Zmeur - Rubus idaeus

adrianam

Well-Known Member
Daca vreti din cei salbatici, eu va dau cu draga inima. Terenul nu a mai fost lucrat de ani buni pana sa-l cumparam noi si l-au napadit buruienile.
Plantele care au fost la mine pe teren nu le-am lasat sa faca flori, asa ca nu stiu ce dimensiuni au fructele.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, adrianam, atunci mai bine nu, ca n-as vrea sa ma trezesc si eu in situatia ta, cu un invadator nestapanit si care sa nici nu faca fructe! :)
 

pupu

Member
acum nici sa nu va inchipuiti ca daca pui un fir de mur/zmeura in gradina la anul o sa ai o padure virgina cum are adrianam acum, toate astea se intampla in ani buni de zile si avand oarece conditii (sol, apa,etc)

eu intr-un colt de gradina am pus 2 fire de mur fara tepi, acum 3 ani. nici n-am mancat mure (decat vreo 3-4) nici n-a drajonat. este foarte adevarat ca nici n-a vazut sapa pe langa el iar de apa cum a dat dumnezeu.

parerea mea e ca daca vrei sa ai rezultate=fructe mari, multe si bune atunci trebuie ingrijiti ca si pomii fructiferi (sapati, udati, stropiti, pus gunoi sau ingrasaminte, soare si umbra, etc) alfel nici pui nu face, iar fructele sunt mici si putine
 

victoria

Active Member
Pupu,orice pom sau arbust fructifer,ca sa faca fructe,trebuie ingrijit si udat.Altfel,adio fructe.Mai ales ca anul trecut a cam fost seceta o perioada.
 

iris

Active Member
Fetelor dati-mi si mie un sfat va rog. Care soi de zmeura e cel mai dulce dar sa aiba si fructe mai maricele? Daca ma orientez dupa ce spun producatorii toate sunt nemaipomenite. Am gasit pe site-ul sieberz un soi de zmeura violet si pertul e pe masura dar oare o fi buna :? ?!
http://www.sieberz.hu/index.php?kepmutato=40321
 

sicamin

Member
Iris ,eu am din cele normale :) ,dar am pus si din cele mari ,care rodesc de 2 ori pe an. Fructele de la cei obisnuiti sant mult mai dulci si mai aromate decat soiul mare.
 

romeo27

New Member
avem 3 soiuri iar in toamna,primavara aceasta am mai cumparat si plantat inca 9 soiuri tot in cautarea soiului perfect ,asa ca iris sper ca intr-un an sa-ti dau raspunsul ! :rofl: dar daca il gasiti dumnevoastra inaintea mea va rog anuntati-ma ! o zi buna va doresc !
 

iris

Active Member
Va multumesc pentru raspunsuri deci, cred ca voi face si eu precum romeo 27 si ma pun pe achizitionat soiuri de pe unde apuc si cand ma lamuresc care e cel mai cel vin cu informatiile. :wink:
 

anasstasia

Active Member
E devereme sa plantez zmeura de acum? Am luat de a Iza si draga de ea, are deja muguri. Nu vreau sa o pierd....... Merg in weekend la tara la plantat.
 

ACHIMENES

Member
Se incalzeste deja si este foarte bine de plantat acum cat inca mai exista o rezerva de apa in sol, se anunta perioade calde si seceta e tare pacatoasa pt zmeura, mai ales daca nu locuiesi acolo unde ai plantat-o :)
 

anasstasia

Active Member
O voi planta la semiumba si sper sa se usuce ceva mai greu solul in perioadele secetoase. Multumesc pentru raspuns.
 

mymo

Active Member
Oameni buni,spuneti-mi si mie voi cat de lungi lasati lastarii la zmeura dupa ce o curatati/taiati?
 

bebe Iris

Active Member
Depinde de soi :D
Cele care fac zmeura pe lastarii anuali, le tai la 20-30 de cm. Iar cele care fac fructe pe lastari din al doilea an, nu le scurtez ptr ca atunci nu mai face zmeura in anul respectiv (dar le tai de tot lastarii vechi de 3 ani).
 

mymo

Active Member
Ei,inseamna ca a mea e din aia care trebuie taiata la 30cm fiindca am mai taiat din ea si toamna si primavara si a rodit....saraca :oops:
Multumesc frumos.
 

cris_tkp

Member
Am gasit intr-un final si eu zmeura.......si am plantat-o impreuna cu un mur fara tepi :D cam acum o luna...nu mai tin minte exact. Asa arata acum zmeura si murul .
Anul asta nu voi avea recolta.....dar de la anul sper sa am propria "recolta" in balcon :rofl: in mijlocul astfaltului :evil:
 

iris

Active Member
Oooo dar sunt frumosi. Sa te pregatesti pt. anul viitor cu un cosulet si eu abia astept sa am la anul zmeurica si mure. Am plantat si eu vreo 100 de fire :oops: stiu ca am exagerat dar vreau sa realizez un "gard" de zmeura si mure pe spalier. Deocamdata ai mei sunt doar niste bete infipte-n pamant cu exceptia primelor doua mini tufe cumparate in iarna de la Obi la ghiveci. :)
http://irismihnea.sunphoto.ro/La_mosie_2010/12887653
Sper sa am anul viitor si eu cel putin o cana de zmeura ca, mai mult nu cred ca voi avea. :rofl:
 

cris_tkp

Member
Woaw.....o sa ai recolta frumoasa......imediat se vor transforma betele in tufe.....ale mele erau la fel....cate un bat....cand le-am pus in pamant era frig afara si nu aveam cum sa le dau pe balcon si le-am lasat si eu sub o masa in bucatarie.....si de acolo de sub masa.....fara soare au inceput sa apara.
 
frumoasa plantatie ai,imi place si eu imi doresc asa ceva ,incerc ceva pe la copii. iti propun cala baza lor sa incerci o cultura de capsuni si fragi amestecati !!!! :D
 
Sus