Zona speciala cu bulbi - ce facem dupa ce se trec florile?

cornelia

Fondator
Membru staff
Vist daca punem lalelele in primavara vor avea inflorire decalata. Adica se vor deschide florile cand afara va fi deja foarte cald si vor tine putin din cauza asta. Noi le punem acum. Daca o fi vreo iarna grea si unii bulbi nu vor rezista ... ne asumam riscul.
 

Edelweiss

Active Member
Depinde ce teren ai langa bloc. Daca e argilos, nicio sansa mai ales daca a fost des calcat. E tare ca piatra. Daca intamplator e pamantul bun si zona imprejmuita, merge. Trebuie sa tii cont ca multa lume spala balconul cu dero sau alte chestii care cu timpul se aduna. Tu spui ca nu creste nimic acolo. Nu e pamantul prost ci batatorit. Ar trebui sapat cam 30-40 cm apoi pui bulbii, inca de cu toamna. Daca pui acum ingrasamant s-ar putea sa strici bulbii de lalea. In general cresc bine in orice pamant.

Se pot pune bulbii si primavara daca atunci faci rost de ei. Singura problema este ca daca vine un ger tarziu, ii pierzi. Laleaua in timpul cresterii isi dizolva bulbul din care creste si formeaza altii. Daca pui bulbii de toamna, stie planta cand sa iasa...daca ii pui primavara, te poti grabi cu plantatul si sa vina un ger si sa ii pierzi.
 

vist

Member
re

Stati sa nu incurcam .....Gradina mea nu e la bloc!!! O colega de pe forum facea referiri la ..........

Aici raspund Domnei Cornelia
Desigur ca aveti dreptate !!!
Problema mea insa ramane !!!
Pun acum lalele rosii si narcise!!! Sunt intr-un "lan" de 5m pe 0,5m.
1. Voi avea oare inflorire succesiva????
2. Si dupa ce se trec, in jur de 20-25 mai ce voi mai avea inflorit acolo? Nimic pana nu seman evantual ceva sau pun niste rasaduri!!!
Gandesc gresit???
Cred ca nu !!
Aici este problema mea ptr acea zona a gradinii!!!
Ce flori pot avea imediat dupa ce s-au trecut lalele??????
Si a mai aparut una!!!!
Cand sa mut bulbii de ghiocei pe care ii am deja in o zona a gradinii???
 

Edelweiss

Active Member
Nu te enerva :oops:
De ce vrei sa muti bulbii de ghiocei? Drept sa spun cam greu sa ii gasesti acum, mai bine in primavara dupa inflorire.
Cornelia explica urmatoarele: daca pui bulbii primavara, vor inflori mai tarziu decat in mod normal si florile tin putin.

Dupa inflorirea lalelelor sau narciselor, poti pune plante anuale: petunii, craite, regina noptii...etc; sau bianuale gen nu-ma-uita, degetar sau altceva. :oops:
Cu timpul va trebui sa raresti bulbii sau sa plantezi altii. Daca pui alte perene acolo, praful se alege si de bulbi si de perene cand bagi sapa sau extractorul de bulbi.
 

victoria222

Active Member
Asa este, Vist. Discutia era despre solutii de amenajare a unui strat cu plante bulboase dupa trecerea infloririi. Eu cred ca cel mai bine se potrivesc niste plante anuale care fac radacini la mica adancime si care nu necesita multa apa. Poate stie cineva, din proprie experienta, ce flori anuale indeplinesc asemenea conditii? Eu am experienta de gradinarit relativ scurta- 1an :oops: -asa ca nu pot spune decat despre unele anuale pe care le-am vazut cum se comporta. Voi continua putin mai tarziu cu descrierea.
 

vist

Member
Edelweiss a spus:
Nu te enerva :oops:
De ce vrei sa muti bulbii de ghiocei? Drept sa spun cam greu sa ii gasesti acum, mai bine in primavara dupa inflorire.
Cornelia explica urmatoarele: daca pui bulbii primavara, vor inflori mai tarziu decat in mod normal si florile tin putin.

