ai putut crea niste conditii bune pentru dezvoltarea lor, de asta s-au si uscat.
 

vist

Member
re

Discutia a plecat de mai sus legata de cultivarea lalelelor intr-o "gradina de la bloc"
 
Sus