Dupa inflorirea lalelelor sau narciselor, poti pune plante anuale: petunii, craite, regina noptii...etc; sau bianuale gen nu-ma-uita, degetar sau altceva. :oops:
Cu timpul va trebui sa raresti bulbii sau sa plantezi altii. Daca pui alte perene acolo, praful se alege si de bulbi si de perene cand bagi sapa sau extractorul de bulbi.
Ce dulce esti!!!!! Multam !!!!...Daca as fi malitios as zice "la fel!!!"...dar nu sunt!!! (sau tocmai am fost?!!?!?!?) Atuci imi cer scuze!!!
Revenim !!!

Asta mi-a placut!!!
De ce vrei sa muti bulbii de ghiocei? Drept sa spun cam greu sa ii gasesti acum, mai bine in primavara dupa inflorire.

Era informatia de care aveam nevoie!!!!

Nu am spus ca vreau sa pun lalele la primavara...reluati discutiile din topic si o sa vedeti...

Multumesc si ptr

"Cu timpul va trebui sa raresti bulbii sau sa plantezi altii. Daca pui alte perene acolo, praful se alege si de bulbi si de perene cand bagi sapa sau extractorul de bulb"
Da Ai dreptate !!! Deja sunt prea multi bulbi pe acolo!!!!!!!!!

Doamnei Cornelia!!!
Multumesc !!! ( e sincer, credeti-ma !!!)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Stati asa. Poate nu-l cunoasteti pe Vist. E un domn dragut si foarte pasionat de gradina. Toate semnele de exclamatie reflecta pasiunea cu care vorbeste, insufletirea. Nu e vorba de nici o suparare. Asa ca sa revenim la discutie...

Una dintre fete a sugerat sa plantam printre bulbi nu mai stiu ce planta ... Ma duc sa recapitulez si ma intorc.
 

vist

Member
re

....nu credeam ca am sa spun ...dar trebuie ..."sefa are dreptate"...da si io !!!
si nu uitati """nu trageti in pianist" !!!
sunt aici..si vreau sa stam de vorba !!!!!
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Acceptam opiniile diferite, pasiunea, chiar si patima inflacarata dar excesul de semne de punctuatie NU! Folosirea excesiva a acestora da impresia de agresivitate verbala si deci nu isi are locul aici. As aprecia daca nu s-ar mai intampla....valabil pentru toata lumea.
 

IZA

Active Member
Ia uitati voi aici un exemplu la mine intr-o bucatica mica .... Tin sa spun ca bulbii nu au fost afectati, dovada pozele din anul urmator....



. Primele poze sunt din 2009 primavara apoi spre sf verii chiar toamna ultima. Acum in acest an am ales asa.... iar acum acolo e plin de craite dar n-am poza... Puteti vedea ce plante sunt....
Viorel parte din ele ti-am dat si tie . Mai fa rost de rasaduri de panselute ca se gasesc prin piata dar sa fie mai mititele nu sa le iei inflorite sa intre in iarna mici. restul vb noi . :wink:
 

IZA

Active Member
Silene se numesc si eu sunt absolut incantata de ele. Ia uite ce borduri am avut anul asta ........ :wink:
 

IZA

Active Member
Da , din seminte. Am strans cateva . Am lasat sa se scuture ca rasar singure la primavara devreme apoi le raresc si le plantez unde vreau :wink:
 

victoria222

Active Member
Da, sunt foarte dragute, am avut si eu, dar cresc destul de inalte. Iza, noroc ca ai bordura cred ca le-a sprijinit numai bine, eu a trebuit sa le leg ca nu stateau in picioare, se imprastiau pe jos. Probabil trebuia sa le seman intr-un lot mai maricel. Floricelele astea sunt potrivite pentru zona cu bulbi, nu le trebuie apa multa si fac radacini scurte, dar se trec destul de repede. Cel putin la mine au facut seminte in iulie, si le-am scos ca s-au uscat.
 
Sus